Ekologiczny znak jakości
Na fali popularności kosmetyków naturalnych coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty ze świadectwem czystości ekologicznej. Jednym z bardziej rozpoznawalnych certyfikatów jest francuski ECOCERT.
25.08.2010 | aktual.: 26.08.2010 14:38
Na fali popularności kosmetyków naturalnych coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty ze świadectwem czystości ekologicznej. Jednym z bardziej rozpoznawalnych certyfikatów jest francuski ECOCERT. Certyfikat ten jest jednym z najbardziej popularnych, ale i trudnych do zdobycia. Cieszy się dużym zaufaniem wśród konsumentów, a więc i zainteresowaniem producentów kosmetyków naturalnych.
Czym jest ECOCERT?
To stowarzyszenie kontroli jakości, wydające świadectwa weryfikujące dostosowanie produktów ekologicznych do wymogów stawianych takim produktom w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Aktualnie ECOCERT wykonuje również usługi w zakresie kontrolowania i wystawiania świadectw w krajach spoza Unii Europejskiej. Usługi w zakresie kontrolowania i wystawiania świadectw wykonywane przez ECOCERT budują zaufanie niezbędne dla rozwoju rynku wszystkich towarów ekologicznych, także kosmetycznych.
Czystość ekologiczna kosmetyków certyfikowanych przez Ecocert sprawia, że są one bezpieczne w stosowaniu podczas ciąży oraz przez osoby z dużymi nadwrażliwościami. System weryfikacji czystości ekologicznej jest bardzo rygorystyczny. Ecocert podaje tak zwane listy negatywne składników, które nie mogą znajdować się w certyfikowanych preparatach. Sugeruje także listy pozytywne, wskazujące polecane surowce i metody produkcyjne. Co więcej, kontrola Ecocert dotyczy nie tylko składników znajdujących się w preparatach kosmetycznych - weryfikacji poddawane są także procesy technologiczne służące wytwarzaniu preparatów.
Używając kosmetyk z oznaczeniem Ecocert możesz by pewna, że:
w preparacie zastosowane zostały surowce mineralne i roślinne (ECOCERT szczegółowo określa ich minimalną ilość na 95 proc.),
stosowane są w nim surowce z kontrolowanych upraw ekologicznych,
nie stosowano do jego produkcji surowców z roślin modyfikowanych genetycznie,
podczas ich tworzenia nie wykonywano testów na zwierzętach,
nie zawierają syntetycznych substancji zapachowych,
konserwowane są głównie przy użyciu naturalnych konserwantów, a jeśli są to konserwanty syntetyczne, zostaną wymienione na opakowaniu,
nie znajdziesz w składzie takiego kosmetyku produktów petrochemicznych, takich jak oleje, silikony czy parafiny,
opakowanie preparatu jest też ekologiczne
BDIH a ECOCERT– oznaczenia kosmetyki naturalnej
Chociaż BDIH i ECOCERT to organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne, sposoby nadawania certyfikatów różnią między sobą.
BDIH udziela certyfikatu, gdy przynajmniej 60 proc. wszystkich produktów danego producenta spełnia wymienione wcześniej wymagania. Ecocert analizuje każdy z kosmetyków producenta osobno i każdy z produktów otrzymuje osobne oznaczenie. Co więcej Ecocert wymaga, aby na opakowaniu każdego certyfikowanego kosmetyku znalazła się dokładna informacja o ilości składników pochodzenia naturalnego oraz ilości składników pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych. BDIH nie wymaga takiej informacji.