UrodaCellulit — czym jest i skąd się bierze? Rodzaje cellulitu

Cellulit — czym jest i skąd się bierze? Rodzaje cellulitu

Cellulit to pomarańczowa skórka zaliczana do stanów patologicznych. Najczęściej definiowany jest jako defekt tkanki tłuszczowej, który polega na zmianach tkanki podskórnej. Głównym objawem cellulitu jest nierówna i pofałdowania powierzchnia skóry: ud, bioder, kolan, pośladków i ramion.

Cellulit — czym jest i skąd się bierze? Rodzaje cellulitu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

27.06.2018 | aktual.: 30.08.2018 10:08

Co to cellulit?

Cellulit jest nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej i traktowany jest jako problem o charakterze medycznym, chociaż niektórzy, niesłusznie, kwalifikują go jako defekt kosmetyczny. W terminologii medycznej cellulit określany jest mianem lipodystrofii. Szacuje się, że problem ten dotyczy ok. 80-85 proc. kobiet i jest jedną z najpoważniejszych niedoskonałości natury estetycznej.

Przyczyny cellulitu

Wyróżnia się szereg czynników, które mogą wzmagać obrzęk w tkance podskórnej i nasilać objawy cellulitu. Ze względu na uwarunkowania anatomiczne (strukturę tkanki tłuszczowej i łącznej) na ten problem znacznie bardziej narażone są kobiety. Duży wpływ na powstawanie cellulitu mają również uwarunkowania genetyczne, co oznacza, że zachodzi większe prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu u kobiet, których matki również zmagały się z tą dolegliwością.

Jedną z podstawowych przyczyn cellulitu są zaburzenia hormonalne, w tym w głównej mierze nadmiar estrogenów przy równoczesnym niedoborze progesteronu. Wynika to z tego, że nieprawidłowy poziom estrogenów powoduje zaburzenia krążenia, które skutkują powstawaniem obrzęków.

Wśród przyczyn cellulitu należy wymienić także niewłaściwą dietę z nadmiernym spożyciem tłuszczów i węglowodanów. Na korzyść "pomarańczowej skórki" działa także zbyt duża podaż soli, która prowadzi do zatrzymania płynów. Do wystąpienia cellulitu przyczynia się także siedzący tryb życia i mały poziom aktywności fizycznej. Wśród czynników nasilających objawy cellulitu można także wskazać palenie papierosów (skutkujące zmianami w mikrokrążeniu), a także picie alkoholu (pobudzające lipogenezę).

Szczególnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania cellulitu jest ciąża, w której trakcie macica staje się swego rodzaju barierą dla odpływu żylnego. Tym samym zwiększa ona zastój w krążeniu kończyn dolnych.

Przywróć jędrność swoich ud dzięki kosmetykom do ciała z WP radarOkazji.

Rodzaje cellulitu

W klasyfikacji cellulitu wyróżnia się cztery stopnie rozwoju, które związane są ze zmianami klinicznymi.

I stopień cellulitu — na powierzchni skóry niewidoczne są żadne zmiany, lecz można je zaobserwować w badaniu mikroskopowym. Oprócz tego występuje obrzęk w obrębie naczyń tkanki tłuszczowej.

II stopień cellulitu — na powierzchni skóry pojawiają się widoczne zmiany, a przy ucisku występują dolegliwości bólowe. Oprócz tego przy ucisku miejsca dotkniętego „skórką pomarańczową” skóra staje się blada, zimna i słabo elastyczna.

III stopień cellulitu — na powierzchni skóry pojawiają się widoczne zmiany, które przypominają "pomarańczową skórkę". Przy czym zmianom tym towarzyszą dolegliwości bólowe. Widoczny jest również spadek elastyczności i spadek temperatury skóry.

IV stopień cellulitu — pojawiają się wszystkie objawy właściwe dla III stopnia. Oprócz tego złogi kolagenu przekształcają się w bolesne guzki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)