Fitness dla seniora
Wbrew pozorom nie ma górnej granicy wieku, po przekroczeniu której powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej i zasiąść w fotelu. Po konsultacji z lekarzem nawet siedemdziesięciolatek może rozpocząć gimnastykę. Czy warto? Oczywiście! Każdy senior, który zdecyduje się na regularne ćwiczenia czy uprawianie sportu, zapewnia sobie sprawność fizyczną i intelektualną na długie lata.
Wbrew pozorom nie ma górnej granicy wieku, po przekroczeniu której powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej i zasiąść w fotelu. Po konsultacji z lekarzem nawet siedemdziesięciolatek może rozpocząć gimnastykę. Czy warto? Oczywiście! Każdy senior, który zdecyduje się na regularne ćwiczenia czy uprawianie sportu, zapewnia sobie sprawność fizyczną i intelektualną na długie lata.
Osoby starsze rezygnują z systematycznej aktywności z kilku powodów. Przekonanie o coraz większych ograniczeniach wynikających ze starzenia się organizmu, świadomość pogarszania się kondycji oraz rzeczywiste zmiany chorobowe, to najczęściej wymieniane przyczyny. Bardzo często pojawiają się jednak również kwestie czysto psychologiczne czy nawet światopoglądowe.
Stereotypowe wyobrażenie seniora, który po przejściu na emeryturę rezygnuje z własnych zainteresowań na rzecz opieki nad wnukami, sprawia, że większość starszych ludzi czuje się nieswojo, realizując osobiste marzenia i pasje. Do wizyty w klubie fitness czy na siłowni zniechęca również średnia wieku ćwiczących tam osób. W takim otoczeniu seniorzy mogą odczuwać zakłopotanie i coraz bardziej utwierdzają się w przekonaniu, że fitness nie jest dla nich. Czy więc rzeczywiście warto zdecydować się na gimnastykę?
Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o naszym zdrowiu. Systematyczne ćwiczenia pozwalają opóźnić proces starzenia się organizmu, gwarantują utrzymanie siły mięśni i elastyczności stawów, zapobiegają bądź likwidują bóle kręgosłupa, chronią przed osteoporozą i przyczyniają się do zwiększenia gęstości masy kostnej, wzmacniają serce, zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia demencji, poprawiają pracę układu pokarmowego i oddechowego. Ruch w klubie fitness czy na świeżym powietrzu to także doskonały sposób na nawiązanie kontaktów, co wpływa na samopoczucie, zapobiega depresji i poczuciu osamotnienia, redukuje stres.
POLECAMY: * Pigułka na zawał?*
Sport dla seniora
Przed podjęciem systematycznej aktywności konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza, nie wszystkie bowiem rodzaje ćwiczeń czy dyscypliny sportowe są wskazane przy chorobach zwyrodnieniowych, otyłości, chorobach serca, nadciśnieniu tętniczym, dyskopatii czy cukrzycy. Konsultacje są ważne zwłaszcza wtedy, gdy osoba starsza dopiero zaczyna przygodę ze sportem po długim okresie braku regularnego ruchu.
Jakie ćwiczenia wybrać? Najtańszą i najbardziej dostępną „dyscypliną” są spacery. Polecane są także szybkie marsze z kijkami, a więc coraz popularniejszy nordic walking, który szczególnie korzystnie oddziałuje na układ oddechowy i krążeniowy, wzmacnia mięśnie i umożliwia spalenie kalorii.
A co zrobić, gdy aura za oknem nie zachęca do aktywności na świeżym powietrzu? Ciekawą propozycją jest aqua aerobic, a więc ćwiczenia w wodzie. Jedną z wielu zalet fitnessu na basenie jest minimalne ryzyko powstania urazów i niewielkie obciążenie stawów i kręgosłupa. Co ważne, aqua aerobic nie wymaga umiejętności pływania.
Osoby starsze mogą również skorzystać z oferty klubów fitness. Wskazany jest między innymi stretching, a więc ćwiczenia rozciągające, pilates oraz ćwiczenia z piłką, czyli fit ball. Coraz więcej klubów organizuje zajęcia przeznaczone wyłącznie dla seniorów. Pod okiem instruktora osoby starsze wykonują ćwiczenia dostosowane do ich potrzeb i umiejętności. W ten sposób znika jeden z czynników ograniczających aktywność w starszym wieku - brak swobody w towarzystwie osób młodszych i bardziej sprawnych.
Dla osób starszych, którzy potrzebują wyciszenia, idealną propozycją będzie joga czy tai chi. W ślady klubów idą również szkoły tańca, proponując seniorom warsztaty taneczne. Taniec wysmukla sylwetkę, dodaje energii, rozluźnia napięte mięśnie i odpręża.
POLECAMY: * Pigułka na zawał?*