Dobry zlew granitowy – jak wybrać?

Ostatnim, a zarazem najważniejszym elementem remontu lub urządzania nowej kuchni, jest wybór odpowiedniego zlewu, który zapewni nam jak największy komfort pracy. Jednym z najchętniej wybieranych jest zlewozmywak granitowy. Co przemawia za tym, aby wybrać zlew z tego materiału? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni sprzęt, aby kuchnia była funkcjonalna.

Dobry zlew granitowy – jak wybrać?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Tatiana Naklicka

28.09.2018 | aktual.: 27.06.2019 15:08

Zlew granitowy – zalety użytkowania

Do wyboru w sklepach mamy zlewy z różnych materiałów: zlewy ze stali szlachetnej, zlewy ze stali emaliowanej, zlewy ceramiczne i zlewy szklane. Czym się wyróżniają zlewy granitowe na ich tle?

Przede wszystkim są trwałe i odporne na zarysowania, a także uderzenia. Ich faktura nie zmienia się przez lata pod wpływem gorącej oraz lodowatej wody. Ponadto bardzo łatwo można pozbyć się zanieczyszczeń, które nagromadziły się w komorze/komorach zlewozmywaka.

Zlew granitowy – z jedną czy dwiema komorami?

Wybór między zlewem granitowym z jedną bądź z dwiema komorami to jedna z najtrudniejszych decyzji, którą musimy podjąć.

Osoby posiadające małe kwadratowe pomieszczenie (np. kuchnię w kawalarce)
lub kuchnię w kształcie litery L chętniej sięgają po zlewy granitowe z jedną komorą. To również dobry wybór dla osób, które nie gotują zbyt często posiłków w domu.

Obraz
© iStock.com | Bilanol

Zlew granitowy z dwiema komorami sprawdzi się w przypadku dużych rodzin oraz pasjonatów gotowania. Wiele zależy również od głębokości kieszeni.

Zlew z jedną, ale wyjątkowo głęboko komorą, może zastąpić dwie mniejsze komory.

Obraz
© iStock.com | in4mal

Zlew granitowy – nakładany czy wbudowany?

Kolejną ważną kwestią, z którą należy się zmierzyć, jest rodzaj zlewozmywaka granitowego. Do wyboru mamy modele nakładane oraz wbudowane.

Nakładane zlewy granitowe sprawdzą się w niewielkich kuchniach, najczęściej w bloku. Będzie nam potrzebna szafka pozbawiona blatu, aby zamontować sprzęt. Jego nałożenie nie wymaga dużo pracy.

Zlewy granitowe wbudowane również cieszą się popularnością. Aby go zamontować, należy wyciąć odpowiedni obszar w blacie.

Zlew możemy również przymocować od dołu szafki. Zlewy podbudowywane nazywane są również podwieszanymi. W przeciwieństwie do modeli wbudowywanych montuje się je od dołu.

Zlew granitowy – jak czyścić?

Zlew granitowy jest doceniany przez użytkowników ze względu na łatwy sposób czyszczenia. Aby model zachował jak najdłużej połysk, warto go regularnie myć. Wystarczy wieczorem użyć gąbeczki nasączonej płynem do mycia naczyń. Aby pozbyć się osadu lub odetkać zlew, warto wykorzystać roztwór z octu.

Obraz
© iStock.com | shcherbak volodymyr

Jeśli nie chcemy zarysować powierzchni, najlepiej zrezygnować z używania druciaków, w tym drucianych gąbek.

Zlew granitowy – dodatki, które ułatwią pracę

Decydując się na idealny zlew granitowy, możemy również wybrać odpowiednie dodatki, które podwyższą komfort pracy w kuchni.

Jednym z przydatnych akcesoriów są specjalne nakładki zakładane na komory. W ten sposób zyskamy więcej miejsca na przygotowywanie potraw, jeśli nie korzystamy ze zlewu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w małej kuchni.

Do zlewu możemy podczepić organizer na sztućce, metalowy koszyk czy kratkę do zlewu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)