Biegniesz po kawie do WC? Lekarz tłumaczy, co to oznacza
Wielu dodaje sobie energii, sięgając po kawę w późnych godzinach popołudniowych. Dr n.med Magdalena Cubała wyjaśnia, jakie mogą być tego konsekwencje.
08.11.2024 | aktual.: 08.11.2024 15:38
- Kawusia, wszyscy uwielbiamy ją pić, nawet przez cały dzień na okrągło - mówi na Instagramie lekarka. Jak się okazuje, jeżeli nie chcemy mieć problemów ze snem, napój powinniśmy pić do określonej godziny. - To samo dotyczy wszystkich innych drinków kofeinowych, na przykład niecierpianej przeze mnie coca-coli - tłumaczy ekspertka.
Chcesz zadbać o dobry sen? Przyjrzyj się "kawowym" nawykom
Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez parującej filiżanki (a nawet kilku) kawy. Bardzo istotne jest jednak to, aby zwracać uwagę, kiedy sięgamy po ostatnią porcję kofeiny w ciągu dnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Po godzinie 17 nie powinniśmy po kawę już sięgać. Kofeina metabolizuje się przez 6 do 8 godzin. Zatem jeżeli sobie strzelimy taką kawkę o godzinie 17, to potem nie będziemy mogli zasnąć, zwłaszcza przesunie nam się faza zasypiania. To samo dotyczy wszystkich innych drinków kofeinowych, na przykład niecierpianej przeze mnie coca-coli - wyjaśnia lekarka.
Jak się dowiadujemy, kawa nie tylko sprawia, że przesunie nam się faza zasypiania, lecz spowoduje także obniżenie jakości snu. Jeżeli zatem zależy nam na zdrowym śnie, w trakcie którego organizm będzie miał szansę na regenerację, po kawę sięgajmy najpóźniej po południu.
Biegniesz po kawie do toalety?
Dr Hussain Ahmad, który jest lekarzem w Wielkiej Brytanii, wyjaśnił także w rozmowie z LADbible, że bardzo dużo osób po wypiciu kawy (również bezkofeinowej) ma potrzebę wizyty w toalecie.
- Picie kawy może sprawić, że będziesz musiał częściej chodzić do toalety, ponieważ kofeina pobudza okrężnicę, co przyspiesza przemieszczanie się pokarmu w organizmie - powiedział.
Kawa może być błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Kofeina jest bowiem świetnym sposobem na ulgę dla osób, które cierpią na zaparcia. Dr Kenneth Brown z Teksasu dodał:
- U niektórych osób może jednak powodować biegunkę. Ponadto, może zwiększać produkcję kwasu żołądkowego, powodując zgagę lub refluks żołądkowy, co może być niewygodne, a nawet bolesne - mówił dr Brown.
Powodami takiego działania kawy są kwas chlorogenowy oraz substancje chemiczne zwane N-alkanoilo-5-hydroksytryptamidami.
- To naturalnie występujące związki, które działają jak środki przeczyszczające. Związki te zwiększają zawartość wody w okrężnicy i skurcze mięśni okrężnicy - wytłumaczył.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl