FitnessGABA. Suplement, który przyspiesza regenerację mięśni i całego organizmu

GABA. Suplement, który przyspiesza regenerację mięśni i całego organizmu

GABA. Suplement, który przyspiesza regenerację mięśni i całego organizmu
Źródło zdjęć: © iStock.com | topthailand

09.11.2018 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

GABA to suplement diety, który stosowany jest przez osoby ćwiczące lub kulturystów w celu przyśpieszenia procesów anabolicznych, a także regeneracyjnych. GABA wpływa również pozytywnie na układ nerwowy. Czym jest kwas gamma-aminomasłowy? Jakie wykazuje właściwości? Jak dawkować suplement GABA i czy jego stosowanie wywołuje skutki uboczne?

Co to jest GABA?

Z chemicznego punktu widzenia GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy jest związkiem organicznym z grupy aminokwasów, który spełnia funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w układzie nerwowym. GABA nie posiada w swojej budowie białek. GABA naturalnie występuje w mózgu i ogranicza aktywność ośrodkowego układu nerwowego.

Największe stężenie kwasu gamma-aminomasłowego znajduje się układzie wspomagającym i umożliwiającym automatyzację ruchów. Działanie GABA jest przeciwstawne do pobudzających przekaźników, takich jak dopamina i adrenalina.

GABA stanowi skład suplementów stosowanych przez sportowców. Zaleca się go zwłaszcza w okresie intensywnych treningów, kiedy organizm jest narażony na wyczerpanie fizyczne.

GABA - działanie i efekty stosowania suplementu

GABA przede wszystkim wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, podnosząc próg pobudliwości komórek nerwowych. To z kolei ogranicza wrażliwość komórek na bodźce. Dlatego po zażyciu suplementu z kwasem gamma-aminomasłowym odczuwa się uspokojenie, rozluźnienie, a także poprawia się samopoczucie i nastrój.

GABA wpływa na ludzki organizm wielokierunkowo. Zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi, podnosi poziom hormonu wzrostu, poprawia metabolizm, wzmacnia układ odpornościowy, zwiększa syntezę białek, uczestniczy w regeneracji i budowie tkanki mięśniowej oraz pozwala na lepszą kontrolę stężenia cukru we krwi.

Suplement GABA wykazuje także działanie nasenne, dlatego najlepiej stosować go na noc. Wśród efektów stosowania suplementów z kwasem gamma-aminomasłowym wymienia się również zapobieganie skurczom mięśni, łagodzenie stresu, poprawę koncentracji, wzmożenie produkcji kolagenu oraz zwiększenie apetytu.

Dawkowanie GABA

W początkowym okresie suplementacji kwasu gamma-aminomasłowego dawki powinny wynosić ok. 2 g dziennie. Kobiety i osoby drobne bądź z niską wagą, dawkę GABA powinny zmniejszyć do 1 g na dobę. Jeżeli zaproponowana porcja po 5 minutach nie przyniesie żadnych efektów, przy następnej suplementacji można ją zwiększyć o 50 proc. Warto jednak pamiętać, by nie przekroczyć porcji 5 g na dobę.

Optymalną dawką GABA, na której najlepiej się zatrzymać są 3 g związku. GABA nie powinna być przyjmowana dłużej niż kilka tygodni. Długotrwałe stosowanie suplementu może prowadzić do uzależnienia i nieprzyjemnych skutków ubocznych. GABA jest suplementem, który przyjmuje się w okresie wzmożonych i intensywnych treningów.

GABA powinna być suplementowana raz dziennie na 30-60 minut przed snem, koniecznie na pusty żołądek. Należy pamiętać, by nie stosować tego suplementu bezpośrednio przed treningiem, ponieważ rozluźnione mięśnie nie poradzą sobie z obciążeniem.

GABA - skutki uboczne stosowania

GABA może wywołać niepożądane skutki uboczne. Zazwyczaj mogą pojawić się mdłości, senność, swędzenie, mrowienie, a także przyspieszona akcja serca i duszności. Stosowanie GABA odradza się osobom z chorobami psychicznymi, a także uzależnieniem od alkoholu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także