Zalej ogórki. Już nigdy nie przygotujesz ich inaczej
Ogórki małosolne to jeden z najpopularniejszych, letnich przysmaków. Jeśli chcesz przygotować je samodzielnie, poznaj zasadę, która sprawi, że po 3-4 dniach będziesz delektować się najlepszymi ogórkami małosolnymi w życiu.
15.06.2023 | aktual.: 15.06.2023 11:26
Przygotowanie ogórków małosolnych jest proste. Wystarczy dokładnie umyć ogórki, a następnie zalać je wodą z dodatkiem soli, czosnku, chrzanu i kopru. Po kilku dniach ogórki będą gotowe do spożycia. Niestety, wiele osób popełnia podstawowy błąd, który sprawia, że ogórki nie dość, że nie są chrupiące, to do tego od razu się psują. Wyjaśniamy, jak przygotować najlepsze ogórki małosolne.
Czego potrzebujesz do przygotowania ogórków małosolnych?
Jeśli chcesz cieszyć się smakiem ogórków małosolnych, zaopatrz się w dużą ilość ogórków gruntowych, a także w koper, korzeń chrzanu, czosnek, a także w liście dębu bądź porzeczki. Nie pomijaj żadnego składnika, bowiem to właśnie one wpływają na ostateczny smak ogórków. Ważna jest też sól, której użyjemy do przygotowania ogórków. Mogłoby się wydawać, że jej rodzaj nie ma żadnego znaczenia — przecież sól, to po prostu sól. Najlepsza jest jednak sól kamienna, niejodowana, np. Kłodawska, bowiem zawiera największą ilość cennych pierwiastków. Dzięki temu ogórki zyskują nie tylko walory smakowe, ale też i prozdrowotne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogórki powinno kisić się w dużym, czystym i szklanym słoiku, który można kupić w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym. Plastikowe czy metalowe miski nie nadają się do fermentowania jakichkolwiek produktów spożywczych. Przyrządzając ogórki, pamiętaj o uprzednim wyparzeniu słoika. Ten prosty zabieg zapobiegnie pleśnieniu wody i - co za tym idzie - ogórków. Jeśli w trakcie fermentacji w wodzie pojawi się pleśń, znajdujące się w niej ogórki nie nadadzą się do spożycia.
Jaką wodą zalać ogórki? Odpowiedz może zdziwić
Wiele osób przygotowujących ogórki samodzielnie zastanawia się, jaką wodą je zalać. Z całą pewnością nie nada się do tego przegotowana woda, wrzątek czy też kranówka. Najlepsza będzie woda źródlana, która jest wysoko zmineralizowana. Dzięki niej ogórki będą twarde i chrupiące. Warto trzymać się tej zasady, przygotowując nie tylko ogórki małosolne, ale też i ogórki kiszone, kapustę kiszoną czy też kiszone rzodkiewki.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl