Farbowanie siwych włosów – częstotliwość, metody, farby. Wszystko, co musisz wiedzieć!
Zadbane siwe włosy potrafią dodawać uroku i nie stanowią już dzisiaj powodu do ukrywania. Są jednak przypadki, gdzie pierwsze siwe włosy to problem, z którym zmagają się osoby nie tylko w podeszłym wieku, ale również osoby młodsze.
Utrata naturalnych barwników to kwestia indywidualna organizmu i niekiedy już po 30. roku życia niektórzy wybierają koloryzację. Włosy siwe charakteryzują się kilkoma charakterystycznymi cechami, co ma wpływ na ich właściwe farbowanie, a także skuteczną pielęgnację. Jak często można farbować włosy siwe, jakich produktów używać w tym celu i co można zastosować w zamian?
Dlaczego farbowanie siwych włosów stwarza problemy?
Włosy siwe wyróżniają się nieco inną strukturą i właściwościami niż włosy naturalnie występujące w odcieniach czerni, brązu czy blondu. Często są bardzo kruche, łamliwe, ale też dość trudne do ułożenia i sztywne. Siwe włosy nie są też tak gładkie i miłe w dotyku jak te farbowane lub posiadające jeszcze swój kolor. Ma to związek z utratą barwnika – melaniny odpowiedzialnej za ich kolor. W miejscach, gdzie dotąd w strukturze włosa występował ten związek, teraz znajduje się powietrze.
Wraz z wiekiem włosy tracą jednak nie tylko melaninę. Ponadto znacznemu zmniejszeniu ulega zawartość takich substancji i związków jak:
● ceramidy – chronią włosy przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz rozdwajaniem się. Są również naturalnym spoiwem łączącym łuski, którymi pokryta jest łodyga włosa,
● lipidy – to naturalne związki nawilżające włosy. Z wiekiem we włosach znajduje się ich coraz mniej i coraz trudniej jest też dostarczyć im nowych lipidów, które nawilżą włosy na dłużej. Zbyt mała ich ilość powoduje puszenie się i nadmierne przesuszenie włosów,
● keratyna – to naturalny związek budujący włos złożony z aminokwasów. Niedobór tej substancji prowadzi do wzmożonej łamliwości i znacznego osłabienia włosów.
Zarówno utrata melaniny, jak i pozostałych związków budulcowych powoduje, że farbowanie włosów siwych jest zabiegiem trudniejszym. W mniejszym stopniu przyjmują one zastosowany pigment, kolor wypłukuje się szybciej, a proces farbowania może dać niejednolity rezultat kolorystyczny. Dlatego dla osiągnięcia zamierzonego efektu i jak najlepszego pokrycia siwych włosów, warto wybierać farby o dobrym składzie, zadbać o właściwą pielęgnację farbowanych włosów siwych, jak i rozważyć skorzystanie z innych sposobów na zamaskowanie siwizny.Nagłówek H2
Najlepsze farby do włosów siwych – co wybrać?
Najlepsza farba do włosów siwych powinna być mocno napigmentowana, ale jednocześnie niezawierająca w składzie silnych substancji drażniących i szkodliwych związków chemicznych. Dobrym rozwiązaniem są farby bez amoniaku lub też wyprodukowane na bazie substancji naturalnych. Takie produkty to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy niezbędne jest częste farbowanie odrostów.
Farby do włosów siwych o składzie przyjaznym dla włosów i skóry często zawierają różne składniki roślinne oraz olejki, dzięki którym podczas koloryzacji możliwa jest jednoczesna regeneracja i odbudowa włosów. Produkty do koloryzacji tego typu nie naruszają też warstwy hydrolipidowej skóry głowy i nie wywołują nieprzyjemnego pieczenia czy podrażnień. To doskonały sposób, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak farbować włosy w domu.
W przypadku chęci uzyskania jak najdłuższego efektu koloryzacji warto też zwrócić uwagę na typ produktu do farbowania. Przy siwych włosach zalecana jest trwała farba do włosów, choć w przypadku dość jasnych włosów naturalnych sprawdzą się również kremy koloryzacyjne do kilkunastu myć.
Osoby, którym zależy na maksymalnym zwróceniu się w kierunku natury podczas farbowania siwych włosów, mogą też wykorzystać do koloryzacji hennę. Należy jednak pamiętać, że wybór ten wiąże się z ograniczeniem możliwości kolorystycznej do kilku odcieni brązu.
Ciemne włosy, siwe odrosty i natychmiastowy efekt – czy to możliwe?
Niekiedy zdarza się, że na farbowanie włosów nie wystarczy czasu, a planowane jest wielkie wyjście lub wydarzenie. Wówczas standardowe farby może zastąpić specjalny spray na siwe włosy. To niewielki produkt w aerozolu, który nakłada się bezpośrednio na suche włosy z odległości kilku centymetrów. W efekcie można uzyskać efekt koloryzacji, który wytrzyma nie tylko w danym dniu, ale także przez kilka kolejnych.
Spraye do maskowania odrostów często wykazują odporność na działanie warunków atmosferycznych, zabiegi stylizacyjne z użyciem ciepła, a nawet zamoczenie w wodzie np. podczas pływania. Farbowanie odrostów za pomocą sprayu jest łatwe i szybkie, a w sprzedaży można z powodzeniem znaleźć produkt, który dopasujemy do obecnie posiadanego koloru włosów poprzednio nałożonej farby.
Farbowanie siwych włosów a pielęgnacja – co stosować?
Dobre farby do włosów siwych to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważne jest właściwe pielęgnowanie koloru i tym samym włosów po zabiegu koloryzacji. Jednym z najważniejszych produktów jest specjalny szampon na siwe włosy. Poza tym, że jego łagodna formuła dba o odpowiednią kondycję włosów, sprzyja regeneracji i odżywianiu oraz nie obciąża struktury włosów, korzystnie działa również na ich kolor. Szampony do siwych włosów, w tym także farbowanych zawierają niebieskie oraz fioletowe pigmenty, które przy każdym myciu redukują zmieniający się nieco odcień po farbowaniu, a także przywracają połysk włosom.
W pielęgnacji siwych włosów farbowanych szczególnie ważne jest także ich wzmacnianie i dogłębna regeneracja, dlatego 1-2 razy w tygodniu warto stosować maski i trzymać je na włosach nawet do godziny, po czym dokładnie spłukać. Takie działanie odpowiednio nawilży włosy, wygładzi je i doda fryzurze blasku.
Farbowanie odrostów, jak i koloryzacja siwych włosów na całej długości to obecnie zabiegi, które można przeprowadzić bezpiecznie i w sposób, który przy jednoczesnej właściwej pielęgnacji pozwoli utrzymać lśniące, zdrowe i silne włosy niezależnie od wieku.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat włosów – pielęgnacji, stylizacji czy koloryzacji, odwiedź serwis włosowy Oh My Hair.
Źródła:
- Shahin Ch., Naturalne farbowanie włosów Jak malować włosy bez chemii przy użyciu henny oraz czystych pigmentów ziołowych
- Z. Rzepka, E. Buszman, A. Beberok, D. Wrześniok, Od tyrozyny do melaniny: ścieżki sygnalizacyjne i czynniki regulujące melanogenezę.