FitnessHiperplazja mięśniowa. Na czym polega mechanizm przyrostu masy mięśniowej?

Hiperplazja mięśniowa. Na czym polega mechanizm przyrostu masy mięśniowej?

Hiperplazja mięśniowa. Na czym polega mechanizm przyrostu masy mięśniowej?
Źródło zdjęć: © Fotolia
05.12.2018 11:50

Hiperplazja mięśni jest procesem, w trakcie którego dochodzi do wzrostu mięśni. Wzrost mięśni opiera się na uszkodzeniach włókien, których regeneracja powoduje ich dodatkowy wzrost. Na czym polega hiperplazja mięśniowa i jakie czynniki wpływają na ten proces?

Czym jest hiperplazja mięśni?

Hiperplazja mięśni to proces, który polega na zwiększeniu ilości włókien mięśniowych. Hiperplazja mięśniowa często jest błędnie identyfikowana z hipertrofią mięśniową.

Tymczasem hipertrofia mięśniowa nie polega na ilościowym wzroście liczby włókien, a na zwiększaniu ich objętości. Hiperplazja mięśniowa z punktu widzenia pracy wykonywanej przez organizm jest mniej efektywna niż hipertrofia mięśniowa.

Podczas procesu hipertrofii zwiększenie objętości masy mięśniowej odbywa się dzięki tzw. zgrubieniu istniejących już włókien. Hiperplazja natomiast polega na tworzeniu nowych włókien, co oznacza, że do syntezy nowych struktur potrzeba znacznie więcej zasobów niż jest to w przypadku hipertrofii.

Dlaczego więc organizm zaczyna tworzyć nowe komórki i włókna zamiast powodować rozrastanie się tych już istniejących? Otóż sarkoplazma nie może przekraczać objętości jądra więcej niż dwudziestokrotnie.

Mechanizm hiperplazji mięśni

Opisując mechanizm hiperplazji mięśni, należy zwrócić uwagę na dwa typy komórek mięśniowych, które występują w organizmie człowieka. Wśród nich wymienia się komórki mięśniowe i komórki satelitarne. Zadaniem komórek mięśniowych jest określanie siły i rozmiaru włókien mięśniowych. Komórki satelitarne natomiast odpowiadają za syntezę nowych tkanek organicznych i są ukierunkowane na regenerację uszkodzeń komórek mięśniowych. Wyróżnia je ruchomość, dzięki czemu mogą przetransportować się do miejsca uszkodzenia i połączyć się z głównym włóknem mięśniowym.

Celem wykonywanych podczas treningu ćwiczeń jest właśnie uszkadzanie tkanki mięśniowej, aby w procesie regeneracji mogła powiększyć się jej objętość. W momencie odbudowy uszkodzonego włókna, powstaje nowa tkanka, która zastępuje tę starą. Jeżeli zaś występuje konieczność stworzenia nowych komórek mięśniowych, automatycznie z procesu hipertrofii organizm przełącza się na proces hiperplazji mięśniowej.

Czynniki, które wpływają na hiperplazję mięśni

Proces hiperplazji jest uwarunkowany przez różne czynniki. Pierwszym czynnikiem, który wpływa na rozpoczęcie procesu hiperplazji jest przyspieszona synteza białek. Jeżeli organizmowi dostarczy się odpowiednią ilość endogennych i egzogennych aminokwasów, będzie on gotowy do tego, by wykorzystać ten budulec w tworzeniu nowych włókien mięśniowych.

Zjawisko hiperplazji może być również wywołane przyjmowaniem hormonów anabolicznych. Hormony anaboliczne, które wpływają na znaczne przyspieszenie syntezy białka to testosteron i somatotropina, znana jako hormon wzrostu.

Testosteron jest hormonem, który spełnia ważną rolę w hipertrofii mięśniowej. Somatropina natomiast wpływa na proces hiperplazji.

Suplementem, który może wpłynąć na proces hiperplazji jest kreatyna, która wpływa na syntezę energii oraz syntezę mRNA. Ostatnim czynnikiem, który oddziałuje na proces hiperplazji mięśniowej są jony wodoru, które określają prędkość transportu hormonów do błony komórkowej. Jony wodoru zwiększają efektywność pracy hormonów anabolicznych.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także