GwiazdyDzieci przyznały Dominice Kulczyk Order Uśmiechu

Dzieci przyznały Dominice Kulczyk Order Uśmiechu

Dzieci przyznały Dominice Kulczyk Order Uśmiechu
Źródło zdjęć: © Instagram.com
27.09.2018 22:00, aktualizacja: 28.09.2018 08:01

Dominika Kulczyk, założycielka rodzinnej fundacji Kulczyk Foundation i inicjatorka wielu działań pomocowych w Polsce i na świecie odebrała dzisiaj Order Uśmiechu. Otrzymała go za wybitne zasługi w działalności na rzecz dzieci. To jedyne odznaczenie na świecie przyznawane wyłącznie na ich wniosek. Nadawane jest równo od 50 lat. Dominika Kulczyk jest 1025 osobą wyróżnioną w ten wyjątkowy sposób.

„Pani Dominika jest Prezesem Kulczyk Foundation i dzięki niej w naszych placówkach już kolejny rok jest realizowany program Żółty Talerz. W ramach tego programu każdego dnia w ogniskach i świetlicach TPD otrzymujemy zdrowe, pyszne i kolorowe podwieczorki” – uzasadniali w swoim liście do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z całej Polski. To między innymi dzieci objęte przez Kulczyk Foundation wsparciem w ramach programu Żółty Talerz wystąpiły z wnioskiem o przyznanie tego wyróżnienia Dominice Kulczyk. „Jak nikt inny zasługuje na Order Uśmiechu” – podsumowały dzieci.

– Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym momencie, w 50. rocznicę ustanowienia Orderu Uśmiechu, trafia on do tak wielkiej przyjaciółki wszystkich dzieci, jaką bez wątpienia jest Dominika Kulczyk. Swoją działalnością na rzecz najmłodszych w Polsce i na całym świecie w pełni na niego zasłużyła – powiedział Marek Michalak, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, który przewodniczył ceremonii w asyście dzieci i członków Kapituły.

– Obiecuję nosić ten order z dumą i – oczywiście – promiennym uśmiechem. Każde dziecko na całym świecie uśmiecha się w tym samym języku, i – niestety – w tym samym też płacze. Dlatego obiecuję, że nie ustanę w wysiłkach, aby promienny, szczery, serdeczny uśmiech gościł na twarzy każdego dziecka – powiedziała Dominika Kulczyk.

Ceremonii wręczenia Orderu Uśmiechu Dominice Kulczyk towarzyszyło tradycyjnie pasowanie różą na Kawalera Orderu Uśmiechu i przyrzeczenie bycia pogodnym oraz przynoszenia radości dzieciom. Nagrodzona potwierdziła to zobowiązanie promiennym uśmiechem po wypiciu soku z wyciśniętych przez dzieci cytryn.

Uroczystość odbyła się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Uświetnił ją koncert chóru dziecięcego i młodzieżowego Alla Polacca.

Przyjaciółka wszystkich dzieci

Tworząc serial dokumentalny „Efekt Domina” i organizując akcje pomocowe na całym świecie Dominika Kulczyk niesie pomoc i walczy o prawa najsłabszych, przede wszystkim dzieci. Od 2013 r. stoi na czele fundacji, którą założyła wspólnie z rodzicami Grażyną Kulczyk i dr. Janem Kulczykiem. Od tego momentu Kulczyk Foundation zrealizowała już ponad 200 projektów pomocowych w 58 krajach świata – najwięcej w Polsce. Większość z nich koncentruje się na pomocy najmłodszym.

W Polsce Kulczyk Foundation stworzyła największy prywatny system wsparcia żywienia dzieci – program Żółty Talerz. Jest on realizowany w sojuszu w Caritasem, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce w Polsce. W wrześniu 2018 r. ruszyła III edycja programu, w ramach której w ciągu najbliższych 12 miesięcy 15 tys. dzieci otrzyma ponad 2,7 mln ciepłych i zdrowych posiłków w 310 stołówkach świetlicowych oraz szkolnych w całej Polsce.

Kulczyk Foundation realizuje także, oparty na materiałach serialu dokumentalnego „Efekt Domina”, program edukacyjny, dzięki któremu 10 tysięcy polskich nauczycieli i wychowawców w ponad 3 tys. szkół w całym kraju może uczyć dzieci i młodzież empatii, posługując się multimedialnymi scenariuszami zajęć.

Wspólnie z Fundacją Ludzki Gest Jakub Błaszczykowskiego Kulczyk Foundation wspiera funkcjonowanie nocnych dyżurów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Na ich utrzymanie przeznaczone jest 100% dochodu ze sprzedaży wydawanej przez Kulczyk Foundation książeczki z audiobookiem „Mądre bajki z całego świata”.

Jedyny taki order

Order Uśmiechu, wśród tysięcy medali i orderów na całym świecie, jest wyróżnieniem wyjątkowym. Wymyśliły go dokładnie 50 lat temu polskie dzieci, które też opracowały jego formę – wizerunek uśmiechniętego słoneczka. Może go otrzymać dorosły wyłącznie na wniosek dzieci jako dowód podziękowania i uznania za pomoc, życzliwość i serce okazywane najmłodszym. Od 1979 roku decyzją sekretarza generalnego ONZ Order Uśmiechu został umiędzynarodowiony i obecnie przyznawany jest już na całym świecie.

Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak: papieże Jan Paweł II i Franciszek, Dalajlama, Nelson Mandela, twórczyni Muminków Tove Jansson, królowa Szwecji Sylwia, pisarka Ewa Szelburg-Zarembina, piosenkarka Majka Jeżowska, twórca Monaru i Markotu Marek Kotański, a także słynny hollywoodzki reżyser Steven Spielberg, autorka „Harry’ego Pottera” J.K. Rowling czy Irena Sendlerowa, która uratowała podczas wojny życie 2500 żydowskich dzieci.

Kulczyk Foundation to działająca w Polsce i na świecie rodzinna organizacja pomocowa, która we współpracy z lokalnymi partnerami edukuje oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów ludzi, trwale zmieniając świat. Fundacja została założona w 2013 r. Fundatorami są Grażyna Kulczyk, dr Jan Kulczyk oraz Dominika Kulczyk, która od początku kieruje pracami fundacji.

O Kulczyk Foundation

Kulczyk Foundation działa przede wszystkim jako platforma łącząca ludzi, pomysły i zasoby, aby skutecznie rozwiązywać problemy najbardziej potrzebujących społeczności. Specjalizuje się w niesieniu pomocy poprzez inwestycje w konkretne projekty realizowane przez sprawdzonych, lokalnych partnerów, dzięki czemu możliwe jest inicjowanie trwałych zmian. Szczególną wagę przywiązuje do pomocy dzieciom w Polsce i krajach rozwijających się.

Od początku swojej działalności Kulczyk Foundation zrealizowała ponad 200 projektów w 58 krajach świata. Najwięcej w Polsce.

Wybrane projekty Kulczyk Foundation realizowane w Polsce:
• Kulczyk Foundation stworzyła w Polsce największy prywatny system wsparcia żywienia dzieci – program Żółty Talerz. Jest on realizowany w sojuszu w Caritasem, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce w Polsce. W wrześniu 2018 r. ruszyła III edycja programu, w ramach której w ciągu najbliższych 12 miesięcy ponad 15 tys. dzieci otrzyma ponad 2,7 mln ciepłych i zdrowych posiłków w 310 stołówkach świetlicowych oraz szkolnych w całej Polsce. Budżet trzeciej edycji „Żółtego Talerza” wynosi ok. 10 mln zł – tyle co łączny budżet dwóch pierwszych edycji programu. Więcej informacji na stronie: www.zoltytalerz.pl.

• Kulczyk Foundation realizuje, oparty na materiałach serialu dokumentalnego „Efekt Domina”, program edukacyjny, dzięki któremu ok. 10 tysięcy polskich nauczycieli i wychowawców w ponad 3 tys. szkół w całym kraju uczy dzieci i młodzież empatii, posługując się multimedialnymi scenariuszami zajęć. W październiku tego roku Kulczyk Foundation wyda nową edycję pięciu zeszytów ze scenariuszami lekcji dla uczniów w różnych kategoriach wiekowych.

• Kulczyk Foundation wspólnie z Fundacją Ludzki Gest Jakub Błaszczykowskiego umożliwia funkcjonowanie nocnych dyżurów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Tylko w pierwszym kwartale 2018 roku konsultanci infolinii odebrali w godzinach nocnych ponad 7,4 tys. połączeń i ponad 1 tys. wiadomości od szukających pomocy młodych ludzi – to prawie 30 proc. wszystkich kontaktów. Na utrzymanie nocnych dyżurów Telefonu 116 111 przeznaczony jest 100% dochodu ze sprzedaży wydawanej przez Kulczyk Foundation książeczki z audiobookiem „Mądre bajki z całego świata”. W 2018 roku fundacja wydała czwartą edycję bajek.

• Kulczyk Foundation od 2015 roku uruchamia cyklicznie Konkurs Grantowy na realizację projektów infrastrukturalnych (dotacja do 25 tys. zł), które wspierają lokalną społeczność. Do tej pory 25 beneficjentów w naszym kraju uzyskało taką pomoc. Obecnie trwa nabór wniosków do 7 edycji konkursu.

• Kulczyk Foundation finansuje Stypendia im. dr. Jana Kulczyka. To najstarszy program stypendialny Fundacji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dla wyróżniających się studentów i doktorantów. Powstał w 1999 roku dzięki darowiźnie Grażyny i Jana Kulczyków. W latach 1999-2017 wypłacono 88 stypendiów dla studentów oraz 76 dla doktorantów o łącznej wartości ponad 1,6 mln zł. Dodatkowo, z inicjatywy Dominiki Kulczyk program stypendialny im. dr. Jana Kulczyka został wzbogacony o możliwość odbycia przez laureatów stażu w jednej ze spółek grupy kapitałowej Kulczyk Investment.

• W maju 2018 roku Kulczyk Foundation uruchomiło w Warszawie przy ul. Ogrodowej 3 Pracownię Efektu Domina. Miejsce to stanowi centrum działań społecznych i edukacyjnych fundacji. W ostatnich tygodniach w Pracowni Efektu Domina odbyły się spotkania ze zwycięzcami Konkursu Grantowego i studentami objętymi programem stypendialnym im. dr Jana Kulczyka, a także warsztaty z koordynatorami programu Żółty Talerz oraz debaty związane z ideą pomagania na zasadzie Efektu Domina.

Wybrane projekty Kulczyk Foundation na świecie:

• W lipcu 2018 r. Kulczyk Foundation wsparła projekt Polskiej Misji Medycznej realizowany we współpracy z Departamentem Pomocy Humanitarnej KPRM, który obejmuje dystrybucję 354 ton żywności dla ponad 47 tysięcy zagrożonych głodem kobiet i dzieci w Sudanie Południowym. To pierwszy projekt o tak wielkiej skali pomocy żywnościowej finansowany z polskich funduszy, jednoczący różne organizacje pomocowe i instytucje w naszym kraju.

• W Rwandzie Kulczyk Foundation wsparła zakup aparatów słuchowych zasilanych baterią słoneczną dla prawie 100 niedosłyszących i głuchoniemych dzieci. Projekt objął też naukę języka migowego dla prawie setki rodziców.

• W Bangladeszu Kulczyk Foundation udzieliła wsparcia lokalnej organizacji HOPE Foundation, która tworzy system pomocy medycznej w największym obozie dla uchodźców na świecie – Cox’s Bazar. Pomoc została przeznaczona na szpital polowy dla kobiet oraz liczne punkty medyczne, które służą głównie dzieciom.

• W Papui-Nowej Gwinei Kulczyk Foundation wsparła ratowanie życia i zdrowia ludzi (głównie kobiet i dzieci) oskarżonych o czary, a także edukację, która pomaga walczyć z tym przerażającym obyczajem.

• Kulczyk Foundation z pomocą dotarła również do Malawi, jednego z najbiedniejszych krajów świata, gdzie przyczyniła się do rozwoju Jacaranda Vocational School, szkoły zawodowej prowadzonej przez Jacaranda Foundation. Dzięki temu projektowi fundacja odmieniła życie wielu dzieci, w tym Johna Samsona, szesnastolatka, który stracił oboje rodziców, gdy miał zaledwie 5 lat.

Działalność Kulczyk Foundation w liczbach:

• 5 lat funkcjonowania;
• Ponad 200 zrealizowanych projektów w 58 krajach;
• 600 tys. beneficjentów;
• 15 tysięcy dzieci objętych Programem Żółty Talerz, największym prywatnym systemem wsparcia żywienia dzieci w świetlicach i szkołach w całej Polsce;
• 2,7 mln posiłków wydanych dzieciom w ramach programu Żółty Talerz w pierwszych dwóch edycjach, kolejne 2,7 mln posiłków zostanie wydanych w rozpoczętej właśnie trzeciej edycji programu;
• 310 placówek (świetlic środowiskowych i szkół) objętych programem Żółty Talerz;
• 200 tys. uczniów w Polsce, którzy skorzystali ze scenariuszy lekcji przygotowanych przez fundację;
• 40 filmów dokumentalnych „Efekt Domina” o charakterze edukacyjnym.

Więcej na: www.kulczykfoundation.org.pl

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także