Garderoba – projekt. Co trzeba uwzględnić?

Garderoba – projekt. Co trzeba uwzględnić?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

16.01.2019 19:58, aktual.: 21.01.2019 08:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odrębne pomieszczenie albo szafa typu walk-in – to dwa najpopularniejsze pomysły na nowoczesną garderobę. Projekt jest niezbędny do tego, by stworzyć przestrzeń do przechowywania na miarę swoich potrzeb. Garderoba – mała czy duża – jest miejscem, gdzie bałagan rozprzestrzenia się błyskawicznie, dlatego trzeba zadbać o to, by wszystko miało tam swoje miejsce.

Garderoba – lokalizacja

Idealną przestrzeń na stworzenie garderoby w domu wyznaczają wszelkie zaułki, które są trudne do standardowego zagospodarowania. Najczęściej pojawiają się w planie przedpokoju, co zresztą ma ścisły związek z jego przeznaczeniem. Mając do dyspozycji takie miejsce, warto pokusić się o zamówienie projektu szafy wnękowej, by w pełni wykorzystać każdy wolny fragment ściany na drążki i półki wznoszące się aż po sam sufit. Duża szafa z drzwiami przesuwnymi dalej stanowi część pokoju, ale po zasłonięciu skrzydłami zamontowanymi na szynach imituje mebel. Pozwala schować wszystko to, co powinno pozostać ukryte przed wzrokiem – nie tylko ubrania i buty, ale również sprzęty gospodarstwa domowego (żelazko, odkurzacz, deskę do prasowania)
.

Projekt garderoby we wnęce to jedyna opcja, na jaką mogą sobie pozwolić właściciele małych mieszkań i domów. Większe pole do manewru, jeśli chodzi o organizację takiej przestrzeni, stwarza nieużywane pomieszczenie na poddaszu użytkowym. Utrudnieniem w urządzaniu garderoby na poddaszu mogą być jednak liczne skosy, które odbierają miejsce na zamontowanie półki.

Warto postarać się, o to by w projekcie garderoba znajdowała się jak najbliżej sypialni. Pozwala to uniknąć konieczności krążenia po całym domu w poszukiwaniu ubrań zaraz po wstaniu z łóżka.

Garderoba – wymiary

Wygodną w użytkowaniu garderobę, do której można swobodnie wejść, da się zorganizować na powierzchni co najmniej 3 m2. Jak zaleca architekt Ernst Neufert w "Podręczniku projektowania", trzeba pozostawić przejście o szerokości minimum 0,65 m, by przemieszczać się między szafkami. O komfortowym przebieraniu się wewnątrz garderoby można jednak myśleć w dopiero, gdy do dyspozycji jest 1,5 m podłogi. Na półki o standardowej wielkości przeznacza się około 0,7 m, bo tyle wynosi głębokość szafy, w której można powiesić kurtki i płaszcze. Jeśli w grę wchodzi tylko składanie w kostkę cienkich ubrań, wystarczy zamontować półki o szerokości 0,5 m.

Garderoba – wyposażenie

Na wyposażenie garderoby składają się przede wszystkim pojemna szafa z półkami, drążkami i szufladami oraz niska szafka na buty (najlepiej z siedziskiem). Gdy miejsca do przechowywania nadal jest zbyt mało, warto dostawić kosze i płócienne lub lniane pojemniki, które nadają się do składania i rozkładania. W garderobie mogą przydać się również wieszaki na kółkach. Dzięki regulowanej wysokości udaje się je zmieścić pod skosami na poddaszu. Nie należy zapominać również o lustrze, które powinno zostać zaznaczone w projekcie garderoby.

W przypadku garderoby projekt powinien uwzględniać dokładne rozmieszczenie stref. Jeśli ma służyć dwóm lub większej ilości osób, należy pomyśleć o wyznaczeniu oddzielnego miejsca dla każdego z domowników. Można je oznaczyć za pomocą kolorów, by ułatwić sobie poszukiwania odzieży. W projekcie garderoby istotne jest też wzięcie pod uwagę przewodów wentylacyjnych. Kratka odpowiadająca za przewiew nie może być zastawiona przez meble, a szafa nie powinna przylegać bezpośrednio do ściany. Bez wentylacji w pomieszczeniu prędzej czy później zacznie unosić się trudny do usunięcia z ubrań zapach stęchlizny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także