UrodaDzisiejsze standardy piękna zakorzenione są w prehistorii

Dzisiejsze standardy piękna zakorzenione są w prehistorii

Postrzeganie przez mężczyzn kobiecej atrakcyjności zakorzenione jest w prehistorii ludzkiego gatunku – opisują naukowcy na łamach „Evolution and Human Behavior”.

Dzisiejsze standardy piękna zakorzenione są w prehistorii
Źródło zdjęć: © UT Austin

23.03.2015 | aktual.: 23.03.2015 12:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Postrzeganie przez mężczyzn kobiecej atrakcyjności zakorzenione jest w prehistorii ludzkiego gatunku – opisują naukowcy na łamach „Evolution and Human Behavior”.

Psycholodzy z Uniwersytetu w Austin w Teksasie badali preferencje mężczyzn dotyczące kształtu kobiecych pleców, a konkretnie stopnia ich wygięcia powyżej pośladków. Teoretycznie najbardziej optymalny kąt takiego wygięcia to 45.5 stopnia pomiędzy plecami a górną częścią pośladków.
Jak tłumaczą badacze, pozwalał on kobietom w najbardziej optymalny sposób utrzymywać równowagę podczas ciąży.

Około 100 mężczyzn miało za zadanie ocenienie atrakcyjności kobiet na zdjęciach, które zostały poddane manipulacji cyfrowej, przez co widać na nich było całe możliwe spektrum zakrzywienia kręgosłupa. Najwyżej oceniane były te zdjęcia, na których zakrzywienie wynosiło ok. 45 stopni.
Preferencja mężczyzn do takiego kształtu kobiecej figury ewoluowała przez tysiące lat. Kobiety o optymalnym zakrzywieniu kręgosłupa mogły podczas ciąży bardziej efektywnie zajmować się zdobywaniem pożywienia w społecznościach łowiecko-zbierackich. Mniej też cierpiały na dolegliwości kręgosłupa. Gwarantowało to zajście w większą liczbę ciąż, a przez to większy sukces reprodukcyjny.

(PAP) krx/ jjj/

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (0)