Strogonow - przepis tradycyjny
Danie to jest popularne w Polsce i za granicą, podawane w formie zupy na gorąco. Kombinacja kuchni francuskiej i rosyjskiej, w Polsce znana jako Strogonow. Skąd pochodzi, jak je przyrządzić i jakie składniki dodać? Oto tradycyjny przepis.
24.09.2020 | aktual.: 25.09.2020 01:08
Strogonow - co to za danie?
Nazwa popularnego w naszym kraju Strogonowa pochodzi od nazwiska hrabiego rosyjskiego, żyjącego w XIX wieku, Aleksandra Grigojewicza Stroganowa. Danie jest połączeniem kuchni francuskiej (polędwica smażona z sosem) i rosyjskiej (sos jest dodawany do potrawy).
Strogonow składa się z pokrojonej w długie i wąskie paski polędwicy, smażonej z pieczarkami i cebulką, czasem także z ogórkami kiszonymi, przecierem pomidorowym, gotowaną mąką, solą i pieprzem.
Do dziś nie wiadomo kto w rzeczywistości wymyślił to danie i w jakich okolicznościach. Powstały na ten temat liczne opowieści, ale w każdej z nich pojawia się nazwisko kucharza żyjącego w tamtym czasach - Antoine'a Carême. Najprawdopodobniej to właśnie jemu danie to zawdzięczamy.
Jak do tego doszło? Jedna z historii opowiada o Carze Aleksandrze I, który miał być zadłużony u Stroganowów. Na część tej rodziny przykazał przyrządzić potrawę i dać jej ich nazwisko.
Wspomniany wcześniej kucharz Antoine Carême pokroił w słupki polędwicę wołową, połączył z mąką i pieprzem, po czym usmażył wszystko na patelni, dodał podduszoną pastę z pomidorów z masłem, cebulę, rosół, a następnie wszystko razem dusił. Na koniec zaprawił śmietaną, dodał paprykę i posolił.
Druga wersja tej historii ma nieco inny przebieg: wielki książę Stroganow dowiedział się o zdradzie swojej narzeczonej. Jako zrównoważony człowiek nie chciał dać satysfakcji rywalowi i dać mu zaszczytu pojedynkowania się z nim, w kuchni więc wyraził swój sprzeciw i gniew, atakując szablą kawałek polędwicy.
Z mięsa zostały tylko cienkie paski. Kucharz Carême, widząc to, przyrządził z poszatkowanej polędwicy potrawkę, a książę, jedząc kolację, miał stwierdzić, że jak nie ta narzeczona, to będzie inna, jedzenie zaś to podstawa.
Jak było w rzeczywistości, zapewne się nie dowiemy, jednak danie jest jak najbardziej realne i bardzo smaczne. Oto nasz przepis na Strogonow.
POMYSŁ NA DANIE Z MIĘSEM MIELONYM
- Kotlety mielone w chipsach
- Kuleczki z mięsa mielonego
- Mielone z niespodzianką
- Kotlety mielone w sosie
Boeuf Strogonow - przepis
Potrzebne składniki:
- 600 g mięsa wołowego (rostbefu lub polędwicy);
- 50 ml bulionu wołowego (może być też warzywny lub drobiowy);
- 300 g pieczarek;
- 4 ogórki kiszone;
- 4 łyżki gęstej śmietany;
- 80 ml białego wina;
- 4 łyżki gęstej śmietany;
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego;
- 1 łyżka ostrej musztardy;
- 2 łyżeczki ostrej papryki;
- 2 łyżeczki słodkiej papryki;
- 1 cebula;
- olej lub masło klarowane;
- ryż/pieczywo;
- sól;
- pieprz.
Sposób przygotowania:
- Obieramy i siekamy cebulę.
- Mięso kroimy na cienkie, długie paski. Pieczarki kroimy na plasterki, ogórki ścieramy na tarce o grubych oczkach.
- Na rozgrzanej patelni szklimy posiekaną cebulę, po podsmażeniu przekładamy do miseczki.
- Na tłuszczu po cebuli partiami smażymy kawałki mięsa, do zarumienienia.
- Do mięsa dodajemy koncentrat pomidorowy, cebulę i paprykę wszystko razem mieszamy. Dolewamy białe wino. Gdy wino odparuje, dodajemy bulion i musztardę i wszystko razem zagotowujemy.
- Jeśli do Strogonowa używamy polędwicy, czas jej gotowania to 5 minut. Jeśli jest to inne mięso, gotujemy, aż będzie miękkie.
- Pokrojone pieczarki smażymy na osobnej patelni, dodajemy do mięsa.
- Część bulionu odlewamy i mieszamy ze śmietaną. Wlewamy ją do gulaszu. Do smaku dodajemy też ogórki.
- Tak przyrządzone danie podajemy z purée ziemniaczanym, pieczywem lub ryżem (aby zrobić purée, gotujemy ziemniaki, ubijamy, dodajemy masło, śmietanę i przyprawiamy do smaku). Gotowe.
Smacznego!