Blisko ludziDziewczynki poniżej 10 roku życia zmuszane są do małżeństwa

Dziewczynki poniżej 10 roku życia zmuszane są do małżeństwa

Dziewczynki poniżej 10 roku życia zmuszane są do małżeństwa

26.02.2013 15:45, aktual.: 26.02.2013 16:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Iranie zanotowano drastyczny wzrost nieletnich małżeństw. Oficjalny raport wykazał, że liczba dziewczynek, które wychodzą za mąż przed ukończeniem 10 roku życia, zwiększyła się aż dwukrotnie.

W Iranie zanotowano drastyczny wzrost nieletnich małżeństw. Oficjalny raport wykazał, że liczba dziewczynek, które wychodzą za mąż przed ukończeniem 10 roku życia, zwiększyła się aż dwukrotnie. NGO, irańskie stowarzyszenie chroniące prawa dzieci, poprzez ujawnienie tych szokujących danych pragnie wszystkich ostrzec przed przykrymi konsekwencjami decyzji o wczesnym ślubie.

Coraz więcej małych dzieci jest zmuszanych w Iranie do małżeństw. Statystyki irańskiego stowarzyszenia nie napawają optymizmem i pokazują, że zjawisko powszechne jest nie tylko wśród dziewczynek, ale dotyczy również chłopców.

NGO (Society For Protecting The Rights of The Child), irańskie stowarzyszenie chroniące prawa dzieci, ujawnia, że w 2009 roku 43 459 dziewczynek wyszło za mąż, a jeszcze trzy lata temu takich małżeństw było 33 383. Z danych organizacji wynika, że w 2010 roku 716 dziewcząt w wieku poniżej 10 lat zawarło związek małżeński, podczas gdy w 2009 roku odnotowano 449 takich przypadków.

Farshid Yazdani, rzecznik stowarzyszenia, twierdzi, że spowodowane jest to pogłębiającym się ubóstwem. Eksperci zauważyli, że więcej nieletnich małżeństw rejestruje się na terenach wiejskich objętych wysokim poziomem analfabetyzmu i zmagających się z problemem narkomanii. Niektóre rodziny wydają swoje córki za mąż w celu spłacenia długów. – Bieda, w jakiej znalazło się wiele rodzin, skłania ich dzieci do wcześniejszego małżeństwa. Jednakże ubóstwo kulturowe i ignorancja społeczeństwa także są decydującym czynnikiem – wyjaśnia Farshid Yazdani.

Tymczasem wzrost liczby nieletnich małżeństw zaowocował wysokim odsetkiem rozwodów. Ponad 15 tysięcy dziewczyn w wieku 15-19 lat rozwiodło się z mężem pomiędzy rokiem 2007 a 2010. Małe dzieci, które są sprzedawane i zmuszane do małżeństw, nie radzą sobie z przerastającym je problemem i często zmagają się z chorobami psychicznymi. To z kolei wiąże się z większą liczbą nastoletnich uciekinierów. Nierzadko dziewczyny decydują się na bardziej radykalne kroki – oddają się prostytucji lub popełniają samobójstwo.

Eksperci krytykują fakt, że islamskie prawo szariatu pozwala na małżeństwo w tak wczesnym wieku. Na podstawie rozporządzenia Rady (Expediency Council) z 2002 roku ustanowiono, że dziewczyny przed ukończeniem 13. roku życia, a chłopcy poniżej 15 lat, nie mogą zawierać ślub bez zgody ojca i pozwolenia sądu.

Jednak krytycy narzekają, że normy prawne w wielu dziedzinach uznanych za społecznie konserwatywne umożliwiają zawieranie małżeństw w młodym wieku. Mohammad Ali Asfenani, fundamentalista MP, twierdzi, że Iran ma religijny obowiązek przestrzegania prawa, które uznaje ślub dziewcząt w wieku dziewięciu lat.

- Niektóre osoby nie stosują się do aktualnego islamskiego systemu prawnego. Dziewczynki w wieku dziewięciu lat są już w okresie dojrzewania i mogą zdobyć odpowiednie kwalifikacje potrzebne do małżeństwa. W przeciwnym razie byłoby to sprzeczne z islamskim prawem szariatu – wyjaśnia Asfenani, przewodniczący parlamentarnej komisji ds. sądowych.

Tekst: na podst. The Telegraph/Monika Stypułkowska

(mst/sr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)