Polskie imię wymiera. W PRL‑u święciło triumfy
W okresie PRL-u to imię święciło prawdziwe triumfy. Dziewczynki w dużych miastach i małych miejscowościach otrzymywały je na potęgę. Teraz, choć pełno jest Zoś czy Hań, tego imienia w przedszkolu praktycznie nie usłyszysz.
To, w jaki sposób rodzice nazywają swoje dzieci, podlega ciągłym zmianom ze względu na modę. Imiona, które niegdyś święciły triumfy popularności, obecnie często mogą się spotkać z grymasem niechęci, jeśli padnie propozycja nadania ich nowemu członkowi rodziny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd pochodzi imię Halina?
Dokładnie taki los spotkał imię Halina, które ma bardzo stare korzenie. Źródłosłów wywodzi jego pochodzenie od słowa "gallina", co można wiązać z nazwą geograficzną Galii. Oznacza to, że gallina to kobieta z Galii. Jego źródłosłów można też wywodzić z języka greckiego od słowa "galene", co oznacza "spokój" lub "błogostan".
Od czasów, gdy na porodówkach imię Halina święciło triumfy, a w szkołach pełno było Halinek na korytarzu, minęło kilkadziesiąt lat. Teraz w piaskownicy Halinek niemal nie ma. Dane Głównego Urzędu Statystycznego w tej sprawie są nieubłagane.
Imię Halina znika
Liczba kobiet, które w Polsce noszą imię Halina gwałtownie spada. Najstarsze pokolenie zaczyna umierać, a tymczasem w nowszych niemal nie przybywa reprezentantek tego imienia. W 2020 r. w całej Polsce przybyło tylko 27 małych Halinek. W kolejnym roku było niewiele lepiej. Liczba dziewczynek, którym nadano imię wyniosła 37. Rok 2022 przyniósł ponownie spadek liczby małych Halinek. Tylko 32 maluszkom nadano to imię. Kolejny rok przyniósł minimalny wzrost, który można policzyć na palcach jednej ręki. W Polsce przybyło 36 małych Halin. W sumie nosi je niemal 240 tys. Polek.
Za 2024 r. Główny Urząd Statystyczny jeszcze nie zdążył opublikować pełnych danych liczbowych. Dostępne są te dotyczące pierwszej połowy roku. Jeżeli rodzice znacząco nie zmienili trendu, wszystko wskazuje na to, że imię Halina jeszcze straciło na popularności. W pierwszym półroczu 2024 r. nadano je tylko 12 dziewczynkom.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl