Dobre łóżko do spania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka?

Dobre łóżko do spania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka?

Dobre łóżko do spania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
09.10.2018 14:47

Wybór dobrego łóżka do spania to rzecz niezwykle ważna. Wpływa ono na zdrowy sen i ogólną kondycję organizmu. Podczas kupna łóżka warto wziąć jego rozmiar, technologię, w jakiej został wykonany materac, a także trwałość materiałów. Nie mniej ważny może okazać się design posłania.

Dobre łóżko to dobry materac

Nic nie jest w dobrym łóżku do spania ważne tak, jak odpowiedni materac. Technologia jego wykonania może zapewnić nie tylko wygodę, ale również zdrowie kręgosłupa.

Zasadniczo łóżka do spania podzielić można na te składające się ze stelaża i wymiennego materaca oraz te wzorowane na tapczanie z zamontowanym na stałe materacem sprężynowym. To drugie to rozwiązanie dla osób, którym zależy głównie na wygodzie. Wtedy najważniejszy jest jedynie dobór materaca miękkiego lub twardego.

Obraz
© Materiały prasowe

Materace do łóżek mogą być wykonane z różnych materiałów i z zastosowaniem zróżnicowanych technologii. Najpopularniejsze są jednak materace piankowe i kieszeniowe. Użytkownicy, którzy uskarżają się na bóle kręgosłupa, powinni pomyśleć o łóżku do spania z wymiennym materacem, najlepiej leczniczym. Tego typu materacem jest ten odleżynowy czy termoelastyczny.

Dobre łóżko do spania – odpowiednie wymiary

O tym, czy łóżko do spania będzie wygodne, decydują również inne czynniki niż tylko materac. Będą to między innymi rozmiary. Zazwyczaj łóżka mają długość 200 cm, te dla osób wyższych najczęściej budowane są na zamówienie.

Szerokość dobrego łóżka do spania powinna zależeć od preferencji. Dla pojedynczego łóżka standardem będzie 90 cm szerokości, choć fani przestrzeni do spania znajdą również egzemplarze metrowe. Z kolei łóżka do spania dla dwóch osób mogą mieć szerokość 140 cm, 160 cm lub nawet 180 cm.

Ważna jest także wysokość dobrego łóżka. Nie ma sensu kupować wysokiego mebla w przypadku osób niskich. Z drugiej stronie nie każdy jest fanem łóżek niskich, zatem wybór powinien zostać podjęty z uwzględnieniem własnych predyspozycji i preferencji.

Dobre łóżko do spania a design

Oprócz praktycznych aspektów wyboru łóżka do spania warto wziąć pod uwagę również jego estetykę. Łóżko do spania z zagłówkiem to doskonały wybór dla osób, które lubią wieczorem czytać książkę czy oglądać telewizję. Materiałowe wezgłowie będzie nie tylko eleganckie, ale również wygodne, a drewniane łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Obraz
© Shutterstock.com

Poza tym łóżka do spania ze wbudowanym stolikiem nocnym dadzą dodatkową powierzchnię na położenie książki czy postawienie budzika, a te z baldachimem dodadzą sypialni romantyzmu.

Ile kosztuje dobre i wygodne łóżko?

Ceny łóżek do spania są niezwykle zróżnicowane. Najprostsze w formie kosztować będą od 500 zł w górę. Łóżka bardziej skomplikowane w swojej konstrukcji lub po prostu modne osiągną ceny do nawet 2 000 zł. Posłania dla jednej osoby to koszt około 300 zł – 800 zł.

Ci, którzy chcą nieco zaoszczędzić, a wnętrza w swoim domu aranżują według stylu skandynawskiego lub industrialnego, mogą postawić na malowane balety i wygodny materac. Wtedy cena łóżka będzie zależała jedynie od kosztu owego materaca.

Obraz
© Shutterstock.com