Dobry humor ma dobroczynny wpływ na starsze osoby
06.02.2013 21:36, aktual.: 06.02.2013 23:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Radosny nastrój ułatwia podejmowanie decyzji i poprawia funkcjonowanie pamięci roboczej u osób w podeszłym wieku - zawiadamia czasopismo "Cognition and Emotion".
Radosny nastrój ułatwia podejmowanie decyzji i poprawia funkcjonowanie pamięci roboczej u osób w podeszłym wieku - zawiadamia czasopismo "Cognition and Emotion". Zespół naukowców z USA (University of Michigan, Cornell University) oraz Szwecji (Linkoping University) doszedł do wniosku, że sprawienie już niewielkiej przyjemności osobom badanym w podeszłym wieku może poprawić im humor, a jednocześnie wpłynąć na lepsze funkcjonowanie poznawcze.
"Przeprowadzono wiele badań pokazujących, że młodzi dorośli są bardziej kreatywni i elastyczni poznawczo, kiedy mają dobry nastrój. Jednak z powodu ubytków poznawczych związanych ze starzeniem się, nie mieliśmy pewności, czy dobry humor może być pomocny w przypadku starszych osób" - zauważa Ellen Peters, współautorka badania.
Badacze wprawili część uczestników badania w dobry humor za pomocą drobnych upominków w postaci dwóch małych torebek ze słodyczami oraz kartki z podziękowaniami za udział w przedsięwzięciu. Zadbali też o to, aby pozytywny nastrój utrzymał się u nich podczas przeprowadzania eksperymentów, dlatego na komputerach ustawili tło pulpitu składające się z uśmiechniętych słoneczek na niebieskim tle.
Osobom, które miały pozostać w neutralnym nastroju nie zapewniono powyższych przyjemności. Okazało się, że badani w dobrym humorze uczyli się znacznie szybciej, podejmowali trafniejsze decyzje i zapamiętywali dłuższe ciągi liter i liczb niż osoby w neutralnym nastroju.
"Wyniki naszego badania są ważne, bo pokazują, jak za pomocą prostych metod poprawy humoru, można polepszyć funkcjonowanie poznawcze i skuteczność podejmowania decyzji u starszych ludzi" - podkreśla Peters.
Nie stwierdzono jednak żadnego wpływu pozytywnego nastawienia na ogólną szybkość przetwarzania informacji i procesy związane ze stosowaniem słownictwa.
(PAP/ma)