Blisko ludziGdy ciężarna ma HIV

Gdy ciężarna ma HIV

Gdy ciężarna ma HIV

Wiele ciężarnych matek jest zarażonych wirusem HIV. Ich obawy są zrozumiałe. Do zakażenia odmatczynego może dojść zarówno podczas trwania ciąży, jak również podczas porodu i karmienia piersią.

Wiele ciężarnych matek jest zarażonych wirusem HIV. Ich obawy są zrozumiałe. Do zakażenia odmatczynego może dojść zarówno podczas trwania ciąży, jak również podczas porodu i karmienia piersią.

Kiedy planujemy ciążę, bądź już w niej jesteśmy, wykonujmy testy w kierunku zakażenia wirusem HIV. Decyzja o poddaniu się testowi nie jest łatwa i przyjemna, zwłaszcza wtedy, kiedy burzliwa przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Należy jednak pamiętać o idących z pomocą specjalistach: lekarzach i psychologach, którzy służą swoim wsparciem (poradnictwem) zarówno przed wykonaniem badania, jak i podczas odbierania wyniku. Pierwsze miesiące ciąży nie są bardzo groźne. Z kolei ostatni trymestr i poród to czas, kiedy dziecko najczęściej ulega zakażeniu.

1 / 4

Profilaktyka

Obraz
© Jupiterimages

Profilaktyka wertykalna opiera się na leczeniu antyretrowirusowym w czasie trwania ciąży, ale również w okresie okołoporodowym i tuż po urodzeniu (okres 4-6 tygodni). Seropozytywne kobiety nie powinny karmić piersią, bowiem jest to ryzykowne – ryzyko zakażenia maluszka zwiększa się o ponad 30 proc. (im dłużej dziecko jest karmione piersią, tym bardziej wzrasta ryzyko zakażenia – do 50 proc. włącznie).

Ciężarnej kobiecie będącej jednocześnie nosicielką wirusa HIV, przysługuje specjalistyczna opieka i pomoc (ginekolog, psycholog, specjalista chorób zakaźnych, pracownik socjalny). Także sama kobieta w tym okresie powinna szczególnie dbać o siebie. Należy pamiętać, że przy zapewnieniu fachowej opieki i leczeniu antyretrowirusowemu (wymagana zgoda) ryzyko zakażenia dziecka wynosi 1-2 proc.

2 / 4

Poddać się leczeniu?

Obraz
© sxc.hu

Leczenie antyretrowirusowe jest potrzebne wtedy, gdy liczba komórek CD4 drastycznie spada, a niepokojąco wzrasta poziom wiremii – w pierwszym trymestrze ciąży może, ale nie musi być to niebezpieczne dla płodu (wpływ leczenia antyretrowirusowego w pierwszym trymestrze nie został do końca rozpoznany).

Jednak, jeżeli wyniki okazują się złe, lekarze zalecają bez względu na wszystko poddać się leczeniu – wybór należy wyłącznie do ciężarnej. Całkiem inaczej ma się sprawa u kobiet będących w późniejszym okresie ciąży (powyżej 3 miesiąca). Pamiętaj, że nawet, jeżeli masz bardzo dobre wyniki, powinnaś rozważyć rozpoczęcie skojarzonego leczenia antyretrowirusowego, żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem HIV dziecka.

3 / 4

Poród

Obraz
© Jupiterimages

Ryzyko zakażenia zwiększa się poprzez kontakt z krwią, a jej akurat podczas porodu nie brakuje. Nieważne, czy będzie to zwykłe nacięcie krocza, czy też wszelkie czynności wykonywane podczas porodu kleszczowego, wówczas ryzyko się zwiększa. Dlatego w przypadku seropozytywnych ciężarnych dobrym wyjściem jest cesarskie cięcie, bowiem metoda ta zmniejsza ryzyko zakażenia o 25-30 proc. Z drugiej jednak strony po wykonanej „cesarce” należy się liczyć z osłabieniem organizmu matki wraz z jej układem odpornościowym. Wybór nie jest prosty.

Tuż po porodzie noworodkom pobiera się krew, która zostaje przesłana do laboratorium jednego ze szpitali zakaźnych. Krew zostaje wykorzystana do założenia hodowli wirusa, a lekarze dowiadują się, czy maluszek został zakażony czy też nie. Oczywiście noworodek zostaje poddany profilaktycznemu leczeniu antyretrowirusowemu.

4 / 4

Liczy się zdrowie!

Obraz
© sxc.hu

Będąc w ciąży i mając wynik dodatni, trzeba szczególnie dbać o zdrowie – swoje i nienarodzonego dziecka. Należy odpowiednio się odżywiać, ćwiczyć, zapewnić sobie dużą ilość snu, a także zmniejszyć do całkowitego minimum ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zaawansowana ciąża i złe wyniki często prowadzą do zapalenia łożyska, zwiększenia ryzyka zakażenia dziecka, anemii, a co najgorsze mogą doprowadzić do wystąpienia „pełnoobjawowego AIDS”. Tak naprawdę wszystko zależy od organizmu kobiety, jej stylu i chęci do życia oraz od lekarzy.

Ogólnopolski całodobowy telefon zaufania AIDS:
022 692 82 26
AIDS zielona linia:
022 621 33 67

Tekst: Klaudia Kula

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)