Dobra niania na wagę złota

Do pewnego wieku dziecko potrzebuje stałej opieki, co oczywiście wymaga doskonałej organizacji czasu ze strony rodziców. Jednak jeśli obydwoje pracują, nie jest to możliwe i trzeba postarać się o opiekę nad swoją pociechą.

Dobra niania na wagę złota
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

01.06.2007 | aktual.: 30.05.2010 20:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do pewnego wieku dziecko potrzebuje stałej opieki, co oczywiście wymaga doskonałej organizacji czasu ze strony rodziców. Jednak, jeśli obydwoje pracują, nie jest to możliwe i trzeba postarać się o opiekę nad swoją pociechą. Najlepiej w tej roli sprawują się babcie, ale wiadomo, że z różnych względów, nie zawsze można liczyć na ich pomoc. Tymczasem, każdy rodzic dba o to, by dziecko znajdowało się w jak najlepszych rękach.

Świeżo upieczeni rodzice nie mają jednak za bardzo doświadczenia w podejmowaniu takich decyzji. Poniżej kilka porad, dla osób zastanawiających się, jaką formę opieki dla swojej pociechy wybrać.

Żłobek

Zaraz po babci, jest to najtańsza możliwość, z jakiej mogą skorzystać rodzice. Zalet jest kilka. Przede wszystkim cena, możliwość zapisania dziecka w większości przypadków niemal w każdej chwili oraz fakt, że dzieci mają tam kontakt z rówieśnikami, co może w przyszłości ułatwić im życie w grupie. Jednak minusów tego rozwiązania jest dużo więcej i są o wiele istotniejsze. Przede wszystkim części dzieci nie potrafi się przyzwyczaić do zmieniających się opiekunek. Jeśli jest ich kilka, dziecko potrzebuje czasu, żeby się z nimi oswoić i na początku pobyt w żłobku wywołuje u malucha sporo stresu. Oprócz nowych osób, dziecko znajduje się też w nieznanym pomieszczeniu, co powoduje niepewność i lęk. Najważniejszym problemem są jednak choroby. Gdy zbliża się zima, nie sposób uniknąć infekcji, które bardzo szybko są przenoszone. W tym okresie często maluch więcej czasu choruje, niż jest zdrowy. Matka musi brać wolne lub szukać opiekunkę, co nie jest łatwe, zwłaszcza z dnia na dzień.

Opiekunka

Kolejną możliwością jest zatrudnienie niani. Mimo że w Polsce jest mało osób zajmujących się tym zawodowo, zapotrzebowanie jest bardzo duże, wobec tego dobre opiekunki z referencjami są często na wagę złota. Zaczynając od zalet tego rozwiązania, trzeba zaznaczyć, że kontakt z opiekunką jest dla dziecka o wiele mniej stresujący niż pobyt w żłobku. Maluch przebywa w swoim codziennym otoczeniu, ma swoje zabawki i czuje się bezpieczny. Jeśli proces zaprzyjaźniania się z nianią przebiega stopniowo, pociecha może przyzwyczaić się do nowej osoby bez większego wstrząsu. Poza tym bardzo istotna jest możliwość wygodnego dla obu stron dopasowania godzin pracy. Gdzie szukać?

Jednak problemem jest to, że część osób ma trudności ze znalezieniem opiekunki, której można zaufać. Dlatego poszukiwania najlepiej zacząć od rodziny i grona przyjaciół. Może ktoś jest sam zainteresowany lub może polecić sprawdzoną osobę. Jeśli jednak taka ewentualność nie wchodzi w rachubę, należy szukać niani w dwojaki sposób. Albo poprzez agencję, która się tym zajmuje, albo poprzez ogłoszenia. Pierwsza droga ma tą zaletę, że najczęściej w bazie znajdują się osoby doświadczone, z referencjami, które można w prosty sposób sprawdzić. Jednak takich agencji nie ma wiele i niestety często nianie przez nie polecane oczekują na wyższe wynagrodzenie. Dlatego też najpopularniejszym sposobem jest szukanie poprzez ogłoszenia. Albo kontaktujemy się z osobami, które już je zamieściły, albo sami publikujemy informację, że potrzebujemy osoby do opieki nad dzieckiem. Warto od razu podać wiek dziecka i nasze podstawowe wymagania, dzięki czemu od razu wykonamy wstępną selekcję (np. minimalny lub maksymalny wiek,
doświadczenie, czy niepaląca itd.)

Jak wybrać?

Gdy nawiążemy pierwszy kontakt z takimi osobami, koniecznie trzeba je zaprosić na rozmowę. Oprócz pierwszego wrażenia oraz rodzicielskiej intuicji, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Najlepiej zacząć od referencji. Decyzja odnośnie tego, kto będzie się zajmował waszym dzieckiem jest na tyle ważna, że nie należy się krępować i lepiej zadzwonić, by porozmawiać z poprzednim pracodawcą. Taka wiedza może okazać się bardzo przydatna. Również pytania na temat zdrowia kandydatki nie powinny nikogo szokować. Przecież mamy prawo znać takie szczegóły na temat osoby, która będzie spędzać z naszą pociechą kilka godzin dziennie. Dokładnie sprawdź

Nie można też zapominać, o tym co na ten temat uważa nasze dziecko. Nawet jeśli jeszcze nie jest w stanie werbalnie przekazać swojej opinii, szybko wyczujemy, czy akceptuje opiekunkę czy nie. Po pierwszych reakcjach niani też zobaczymy, jakie ma podejście do dzieci i czy uda jej się zaprzyjaźnić z naszą pociechą. Jednak nawet jeśli na pierwszy rzut oka wszystko wydaje wszystko się idealne, najlepiej pierwsze dni potraktować jako próbne. Dlatego nigdy nie zostawiaj poszukiwań niani na ostatni dzień twojego urlopu, ponieważ na początku najlepiej jeśli jesteście w trójkę, dzięki czemu ty możesz obserwować opiekunkę, dziecko czuje się bezpiecznie i niania pewniej, gdyż może cię o wszystko zapytać. Warto też wyjść z domu i wrócić niespodziewanie. Niestety niepewność co się dzieje w domu pod naszą nieobecność jest zawsze, ale w ten sposób możemy zminimalizować nasz strach.

Jeśli już wiesz, że osoba, która została wybrana nadaje się na opiekunkę, ustalcie konkretne zasady współpracy. Niania musi wiedzieć, co należy do jej obowiązków i tylko te możesz od niej egzekwować. Oczywiście kwestie finansowe muszą być jasne i nie pozostawać miejsca na żadne niedomówienia.

Wiadomo, że decyzja o pozostawieniu dziecka z obcą osobą nie jest prosta, dlatego czujność trzeba zachować przez cały czas. Należy obserwować swoje dziecko, jego reakcje i zachowania przy opiekunce przez cały okres jej pracy. Nigdy nie należy bagatelizować wyboru opiekunki. Jest to osoba, która spędza dużo czasu z dzieckiem, przez co znacznie wpływa na jego rozwój.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)