Domowe kosmetyki
W drogeriach i perfumeriach dostępna jest szeroka oferta kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Nie wszystkie z nas mają jednak zaufanie do dostępnych tam preparatów, a to ze względu na obecne w kosmetykach środki konserwujące i używanie do ich produkcji zaawansowanych technologicznie rozwiązań.
14.09.2009 | aktual.: 31.05.2010 20:36
W drogeriach i perfumeriach dostępna jest szeroka oferta kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Nie wszystkie z nas mają jednak zaufanie do dostępnych tam preparatów, a to ze względu na obecne w kosmetykach środki konserwujące i używanie do ich produkcji zaawansowanych technologicznie rozwiązań.
Naturalne produkty to delikatne i skuteczne kosmetyki, a czasem nawet leki najwyższej jakości. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak komplementarnie możemy zadbać o naszą skórę domowymi sposobami. Wystarczy sięgnąć po zioła, owoce i mleko, aby stworzyć dla siebie wspaniałą pielęgnację.
Jak więc korzystać z bogactwa jakie daje nam natura? Wśród dostępnych w każdym domu produktów znajdziemy środki odżywcze opóźniające procesy starzenia i zwalczające cellulit. Kosmetyki wyrabiane w domu mogą pomóc także na wiele krępujących dolegliwości, na przykład łupież. Zdrowie i uroda naszej skóry i włosów kryje się w naturze.
Polecamy kilka łatwych w przygotowaniu i skutecznych domowych kosmetyków.
Mleczko do oczyszczania twarzy:
Mleczko z dyni
1/2 szklanki zmiksowanej świeżej dyni połącz z 1/2 szklanki naturalnego jogurtu. Wymieszaj dokładnie i odstaw na 2 godziny. Powstałe mleczko wmasuj w twarz, oczyszczając ją rano i wieczorem. Mleczko spłucz wodą.
Bzowe mleczko do demakijażu
2 łyżki herbaty z czarnego bzu zmieszaj z 2 łyżkami mleka. Nawilżonymi płynem wacikami myjemy twarz. Kosmetyk polecany dla cery tłustej i naczyniowej.
Toniki:
Tonik podstawowy z octem jabłkowym
3 filiżanki wody destylowanej połącz z 1/3 filiżanki octu jabłkowego. Tonik przechowuj w szklanym naczyniu. Zamiast wody destylowanej możesz dodać wybrany napar ziołowy. Dla cery tłustej poleca się takie zioła jak: nagietek, skrzyp polny, szałwia. Do suchej, wrażliwej cery: ogórecznik lekarski, chaber bławatek, prawoślaz lekarski, krwawnik pospolity. Maseczki:
Maseczka z zielonej herbaty zamykająca rozszerzone pory
2 łyżeczki herbaty zalać trzema łyżkami wrzątku. Gdy napar przestygnie, dodać łyżeczkę mąki ziemniaczanej, wymieszać. Nałożyć na twarz na 20 minut.
Maseczka ujędrniająca
Zmiksować żółtko, łyżkę oliwy i łyżkę miodu. Dodać ubitą pianę z białka, całość wymieszać. Maseczką posmarować twarz, pozostawić na 30 minut i zmyć tonikiem. Maseczka wygładza skórę, ujędrnia i poprawia koloryt.
Maseczka winogronowa dla cery suchej, szorstkiej i łuszczącej się
Kilkanaście owoców winogron rozgnieść, powstałą papką obłożyć twarz i szyję. Pozostawić na skórze około 15 minut, zebrać masę chusteczką lub wacikiem i przetrzeć skórę tonikiem.
Maseczka nagietkowa polecana na rozszerzone naczynka
Wymieszać łyżkę kwiatu nagietka, rumianku, ziela kasztanowca oraz skrzypu i zalać szklanką wrzątku. Po zaparzeniu odcedzić napar i zmieszać z kilkoma łyżeczkami mąki ziemniaczanej. Po przestudzeniu nałożyć maseczkę na twarz, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc naczyniowych. Maska likwiduje rumień i koi podrażnienia.
Pielęgnacja biustu:
Peeling migdałowy ujędrniający biust
Zmieszaj mielone migdały ze śmietaną. Użyj trzy czubate łyżki bardzo drobno zmielonych migdałów, połącz je ze śmietaną w takich proporcjach, aby powstała gęsta masa. Wymasuj powstałym preparatem skórę dekoltu i piersi. Spłucz ciepłą wodą, następnie wklep odpowiedni balsam lub krem.
Dłonie:
Kąpiel dla dłoni w płatkach owsianych
Łyżkę płatków owsianych oraz łyżkę soli wymieszać ze szklanką letniego mleka (najlepiej koziego) i wlać do miski. Moczyć w takiej kąpieli dłonie przez 15 minut.