FitnessEfekty biegania - co daje bieganie?

Efekty biegania - co daje bieganie?

Regularne bieganie przynosi wiele korzyści. Po pierwsze poprawiawydolność oddechową, a po drugie pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób takich jak cukrzyca typu II. Co jeszcze daje bieganie?

Efekty biegania - co daje bieganie?
Źródło zdjęć: © 123RF

05.10.2018 22:50

Bieganie - ile można spalić?

Bieganie to sport, który daje świetne efekty w odchudzaniu. Rezultaty regularnego biegania można zauważyć szybciej, łącząc treningi z pełnowartościową dietą. Podczas 60 min biegu można spalić nawet 900 kcal. Jeżeli jesteś osobą początkującą, stopniowo zwiększaj czas trwania treningu oraz dystans. To pozwoli zwiększyć twoją siłę i wytrzymałość.

Efekty biegania - bieganie z tygodnia na tydzień

Początkujący biegacze powinni trenować 3 razy w tygodniu. Początki mogą być niełatwe i bieg w stałym tempie przez ok. 15 min może być trudny do osiągnięcia. Warto więc bieg przerywać marszem, np. w schemacie 2 min biegu na 1 min marszu x 5. Z tygodnia na tydzień zwiększaj czas biegu i zmniejszaj czas marszu.

Już po 2 tygodniach treningów biegowych nabierzesz lepszej kondycji i będziesz mógł trenować więcej. Po miesiącu codzienne bieganie stanie się przyjemnym rytuałem, a nie przykrym obowiązkiem.

Co daje bieganie?

Odchudzanie to proces, więc pierwsze efekty biegania nie pojawią się od razu. Na szczęście już po tygodniu regularnych ćwiczeń można zauważyć wiele pozytywnych zmian, np.:

  • mniej zmęczenia, więcej energii - bieganie sprawia, że do organizmu dostaje się więcej tlenu, dzięki czemu komórki (w tym mózg) są dotlenione, a my nie odczuwamy zmęczenia;
  • ujędrnienie i odmłodzenie skóry - bieganie wzmacnia mięśnie ciała, a co za tym idzie, nasza sylwetka nabiera atrakcyjnego, wysportowanego wyglądu. Co więcej, podczas biegania ciało się rozgrzewa i poprawia się ukrwienie skóry;
  • redukcja cellulitu - bieganie stymuluje krążenie krwi i limfy, dzięki czemu z organizmu pozbywamy się toksyn oraz zalegającej wody. Regularne treningi biegowe sprawią, że podskórne nierówności i zgrubienia wygładzą się;
  • odreagowanie stresu - bieganie pozwala pozbyć się negatywnych emocji. Co więcej, intensywny wysiłek uwalnia endorfiny, określane jako hormony szczęścia. To hormony wydzielane przez przysadkę mózgową, które poprawiają nastrój i samopoczucie człowieka.

Bieganie a odchudzanie

Aby skutecznie schudnąć, bez efektu jo-jo, należy połączyć aktywność fizyczną z odpowiednią dietą. Aby zdrowo schudnąć, powinno się tracić na wadze 0,75 kg tygodniowo. Warto w tym celu wybrać się do dietetyka, który ułoży plan żywieniowy.

Jeżeli chcesz samodzielnie kontrolować masę ciała i spożywane produkty, wspomóż się kalkulatorem BMI, który obliczy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Ponadto korzystaj z dziennika, w którym będziesz notować kaloryczność posiłków oraz zawartość białka, tłuszczów i węglowodanów w produktach. Aby nie dopuścić do procesów katabolicznych, czyli rozpadu tkanki mięśniowej, należy zwiększyć dzienne spożywanie białka (powinno wynosić 0,8 grama na kilogram masy ciała). Efekty biegania i odchudzania zauważyć można już po 4 tygodniach.

Źródło artykułu:WP Kobieta
poradnik fitnessbieganiebieganie zdrowe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)