Ich córka skorzystała po raz pierwszy z nocnika, gdy miała dwa tygodnie. Stosują komunikację eliminacyjną
Australijska para wprowadziła konkretną metodę wychowawczą już od pierwszych dni życia ich córki. Dziecko po raz pierwszy skorzystało z nocnika, mając jedynie dwa tygodnie. Teraz ma niespełna dwuletnia dziewczynka załatwia się zupełnie sama. Na czym polega komunikacja eliminacyjna?
Montana Lower i Tom Linwood to australijska para, która stara się żyć według idei "zero waste". Wspólnie wychowuje niespełna dwuletnią córkę Blue zgodnie z zasadami komunikacji eliminacyjnej (EC) – metody, która zakłada dokładną obserwację niemowlęcia i reakcję na wysyłane przez nie sygnały. Młodzi rodzice postanowili zastosować tę technikę już od pierwszych dni życia Blue i po raz pierwszy posadzili ją na nocniku, kiedy miała tylko dwa tygodnie. O całym doświadczeniu opowiedzieli w jednym z filmów na ich kanale "On My Way" opublikowanym na platformie YouTube.
Na czym polega ich metoda?
Montana i Tom wytłumaczyli, że w EC chodzi przede wszystkim o dokładną obserwację i słuchanie dziecka. Uważają, że skoro rodzice potrafią rozpoznać, kiedy dziecko jest głodne, to w ten sam sposób mogą się zorientować, że będzie robić kupę. Para powiedziała, że ich córka zaczęła robić inne miny lub nawet krzyczeć w momencie, kiedy potrzebowała się załatwić.
Komunikacja eliminacyjna nie jest rozpowszechniona na zachodzie, jednak ma wielu zwolenników w różnych zakątkach świata. Mama dwuletniej Blue na początku podchodziła do tej metody sceptycznie i bała się nieuniknionych "wypadków". Wiele razy zastanawiała się również, czy warto poświęcić się tej technice. Teraz jednak stwierdziła, że trudna praca opłaciła się, a jej życie jako matki jest obecnie o wiele prostsze.
Plusy komunikacji eliminacyjnej według jej zwolenników
Teraz prawie dwuletnia Blue jest zupełnie samodzielna, jeżeli chodzi o załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. To pierwsza z korzyści EC. Drugą jest z pewnością oszczędność i dbanie o planetę. Młodzi rodzice wyliczyli, że od narodzin ich córki do teraz zaoszczędzili około 3000 pampersów lub wodę na taką samą liczbę prań pieluszek. Jednak najważniejszym efektem stosowania komunikacji eliminacyjnej jest niezwykła więź, jaką nawiązali z dzieckiem. Blue jest przez nich uważnie słuchana i zachęcana do komunikacji, co bardzo pozytywnie wpływa na jej rozwój.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl