FitnessFenyloalanina - właściwości, nadmiar i niedobór

Fenyloalanina - właściwości, nadmiar i niedobór

Fenyloalanina to aminokwas wykorzystywany w suplementach dla sportowców. Związek ten znany jest z pozytywnego wpływu na sylwetkę, procesy anaboliczne, a także na poprawę koordynacji i czucia mięśniowego. Czym właściwie jest fenyloalanina i jakie są jej właściwości?

Fenyloalanina - właściwości, nadmiar i niedobór
Źródło zdjęć: © 123RF

19.09.2018 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co to jest fenyloalanina?

Fenyloalanina jest aminokwasem kodowanym przez DNA i budującym białka. Wymienia się 3 rodzaje fenyloalaniny: D-fenyloalaninę, L-fenyloalaninę oraz DL-fenyloalaninę. Biorą one udział w produkcji neuroprzekaźników, takich jak dopamina, noradrenalina czy epinefryna.

Fenyloalanina to związek organiczny, który samodzielnie nie jest produkowany w organizmie człowieka, dlatego musi być dostarczany wraz z pokarmem lub w postaci suplementów. Naturalnym źródłem fenyloalaniny są produkty bogate w białko takie jak mleko, ryby, mięso, produkty mleczne i zbożowe oraz wybrane owoce i warzywa.

Właściwości fenyloalaniny

Odpowiedni poziom fenyloalaniny w organizmie pełni bardzo ważną rolę. Po pierwsze stanowi budulec większości białek w organizmie. Dodatkowo jest wymagana w procesie syntezy hormonów tarczycy i rdzenia nadnerczy. Znany jest również wpływ fenyloalaniny na układ nerwowy czy proces odchudzania. Fenyloalanina dodaje energii, zwiększa odporność na ból i wytrzymałość. Dzięki temu można wydłużyć swój trening, a dodatkowo pozostawać w dobrym nastroju.

Fenyloalanina zmniejsza poczucie głodu, dlatego szczególnie polecana jest osobom z nadwagą, a także sportowcom. Naukowcy wykazali natomiast, że fenyloalanina połączona z odpowiednią terapią hamuje niszczenie melanocytów w skórze. To z kolei może okazać się rozwiązaniem w leczeniu bielactwa.

Zastosowania fenyloalaniny

Związek fenyloalaniny znajduje wiele zastosowań w różnych dziedzinach ludzkiej działalności. Między innymi stosuje się go w leczeniu depresji, poprawiając nastrój chorych oraz zwiększając ich umiejętności intelektualne. Stosowanie fenyloalaniny poprawia libido, a więc bierze udział w zwiększaniu popędu seksualnego.

Fenyloalanina jest stosowana w leczeniu otyłości, co wynika z regulowania poziomu hormonów tarczycy, a więc i metabolizmu. Uregulowanie metabolizmu pomaga uzyskać i utrzymać prawidłową masę ciała. Ponadto fenyloalanina redukuje bóle mięśniowe, ponieważ bierze udział w syntezie białek, które są odpowiedzialne za regenerację tkanki mięśniowej.

Niedobór i nadmiar fenyloalaniny

Zarówno niedobór, jak i nadmiar fenyloalaniny nie są zdrowe dla organizmu człowieka. Niedobór tego aminokwasu może doprowadzić do depresji, impotencji, a także zaburzeń pamięci i koncentracji. Przy niedoborze fenyloalaniny wypadają włosy, łamią się paznokcie, a u dzieci zauważa się zahamowanie rozwoju intelektualnego oraz spowolnienie wzrostu.

Nadmiar fenyloalaniny w organizmie natomiast wywołuje chorobę znaną jako fenyloketonuria. To schorzenia największy wpływ wywiera na układ nerwowy. Nadmiar aminokwasów oddziałuje na syntezę w mózgu neurotransmiterów, które przyspieszają rozwój choroby. Fenyloketonuria powoduje spadek serotoniny, co wywołuje zaburzenia miesiączkowania, spadek nastroju, załamanie nerwowe i inne dysfunkcje układu nerwowego.

Cena fenyloalaniny

Cena fenyloalaniny jest zróżnicowana, ponieważ jest dostępna w różnych formach i gramaturach. 60 kapsułek z fenyloalaniną może kosztować od 50 do 100 złotych. Fenyloalaninę można stosować również jako maść czy proszek do rozpuszczenia. 250 gramów proszku do rozpuszczenia w wodzie czy innym płynie kosztuje około 60 złotych.

Komentarze (0)