Trwa ładowanie...
d4hr112

Fenyloalanina - właściwości, nadmiar i niedobór

Fenyloalanina to aminokwas wykorzystywany w suplementach dla sportowców. Związek ten znany jest z pozytywnego wpływu na sylwetkę, procesy anaboliczne, a także na poprawę koordynacji i czucia mięśniowego. Czym właściwie jest fenyloalanina i jakie są jej właściwości?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mięso łososia jest bogatym źródłem fenyloalaniny.
Mięso łososia jest bogatym źródłem fenyloalaniny. (123RF)
d4hr112

Co to jest fenyloalanina?

Fenyloalanina jest aminokwasem kodowanym przez DNA i budującym białka. Wymienia się 3 rodzaje fenyloalaniny: D-fenyloalaninę, L-fenyloalaninę oraz DL-fenyloalaninę. Biorą one udział w produkcji neuroprzekaźników, takich jak dopamina, noradrenalina czy epinefryna.

Fenyloalanina to związek organiczny, który samodzielnie nie jest produkowany w organizmie człowieka, dlatego musi być dostarczany wraz z pokarmem lub w postaci suplementów. Naturalnym źródłem fenyloalaniny są produkty bogate w białko takie jak mleko, ryby, mięso, produkty mleczne i zbożowe oraz wybrane owoce i warzywa.

d4hr112

Właściwości fenyloalaniny

Odpowiedni poziom fenyloalaniny w organizmie pełni bardzo ważną rolę. Po pierwsze stanowi budulec większości białek w organizmie. Dodatkowo jest wymagana w procesie syntezy hormonów tarczycy i rdzenia nadnerczy. Znany jest również wpływ fenyloalaniny na układ nerwowy czy proces odchudzania. Fenyloalanina dodaje energii, zwiększa odporność na ból i wytrzymałość. Dzięki temu można wydłużyć swój trening, a dodatkowo pozostawać w dobrym nastroju.

Fenyloalanina zmniejsza poczucie głodu, dlatego szczególnie polecana jest osobom z nadwagą, a także sportowcom. Naukowcy wykazali natomiast, że fenyloalanina połączona z odpowiednią terapią hamuje niszczenie melanocytów w skórze. To z kolei może okazać się rozwiązaniem w leczeniu bielactwa.

d4hr112

Zastosowania fenyloalaniny

Związek fenyloalaniny znajduje wiele zastosowań w różnych dziedzinach ludzkiej działalności. Między innymi stosuje się go w leczeniu depresji, poprawiając nastrój chorych oraz zwiększając ich umiejętności intelektualne. Stosowanie fenyloalaniny poprawia libido, a więc bierze udział w zwiększaniu popędu seksualnego.

Fenyloalanina jest stosowana w leczeniu otyłości, co wynika z regulowania poziomu hormonów tarczycy, a więc i metabolizmu. Uregulowanie metabolizmu pomaga uzyskać i utrzymać prawidłową masę ciała. Ponadto fenyloalanina redukuje bóle mięśniowe, ponieważ bierze udział w syntezie białek, które są odpowiedzialne za regenerację tkanki mięśniowej.

Niedobór i nadmiar fenyloalaniny

Zarówno niedobór, jak i nadmiar fenyloalaniny nie są zdrowe dla organizmu człowieka. Niedobór tego aminokwasu może doprowadzić do depresji, impotencji, a także zaburzeń pamięci i koncentracji. Przy niedoborze fenyloalaniny wypadają włosy, łamią się paznokcie, a u dzieci zauważa się zahamowanie rozwoju intelektualnego oraz spowolnienie wzrostu.

d4hr112

Nadmiar fenyloalaniny w organizmie natomiast wywołuje chorobę znaną jako fenyloketonuria. To schorzenia największy wpływ wywiera na układ nerwowy. Nadmiar aminokwasów oddziałuje na syntezę w mózgu neurotransmiterów, które przyspieszają rozwój choroby. Fenyloketonuria powoduje spadek serotoniny, co wywołuje zaburzenia miesiączkowania, spadek nastroju, załamanie nerwowe i inne dysfunkcje układu nerwowego.

Cena fenyloalaniny

Cena fenyloalaniny jest zróżnicowana, ponieważ jest dostępna w różnych formach i gramaturach. 60 kapsułek z fenyloalaniną może kosztować od 50 do 100 złotych. Fenyloalaninę można stosować również jako maść czy proszek do rozpuszczenia. 250 gramów proszku do rozpuszczenia w wodzie czy innym płynie kosztuje około 60 złotych.

d4hr112

Podziel się opinią

Share

d4hr112

d4hr112