Trwa ładowanie...

Garderoba – projekt. Co trzeba uwzględnić?

Odrębne pomieszczenie albo szafa typu walk-in – to dwa najpopularniejsze pomysły na nowoczesną garderobę. Projekt jest niezbędny do tego, by stworzyć przestrzeń do przechowywania na miarę swoich potrzeb. Garderoba – mała czy duża – jest miejscem, gdzie bałagan rozprzestrzenia się błyskawicznie, dlatego trzeba zadbać o to, by wszystko miało tam swoje miejsce.
Share
Projekt garderoby powinien pozwolić na zagospodarowanie każdego wolnego skrawka przestrzeni, ale pozostawiać miejsce na swobodne poruszanie się wewnątrz pomieszczenia
Projekt garderoby powinien pozwolić na zagospodarowanie każdego wolnego skrawka przestrzeni, ale pozostawiać miejsce na swobodne poruszanie się wewnątrz pomieszczeniaŹródło: Shutterstock.com
d3dr4h9

Garderoba – lokalizacja

Idealną przestrzeń na stworzenie garderoby w domu wyznaczają wszelkie zaułki, które są trudne do standardowego zagospodarowania. Najczęściej pojawiają się w planie przedpokoju, co zresztą ma ścisły związek z jego przeznaczeniem. Mając do dyspozycji takie miejsce, warto pokusić się o zamówienie projektu szafy wnękowej, by w pełni wykorzystać każdy wolny fragment ściany na drążki i półki wznoszące się aż po sam sufit. Duża szafa z drzwiami przesuwnymi dalej stanowi część pokoju, ale po zasłonięciu skrzydłami zamontowanymi na szynach imituje mebel. Pozwala schować wszystko to, co powinno pozostać ukryte przed wzrokiem – nie tylko ubrania i buty, ale również sprzęty gospodarstwa domowego (żelazko, odkurzacz, deskę do prasowania).

Projekt garderoby we wnęce to jedyna opcja, na jaką mogą sobie pozwolić właściciele małych mieszkań i domów. Większe pole do manewru, jeśli chodzi o organizację takiej przestrzeni, stwarza nieużywane pomieszczenie na poddaszu użytkowym. Utrudnieniem w urządzaniu garderoby na poddaszu mogą być jednak liczne skosy, które odbierają miejsce na zamontowanie półki.

d3dr4h9

Warto postarać się, o to by w projekcie garderoba znajdowała się jak najbliżej sypialni. Pozwala to uniknąć konieczności krążenia po całym domu w poszukiwaniu ubrań zaraz po wstaniu z łóżka.

Garderoba – wymiary

Wygodną w użytkowaniu garderobę, do której można swobodnie wejść, da się zorganizować na powierzchni co najmniej 3 m2. Jak zaleca architekt Ernst Neufert w "Podręczniku projektowania", trzeba pozostawić przejście o szerokości minimum 0,65 m, by przemieszczać się między szafkami. O komfortowym przebieraniu się wewnątrz garderoby można jednak myśleć w dopiero, gdy do dyspozycji jest 1,5 m podłogi. Na półki o standardowej wielkości przeznacza się około 0,7 m, bo tyle wynosi głębokość szafy, w której można powiesić kurtki i płaszcze. Jeśli w grę wchodzi tylko składanie w kostkę cienkich ubrań, wystarczy zamontować półki o szerokości 0,5 m.

Garderoba – wyposażenie

Na wyposażenie garderoby składają się przede wszystkim pojemna szafa z półkami, drążkami i szufladami oraz niska szafka na buty (najlepiej z siedziskiem). Gdy miejsca do przechowywania nadal jest zbyt mało, warto dostawić kosze i płócienne lub lniane pojemniki, które nadają się do składania i rozkładania. W garderobie mogą przydać się również wieszaki na kółkach. Dzięki regulowanej wysokości udaje się je zmieścić pod skosami na poddaszu. Nie należy zapominać również o lustrze, które powinno zostać zaznaczone w projekcie garderoby.

d3dr4h9

W przypadku garderoby projekt powinien uwzględniać dokładne rozmieszczenie stref. Jeśli ma służyć dwóm lub większej ilości osób, należy pomyśleć o wyznaczeniu oddzielnego miejsca dla każdego z domowników. Można je oznaczyć za pomocą kolorów, by ułatwić sobie poszukiwania odzieży. W projekcie garderoby istotne jest też wzięcie pod uwagę przewodów wentylacyjnych. Kratka odpowiadająca za przewiew nie może być zastawiona przez meble, a szafa nie powinna przylegać bezpośrednio do ściany. Bez wentylacji w pomieszczeniu prędzej czy później zacznie unosić się trudny do usunięcia z ubrań zapach stęchlizny.

d3dr4h9

Podziel się opinią

Share
d3dr4h9
d3dr4h9