FitnessDziewczynki są coraz grubsze! Czy grozi nam epidemia otyłości?

Dziewczynki są coraz grubsze! Czy grozi nam epidemia otyłości?

Dziewczynki są coraz grubsze! Czy grozi nam epidemia otyłości?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
15.04.2011 11:32, aktualizacja: 15.04.2011 15:41

Okazuje się, że przez trzydzieści lat średni obwód w pasie nastoletnich dziewczynek wzrósł aż o 11 centymetrów! Według ostatnich danych, obecnie wynosi on 70cm w porównaniu do 59cm pod koniec lat 70. Naukowcy są zdania, że tak drastyczny wzrost obwodu w pasie u 11-latek jest wynikiem rosnącego odsetka ludzi otyłych w społeczeństwie.

Okazuje się, że przez trzydzieści lat średni obwód w pasie nastoletnich dziewczynek wzrósł aż o 11 centymetrów! Według ostatnich danych obecnie wynosi on 70cm, w porównaniu do 59cm pod koniec lat 70. Naukowcy są zdania, że tak drastyczny wzrost obwodu w pasie u 11-latek jest wynikiem rosnącego odsetka ludzi otyłych w społeczeństwie.

Choć wymiary chłopców także się zwiększyły, różnica nie jest aż tak skrajna. Obecnie ich średni obwód w pasie również wynosi 70cm, w porównaniu do 61cm trzydzieści lat temu.

Z badań wynika, że kobiety są bardziej narażone na otyłość niż mężczyźni. Profesor Klim McPherson z Uniwersytetu Oksfordzkiego ostrzega młode dziewczęta, że swoimi nawykami żywieniowymi doprowadzają się do szybkiej śmierci. Podczas gdy młodzi mężczyźni starają się uprawiać sporty i jeść zdrowiej, kobiety wciąż przybierają na wadze. Zdaniem ekspertów, za ten stan odpowiedzialna jest po części niechęć dziewcząt do uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego.

Młodzi ludzie stają się także coraz wyżsi. Obecnie średni wzrost 11-letnich dziewczynek wynosi 149cm w porównaniu do 144cm w przeszłości. Chłopcy mają teraz średnio 147cm, podczas gdy 30 lat temu mierzyli 144cm.

Dr Richard Barnes z organizacji Select Research, która przeprowadzała badania, twierdzi, iż jest za wcześnie na wyciąganie wniosków na temat wzrostu otyłości wśród dzieci. – Wzrost wymiarów w porównaniu z rokiem 1978 świadczy o tym, że nastolatki robią się coraz większe – mówi Barnes. - Mierzenie wskaźnika BMI u dzieci nie powinno być bezpośrednio odnoszone do ryzyka otyłości. Trzeba przeprowadzić dalsze badania, uwzględniające rozkład tkanki tłuszczowej w organizmie dzieci. Dopiero wtedy będziemy mogli oszacować rzeczywiste zagrożenie otyłością wśród młodzieży.

Tekst: na podst. The Daily Mail/sr

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (23)
Zobacz także