Freelancer – co to znaczy?

Freelancer – co to znaczy?

Freelancer – co to znaczy?
Źródło zdjęć: © iStock.com
06.02.2019 15:17, aktualizacja: 11.02.2019 14:25

Sesje fotograficzne, projektowanie grafik i pisanie artykułów na strony internetowe – to tylko niektóre obszary, w jakich może się wykazać freelancer. Co to znaczy "pracować na freelansie"? Na jakie zarobki może liczyć tzw. wolny strzelec? Czy freelancing ma mocną pozycję na rynku pracy? Odpowiadamy.

Freelancer – kto to jest i czym się zajmuje?

Freelancer to słowo pochodzące z języka angielskiego, używane do określenia zawodu tzw. wolnego strzelca, który pracuje na własny rachunek, czyli sam pozyskuje klientów i oferuje im usługi na określonych przez siebie warunkach. Freelancer nie wiąże się na stałe z jednym pracodawcą. Przyjmuje zlecenia od wielu osób i firm, z którymi nawiązuje krótkoterminowe współprace, najczęściej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Freelancerem nie można jednak nazwać każdego, kto działa na własną rękę. Określenie funkcjonuje tylko w odniesieniu do osób pracujących twórczo. Nie wskazuje na to co prawda etymologia słowa freelancer stworzonego przez Waltera Scotta na potrzeby określenia wojownika najemnego w powieści "Ivanhoe", ale w praktyce można zetknąć się z freelancerami wyspecjalizowanymi głównie w:

  • dziennikarstwie,
  • copywritingu,
  • tłumaczeniach,
  • programowaniu,
  • projektowaniu grafik i stron www,
  • nagrywaniu i montażu filmów,
  • fotografowaniu i obróbce zdjęć,
  • malarstwie i rzemiośle artystycznym,
  • fryzjerstwie i makijażu okazjonalnym,
  • doradztwie osobistym.

Freelancer – praca w domu ma przyszłość

Do wzrostu popularności freelancingu przyczynił się internet, bo to właśnie w sieci istnieje największe zapotrzebowanie na usługi świadczone w nienormowanym trybie i czasie pracy. Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną i wszelkie prognozy wskazują na to, że liczba freelancerów dalej będzie rosnąć.

Według przewidywań w USA do 2020 roku aż 40 proc. pracowników ma świadczyć swoje usługi jako freenalcerzy. Jak donosi magazyn "Deskmag", z przestrzeni coworkingowej (przeznaczonej do pracy indywidualnej) korzysta już ponad pół miliona osób na całym świecie. W Polsce, zgodnie z danymi GUS na 2015 rok, wykonawcy wolnych zawodów stanowili około 9 proc. wszystkich zatrudnionych. Trend jest u nas nowy – najwięcej osób zajmujących się freelancem deklaruje rok lub 2 lata stażu pracy. Wyraźnie jednak widać stały wzrost liczby zainteresowanych taką formą działalności zawodowej.

Ile zarabia freelancer?

Zarobki freelancera są bardzo zróżnicowane w zależności od tego, jakim typem działalności się zajmuje. Na największe dochody mogą liczyć wolni strzelcy z branży IT (elektronicznych usług dla biznesu), którzy deklarują zyski na poziomie powyżej 8 tys. zł miesięcznie.

Z raportu "Polski Freelancer 2016" wynika jednak, że ponad połowa (66,3 proc.) freelancerów w Polsce zarabia 1-2 tys. zł. Pensję w wysokości 2-3 tys. zł wypracowuje tylko 15 proc. freelancerów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że czas pracy wykonawców wolnych zawodów nie jest stały. Wielu z nich poświęca na swoje obowiązki mniej niż 8 godzin w ciągu dnia. Są też i tacy, którzy freelacerami stają się po godzinach, by zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodu.