FitnessJak zacząć biegać? Dzięki tym radom nie stracisz motywacji

Jak zacząć biegać? Dzięki tym radom nie stracisz motywacji

Jak zacząć biegać? Dzięki tym radom nie stracisz motywacji
Monika Zonenberg

03.01.2018 14:39, aktual.: 03.01.2018 15:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chcesz zacząć biegać, jednak boisz się, że stracisz motywację? Dzięki tym prostym krokom pokochasz jogging podczas każdej pory roku, zredukujesz stres, a twój umysł i ciało staną się silniejsze. Nie zastanawiaj się zbyt długo i zacznij swoją przygodę z tym cudownym sportem!

Musimy to powiedzieć głośno - kiedy jest zimno, zupełnie tracimy motywację do ćwiczeń. Dużo przyjemniej jest wtedy zawinąć się w ciepły koc i pić grzane wino podczas oglądania ulubionego serialu. Nie możemy jednak dać się demonom lenistwa i zawsze próbujemy wykrzesać z siebie choć odrobinę chęci. Wyjście na siłownie nie zawsze jest najbardziej zachęcającą opcją. Wtedy często wybieramy jogging. Nawet krótka przebieżka może obudzić w tobie lekko śpiący zasób adrenaliny i endorfin, a zdobywanie kolejnych szczytów kondycyjnych to prawdziwa przyjemność. Jak zacząć biegać i przygotować się do tej przygody, by szybko nie stała się falstartem? Wypełniając wszystkie kroki sprawisz, że nawet po nieudanych próbach, nadal będziesz chcieć biegać, bez względu na warunki pogodowe. Do dzieła!

PRZYGOTUJ ORGANIZM
Bieganie to sport, który jest wymagający dla organizmu. Z czasem biegając, wykształcamy hart ciała oraz umysłu. Stajemy się silniejsi, szybsi i szczęśliwsi. Przygodę z joggingiem zawsze zaczynamy od krótkich dystansów, które nie przeciążą naszego organizmu. Duża większość społeczeństwa nie ma przeciwwskazań przed bieganiem, jednak zawsze warto się na początku zbadać. Bieganie to fantastyczny sport bez względu na wiek, wagę i poziom kondycji. Pamiętaj, że wraz z pierwszymi treningami musisz zmienić dietę - jedząc zdrowe, lekkie posiłki będziesz miała dużo więcej energii i chęci.

WYZNACZ CEL
Oczywiście, że już podczas pierwszych kilku tygodni regularnego biegania zaczaczynamy wizualizować sobie siebie na mecie maratonu. Pamiętaj jednak, że maratończycy przygotowują się do pierwszego poważnego startu nawet latami. Zacznij od celu, który z łatwością zrealizujesz. Nieważne, czy chodzi o zgubienie kilku kilogramów, poprawę wydajności, pozbycie się nagromadzonego stresu lub przebiegnięcie danego dystansu. Posiadając cel, dużo łatwiej będzie ci się zmotywować.

Obraz

ODPOWIEDNI STRÓJ
Rozpoczynając treningi, nie musisz od razu wydawać fortuny na profesjonalne obuwie. Sklepy oferują naprawdę dobre i niedrogie buty sportowe, w których będzie ci wygodnie. Możesz skorzystać także z promocji. Nigdy nie biegaj w trampkach lub sneakersach, które przeznaczone są do chodzenia na co dzień. W ten sposób łatwo możesz nabawić się kontuzji, przez którą się zrazisz. Legginsy do biegania powinny być wygodne, przewiewne i przylegać do ciała. Ta sama zasada dotyczy koszulki do biegania. Podczas zimowych i jesiennych miesięcy zarzuć na siebie kurtkę "wiatrówkę". Nie wybieraj ciepłych polarów i bluz, bo szybko się w nich spocisz i nabierzesz ochoty na natychmiastowy powrót do domu.

NIE PRZESADŹ
Ta rada dotyczy postawienia sobie nierealnego celu i biegnięcie mimo to że ani psychika, ani ciało już nie ma na to ochoty i siły. Pierwsze treningi mogą być trudne, a ich efekty niezadowalające. Nie rezygnuj jednak z kolejnych - im dalej w las, tym będzie ci łatwiej. Dystanse, które na początku pokonasz, nie będą wybitne, ale pamiętaj, że każdy zaczynał w ten sposób. Najważniejsze, byś pokochał bieganie - bez odczuwania faktycznej przyjemności nie uda ci się być z siebie dumnym. W ten sposób możesz wykształcić w sobie zalążki nowej pasji.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (27)