FitnessBMI, czyli wskaźnik masy ciała. Jak obliczyć BMI?

BMI, czyli wskaźnik masy ciała. Jak obliczyć BMI?

BMI, czyli wskaźnik masy ciała. Jak obliczyć BMI?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

14.09.2018 12:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kalkulator BMI pozwala na swobodne kontrolowanie wagi. Wykorzystuje prosty wzór matematyczny, dzięki któremu można ocenić wagę prawidłową, ryzyko zagrożenia otyłością oraz chorobami związanymi z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie. Współczynnik BMI jest informacją pomocną osobom na diecie odchudzającej oraz sportowcom.

Kalkulator BMI - co to takiego?

Kalkulator BMI, czyli indeks masy ciała został stworzony w XIX wieku przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta. Jednak przez wiele lat wskaźnik BMI nie był doceniany. Dopiero w latach 70. XX wieku wprowadzono go do powszechnego użytku. Obecnie posługują się nim organizacje zajmujące się zdrowiem. Kalkulator BMI to szybka i łatwa metoda pozwalająca na wyliczenie wskaźnika Body Mass Indeks bez wychodzenia z domu. Body Mass Index to uniwersalny wzór zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn bez względu na wiek. Na różnych stronach internetowych dostępne są kalkulatory BMI online, które po wpisaniu odpowiednich parametrów od razu obliczają nasz wskaźnik masy ciała. Dostępne są również aplikacje na smartphona, które zawierają kalkulator BMI, licznik kalorii oraz dziennik posiłków.

BMI - wskaźnik masy ciała

BMI (ang. Body Mass Index) to wskaźnik, który pozwala na określenie, czy nasza waga jest prawidłowa, czy nie. Aby wyliczyć prawidłowe BMI, należy wagę (w kilogramach) podzielić przez wzrost (w centymetrach) do kwadratu. Według Światowej Organizacji Zdrowia prawidłowe BMI zawiera się w przedziale od 18,6 do 24,9. Naukowcy uważają, że zbyt wysoki wskaźnik BMI może przyczynić się do powstawania schorzeń takich jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, miażdżyca, udar mózgu, dyslipidemia czy choroby nowotworowe. Skala BMI:

  • do 16: wygłodzenie;
  • od 16 do 17: wychudzenie;
  • od 17 do 18.5: niedowaga;
  • od 18.5 do 25: wartość prawidłowa;
  • od 25 do 30: nadwaga;
  • od 30 do 35: I stopień otyłości;
  • od 35 do 40: II stopień otyłości;
  • powyżej 40: III stopień otyłości.

Kalkulator BMI - masa mięśniowa a poziom tkanki tłuszczowej

Kalkulator BMI pokazuje przybliżoną zawartość tłuszczu w organizmie. W niektórych przypadkach przelicznik BMI może sugerować błędne wnioski. Osoby regularnie uprawiające sport, zdrowo się odżywiające, mogą posiadać zawyżoną wagę, ponieważ w ich organizmie jest więcej tkanki mięśniowej niż tłuszczowej. Należy pamiętać, że tkanka mięśniowa jest o ok. 18 proc. gęstsza od tkanki tłuszczowej. Ponadto gęstość kości to kolejny parametr, który może pokazywać nieprawidłową wagę. BMI nie uwzględnia, że z wiekiem lub poprzez choroby (np. osteoporozę)
gęstość kości maleje, a co za tym idzie, zmniejsza się masa ciała człowieka. Co więcej, nie zaleca się stosowania wskaźnika BMI do oznaczania wagi ciała kobiet w ciąży oraz dzieci do ok. 14. roku życia, ponieważ okres dojrzewania może powodować wahania masy ciała.

Kalkulator BMI jest pomocny przy odchudzaniu. Może mobilizować do intensywniejszych treningów oraz nieprzerywania diety. Widząc zmniejszające się kilogramy oraz wskaźnik BMI, możemy być z siebie dumni. Warto unikać drastycznych diet i głodówek. Prawidłowe odżywianie połączone z ćwiczeniami fizycznymi na pewno przyniesie zadowalające rezultaty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także