Idą do lasu na grzyby. Wracają z 5 tys. zł mandatu
Mandat zamiast kosza pełnego grzybów? To chyba najgorszy scenariusz każdego grzybiarza. Niektórzy zapominają, że policjanta można spotkać również w lesie. Warto więc uważać i przestrzegać panujących tam zasad. Tym bardziej, że większość przepisów ma za zadanie chronić cenne zasoby przyrody.
Nie od dziś wiadomo, że Polska to kraj grzybiarzy, a zbieranie grzybów to bardzo popularne wśród naszych rodaków hobby.
Warto wspomnieć, że w Polsce zbieranie grzybów nie jest zabronione prawem i jest zupełnie legalne. Istnieją jednak pewne ograniczenia i zasady, których trzeba przestrzegać.
Ich naruszenie może skutkować nałożeniem mandatu, którego wysokość waha się od 20 aż do pięciu tysięcy złotych.
Najczęstsze błędy grzybiarzy
Jednym z najważniejszych przepisów dotyczących grzybobrania jest zakaz zbierania grzybów w lasach objętych stałym zakazem wstępu. Takie tereny są zazwyczaj oznaczone odpowiednimi znakami informacyjnymi. Naruszenie tego przepisu może skutkować wysokim mandatem oraz szkodą dla przyrody.
Zabronione jest również zbieranie grzybów w rezerwatach przyrody i parkach narodowych. Te obszary są szczególnie cenne ze względu na zachowane w nich ekosystemy oraz różnorodność gatunków roślin i zwierząt. Nieprzestrzeganie tych przepisów jest traktowane bardzo surowo i może wiązać się mandatem w wysokości 500 złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grzyby pod ochroną. Uważaj na wysokie kary
Należy też pamiętać, że wiele gatunków grzybów jest chronionych ze względu na swoją rzadkość lub ekologiczne znaczenie. Jest ich ponad 200 i wszystkie są wyróżnione w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.
Zbieranie grzybów znajdujących się pod ścisłą lub częściową ochroną jest nielegalne i może prowadzić do znacznego mandatu. Niszczenie ich siedlisk, pozyskiwanie i zbiór może uszczuplić portfel o 500 zł, a w skrajnych przypadkach nawet o pięć tysięcy złotych.
Kary mogą spotkać nie tylko grzybiarzy. Będąc w lesie pamiętajmy, że nielegalne jest wybieranie jaj, piskląt, niszczenie lęgowisk, gniazd ptasich, nor lub mrowisk, płoszenie, ściganie, chwytanie, ranienie lub zabijanie zwierząt dziko żyjących, a także puszczanie luzem psa.
Wykroczeniem jest również zaśmiecanie lasu. Co więcej, zakopanie śmieci w lesie może się skończyć aresztem nawet na 30 dni.
Zobacz też: Grzybowe eldorado. Trzy województwa na liście
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!