ModaDobre staniki samonośne. Bielizna, która eksponuje biust i się nie zsuwa

Dobre staniki samonośne. Bielizna, która eksponuje biust i się nie zsuwa

Dobre staniki samonośne. Bielizna, która eksponuje biust i się nie zsuwa
Źródło zdjęć: © iStock.com
29.08.2019 10:38, aktualizacja: 30.08.2019 10:18

Samonośny biustonosz jest niezbędny, jeśli wkładamy wyciętą suknię, letni top lub sukienkę bez ramiączek. Pogoda sprzyja noszeniu letnich ubrań, a wiele wydekoltowanych fasonów wymaga dopasowania odpowiedniej bielizny. Dwa najważniejsze typy staników do wyciętych kreacji to bardotka i balkonetka.

Biustonosze do wymagających sukienek i bluzek

Problem straszącego spod ubrań biustonosza nie musi nas dotyczyć, jeśli wybierzemy odpowiednią bardotkę lub inny dobry stanik samonośny. Do niedawna dopasowanie odpowiedniego biustonosza do wyciętej kreacji nie było takie proste. Nawet biustonosz o odpowiednim rozmiarze i z odpinanymi ramiączkami trzeba było co chwilę poprawiać i ani na chwilę nie opuszczało nas wrażenie, że zaraz się zsunie, a my zaliczymy wpadkę.

Staniki samonośne – rodzaje

Staniki samonośne możemy podzielić na kilka kategorii: bardotki z profilowanymi miseczkami, fiszbinami i odpinanymi ramiączkami, dopasowane opaski bez ramiączek, modele naklejane na biust i eksponujące piersi eleganckie balkonetki. W zależności od rodzaju sylwetki i kształtu wycięć w bluzce lub sukience możemy wybrać odpowiedni fason biustonosza, który nie będzie widoczny spod ubrania.

Sekret biustonoszy bez ramiączek

Zsuwająca się bardotka to według niektórych kobiet kwestia zbyt dużego obwodu paska biustonosza. Przy kolejnym zakupie wybieramy model z podobną miseczką, ale o mniejszym obwodzie, a efekt jest jeszcze gorszy, bo ciasna opaska odznacza się np. pod bluzką na plecach, a miseczki brzydko odstają. Równie ważne, a nawet jeszcze ważniejsze, jest dobre dopasowanie kształtu, wielkości i rozstawu miseczki oraz jakość produktu, który kupujemy. Tania bardotka szybko się zużyje i nie będzie dobrze spełniać swojej funkcji po kilkukrotnym wypraniu.

Bardotka i balkonetka – eleganckie staniki samonośne

Wiele nowoczesnych, fantazyjnych modeli ubrań ma wstawki z tiulu, koronki lub wycięte fragmenty. Taka odzież uchodzi za seksowną, pod warunkiem, że nie przekracza granicy wulgarności, a spod koronkowej wstawki nie straszy brzydki stanik. Przydatne do takich ubrań są odpowiednie biustonosze, np. modele, które utrzymują się na ciele i podtrzymują piersi bez ramiączek. Balkonetka utrzymuje się w miejscu dzięki rozbudowanemu paskowi, który usztywnia miseczki biustonosza. Od zwykłej bardotki różnić może ją głębokość miseczki (niektóre ujmują piersi u dołu i lekko je podnoszą) oraz ozdobna dolna część. W porównaniu do prostej, pozbawionej ozdób bardotki, niektóre balkonetki to prawdziwe bieliźniane cacka.

Biustonosze samonośne zyskały złą sławę przez wiele dostępnych na rynku modeli, które zbyt szybko się zsuwały, lub bardotki, które spłaszczały biust. Sekret dobrej bielizny samonośnej to równowaga między modelowaniem i podtrzymaniem biustu oraz tym, w jakim stopniu stanik trzyma się na swoim miejscu. Jeśli opaska będzie zbyt ciasna, będzie odznaczać się pod ubraniem, a miseczki mogą brzydko odstawać. Jeśli będzie za luźna – stanik będzie się zsuwał, a my będziemy przeżywać męczarnie w obawie, że spadnie w nieodpowiednim momencie.