Mało kto wie, gdzie je wyrzucić. Błąd jest nagminny
Soczewki kontaktowe są nieodłączną częścią życia osób z wadą wzroku. Nie każdy wie jednak, gdzie powinny zostać wyrzucone, aby nie przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Wyjaśniamy, do którego kontenera powinny trafić.
04.12.2024 | aktual.: 04.12.2024 21:11
Segregacja śmieci jest ważnym elementem codzienności. Choć coraz więcej osób wie, jak i gdzie powinniśmy wyrzucać poszczególne rzeczy, nie wszystko jest aż tak jasne. Osoby z wadą wzroku, które noszą na co dzień soczewki kontaktowe, mają z tym problem. Jak pozbyć się zużytych soczewek i gdzie wyrzucić poszczególne elementy?
Gdzie wyrzucić soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe są produktem medycznym, który nie ulega biodegradacji. Choć wiele osób wyrzuca je do kanalizacji, jest to bardzo duży błąd. Kanalizacja nie jest właściwym miejscem zużytych soczewek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie powinny trafić soczewki kontaktowe? Zużyte lub uszkodzone soczewki kontaktowe powinniśmy wyrzucać do żółtego pojemnika na plastik. Soczewki rozpadają się bowiem na drobinki plastiku, tworząc tzw. mikroplastik.
Blistry po soczewkach, które są z plastiku, także powinny trafić do żółtego pojemnika. Jeżeli blister ma jednak metalowe wieczko, najpierw należy je oddzielić od części plastikowej i również wyrzucić do żółtego pojemnika.
Inaczej jest w przypadku opakowań po blistrach, które najczęściej są kartonowe. Te powinny trafić do niebieskiego pojemnika na papier. Pozostałości po płynach do soczewek kontaktowych można natomiast wylewać do toalety bądź do zlewu.
Gdzie wyrzucić chusteczki higieniczne?
Wielu Polaków ma także problem, gdzie powinny trafiać zużyte chusteczki higieniczne. Sądzimy, że skoro są wykonane z papieru, powinny być wyrzucane do pojemnika niebieskiego. Takie myślenie jest jednak błędne.
Zużyte chusteczki higieniczne należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Tak samo jest w przypadku chusteczek nawilżanych. Do kosza na odpady zmieszane można wyrzucać również zużyte pieluchy, podpaski, wkładki higieniczne i tampony.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.