Trwa ładowanie...
Anna Wójtowicz
27-02-2017 12:44

Dlaczego ludzie ufają znachorom?

Kim jest współczesny znachor? Czy to osoba, która ma magiczne zdolności i posiada tajemną wiedzę o ziołach, które wyleczą nawet raka? Ilu ludzi, tyle historii. W studiu Dzień Dobry TVN o współczesnych znachorach opowiadała Agnieszka Bukowska, socjolog z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi Collegium Civitas.

dn4zr2j
dn4zr2j

Bukowska przypomniała historię z 2010 roku, kiedy takim znachorem postanowił zostać ponad 50-letni budowlaniec, tytuujący się jako profesor. Podobno był biologiem i biochemikiem, dlatego postanowił pomagać innym.

Przygotowywał wywar z warzyw i ziół, którym poił osoby chore na nowotwór. Polecał zaprzestanie na trzy miesiące stosowania lekarstw przepisanych przez lekarzy. W tym czasie pacjenci mieli "leczyć się" wyłącznie przygotowanym przez niego cudownym wywarem. Znachor wzbogacił się w ten sposób o 2 miliony złotych. Nie był jednak bezkarny - na 7 lat trafił do więzienia.

Dlaczego ludzie wierzą w znachora? Agnieszka Bukowska, socjolog z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi Collegium Civitas, jako powód podaje nagłaśnianie błędów lekarzy, przez co ludzie zaczynają się bać i szukają alternatywnych sposobów na pokonanie choroby.

dn4zr2j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn4zr2j