Blisko ludziDlaczego dojrzałe kobiety tracą zainteresowanie seksem?

Dlaczego dojrzałe kobiety tracą zainteresowanie seksem?

Dlaczego dojrzałe kobiety tracą zainteresowanie seksem?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Martyna Wojciechowska
16.10.2017 19:18, aktualizacja: 16.10.2017 21:10

Mówi się, że z wiekiem nasze zainteresowanie seksem maleje. Jednak większość z nas nie wie, w czym tkwi problem. Badacze z Portland postanowili zmierzyć się z tym zadaniem. Z ich eksperymentu wynika, że przyczyn należy szukać m.in. w układach hormonalnym i... moczowym.

Amanda Clark wraz z przedstawicielami centrum badawczego Kaiser Permanente w Portland przeprowadziła badania dotyczące seksualności dojrzałych kobiet. Aby sprawdzić, dlaczego z wiekiem tracimy ochotę na seks, do eksperymentu zaproszono panie w okresie postmenopauzalnym. Każdej zadano wnikliwe pytania dotyczące ich preferencji seksualnych.

Okazuje się, że ich odpowiedzi się pokrywały. Większość z nich obawiała się bólu pęcherza podczas zbliżenia. Respondentki narzekały też na pewną dolegliwość. Jest nią suchość pochwy, której towarzyszy swędzenie, pieczenie i ból.

U kobiet w dojrzałym wieku pochwa traci elastyczność, pojawiają się problemy z nawilżeniem, współżycie może stać się bolesne. 20 proc. badanych stwierdziło, że to główny powód, dla którego unikają seksu. Źródeł problemu należy szukać w gospodarce hormonalnej. Kiedy poziom estrogenu spada, tkanki pochwy stają się cieńsze i wydzielają mniej wilgoci. Suchość pochwy może być też jednym z objawów infekcji: bakteryjnej lub grzybiczej. Aby to sprawdzić, należy udać się na wizytę do ginekologa.

Co ciekawe, coraz więcej Polek w okresie postmenopauzalnym rezygnuje z seksu. Z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego o naszej seksualności wynika, że najbardziej oziębłe seksualnie są kobiety w wieku 50-59 lat – aż 43 proc. respondentek stwierdziło, że ma małe, bardzo małe albo żadne potrzeby seksualne. Was też dotyczy ten problem?

Źródło artykułu:WP Kobieta