Dodaj jeden do słoika. Lepszych kiszonych nie jadłeś
W lipcu rozpoczyna się sezon na ogórki gruntowe. To właśnie wtedy są one najjędrniejsze i najsmaczniejsze. Jeśli planujesz przygotowanie ogórków kiszonych, trzymaj się jednej zasady. Nie pożałujesz.
08.07.2023 | aktual.: 08.07.2023 10:29
Ogórki kiszone są niskokaloryczne, bowiem w 100 gramach ogórków znajduje się zaledwie 11 kalorii, a do tego bardzo zdrowe. Obfitują w kwas mlekowy, który wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego. Jeśli chcesz przygotować je samodzielnie, trzymaj się jednej zasady. Dzięki niej przygotujesz najlepsze ogórki kiszone, jakie kiedykolwiek jadłaś.
Przygotowanie ogórków kiszonych krok po kroku
Przygotowanie ogórków kiszonych zaczyna się już na etapie wyboru warzyw. Im będą mniejsze, tym szybciej się ukiszą. Mniejsze ogórki są też bardziej jędrne, dlatego też, jeśli masz taką możliwość, zaopatrz się w możliwie najmniejsze sztuki. Następny krok to przygotowanie warzyw do kiszenia. Należy włożyć je do zimnej wody i trzymać je w niej przez przynajmniej godzinę. Dzięki temu będą chrupiące.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Następnie, przygotuj naczynie, w którym będziesz kisić ogórki. Najlepsze będzie kamionkowe albo szklane. Umyj zestaw do kiszenia, w skład którego wchodzą kwiaty kopru, czosnek i chrzan. Przyda się także liść winogrona, dębu bądź porzeczki, bowiem zabezpieczy on ogórki przed całkowitym zmięknięciem w trakcie kiszenia.
Zasada trzy razy trzy. Dzięki niej przygotujesz najlepsze ogórki kiszone
Nasze babcie były ekspertkami w kiszeniu. Jeśli chcesz przygotować najlepsze ogórki kiszone, trzymaj się babcinej receptury. Polega ona na trzymaniu się proporcji trzy razy trzy. Co ona oznacza? Na trzy litry wody przypadają trzy litry ogórków z trzema łyżkami soli. Trzymając się tej zasady, otrzymasz pyszne, chrupiące ogórki.
Ich przygotowanie jest banalnie proste. Zagotuj trzy litry wody, a następnie ostudź ją do 40 stopni Celsjusza. Wsyp do niej trzy łyżki soli. Najlepsza będzie sól morska albo sół drobnoziarnista, niejodowana. Kiedy woda ostygnie, czas na przygotowanie kiszonki. Na dno wrzuć część czosnku, kopru i chrzanu. Następnie, przykryj je ogórkami i połóż na nie resztę zestawu do kiszenia. Czynność powtarzaj do całkowitego zużycia wszystkich produktów. Na końcu, wlej do naczynia wodę z solą i przykryj naczynie niewielkim talerzykiem. Po dwóch dniach otrzymasz pyszne ogórki małosolne, a po dziesięciu - kiszone.
Czytaj także: Zalej ogórki. Już nigdy nie przygotujesz ich inaczej
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl