Fakty o olejkach
Olejki do twarzy zapobiegają utracie wilgoci oraz zawierają antyoksydanty, mimo to należy je traktować jako wsparcie w pielęgnacji cery, a nie główny kosmetyk pielęgnacyjny.
02.11.2016 | aktual.: 03.11.2016 11:48
Sięgając po olejki, należy być realistką. Pomogą suchej skórze, także tej wokół oczu, jednak większe problemy skórne wymagają bardziej złożonego działania. Zmarszczki, trądzik pospolity oraz trądzik różowaty nie są czymś, z czym poradzić sobie można jednym kosmetykiem. Skóra na dłuższą metę potrzebuje czegoś więcej niż jednoskładnikowa pielęgnacja, nawet jeśli to będzie preparat z retinolem czy witaminą C.
Tajemnicze OCM
Kwestią sporną jest to, czy olejki zatykają pory. Metoda oczyszczania skóry roślinnymi olejami (OCM) nie jest przeznaczona wyłącznie dla skóry suchej. Mamy do wyboru wiele naturalnych olejów, które pomogą w walce z wypryskami, jak i utratą jędrności, przebarwieniami i zmarszczkami – czyli problemami związanymi z trądzikiem po trzydziestce.
OCM (Oil Cleaning Method) polega na codziennym przemywaniu twarzy naturalnymi olejami roślinnymi, które dobiera się i łączy w odpowiednich proporcjach dostosowanych do rodzaju cery. Metoda może okazać się skuteczna również w pielęgnacji skóry trądzikowej.
Jest wiele olejów roślinnych, których można użyć jako olejów bazowych. Oleje świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem dojrzałym, ponieważ łagodzą stany zapalne. Są pomocne także w problemach skórnych związanych z wiekiem – takich jak utrata jędrności, zmarszczki czy powstające przebarwienia. Oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe wzmacniają naturalną warstwę lipidową skóry, chronią przed uszkodzeniami i stanowią barierę dla bakterii. Oczyszczają i równoważą poziom naturalnego sebum. Usuwają zanieczyszczenia lepiej od tradycyjnych detergentów i mydeł, które mogą wysuszyć nawet bardzo tłustą skórę.
Metodę oczyszczania olejem najlepiej stosować wieczorem, na początku 3-4 razy w tygodniu. Oprócz przygotowanej mieszanki olejów będzie potrzebna ciepła woda i ręcznik. Należy rozetrzeć niewielką ilość oleju w dłoniach i wmasować w twarz. Olej pochłonie zanieczyszczenia i brud zalegające w porach skóry. Następnie należy nałożyć na twarz ręcznik zwilżony ciepłą wodą. To rozszerzy pory i pozwoli na usunięcie resztek oleju. Na koniec powinno się opłukać twarz zimną wodą, aby zamknąć pory.
Warto pamiętać, że metoda OCM to często metoda prób i błędów. Musimy sami sprawdzić, czy dany olej nam odpowiada i jak reaguje na niego nasza skóra. Przez pierwsze tygodnie możliwe jest pogorszenie stanu cery. Jest to naturalna reakcja organizmu – skóra się oczyszcza. U wielu osób poprawa cery następuje już w pierwszym tygodniu stosowania. Efektem regularnego „olejowania” jest gładka, odżywiona i nawilżona skóra, bez widocznych grudek i zaskórników.
Gładkie i lśniące włosy
Olejowanie włosów jest doskonałym sposobem na ich ochronę. Pomaga utrzymać zdrowy stan włosów i skóry oraz niweluje takie problemy jak wypadanie, przesuszenie, łamliwość i brak połysku włosów, łupież, rozdwajające się końcówki itp. Olejowanie pomaga także nabłyszczyć i wygładzić włosy, przeciwdziała puszeniu się, jest doskonałym kompresem na podrażnioną skórę głowy, bardzo dobrze spełnia funkcję kosmetyku termoochronnego.
Są dwa sposoby olejowania włosów. Aby uzyskać jak najlepsze efekty olejowania, należy sprawdzić na swoich włosach, która metoda najbardziej im odpowiada.
Przed umyciem – tę metodę olejowania stosuje się na suche lub wilgotne włosy. Należy nanieść olejek na włosy i trzymać minimum pół godziny. Po tym czasie należy umyć włosy. Najefektywniejszą opcją jest pozostawienie olejku na całą noc i umycie włosów dopiero rano.
Po umyciu – na suche lub wilgotne włosy. Należy nanieść niewielką (wręcz mikroskopijną) ilość olejku na włosy, aby ich nie obciążyć.
Olej nakładany na włosy powinien być ciepły. Można go rozgrzać w dłoniach. Niektóre oleje w temperaturze pokojowej przyjmują stan płynny i nie trzeba ich rozpuszczać.
Partnerem artykułu jest Soraya