Grzybowe eldorado. Trzy województwa na liście
Początek września to ulubiony czas grzybiarzy, którzy już wracają z lasów z koszami pełnymi zdobyczy. Gdzie znajdziemy aktualnie najwięcej grzybów w Polsce? Najbardziej obfitują obecnie w trzech województwach.
01.09.2023 | aktual.: 01.09.2023 21:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeżeli jesteście wielbicielami grzybobrania, z pewnością macie za sobą już pierwsze wyprawy do lasu, które zakończyły się zebraniem prawdziwych skarbów. Jeśli nie, oznacza to, że prawdopodobnie mieszkacie w rejonie, który tego lata i jesieni (przynajmniej na razie) jest w nie ubogi. Gdzie znajdziemy najwięcej grzybów w Polsce?
Gdzie rośnie najwięcej grzybów w Polsce?
"Za nami bardzo przyzwoity letni wysyp grzybów, bo obejmujący znaczną część kraju, także na Niżu Polski i przy tym obfity - prawdziwkowy. Wiosna i początek lata, z racji nikłych opadów, nic dobrego nie zapowiadały. Jednak deszczowy i chłodny koniec czerwca i lipiec odmienił sytuację" - czytamy w komentarzu synoptyka grzybowego na stronie grzyby.pl (pisownia oryg.).
Największą liczbą zebranych grzybów mogą obecnie cieszyć się mieszkańcy trzech województw: mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego. Tuż za nimi znajdują się województwa wielkopolskie i łódzkie. Osoby, które zamieszkują pozostałe obszary, w tym województwa opolskie, podlaskie i lubelskie, skarżą się na pustki w lasach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Jest trująca. Pod żadnym pozorem jej nie zrywaj
Jakie grzyby znajdziemy jesienią?
W tym sezonie przede wszystkim będą to kurki, których zarówno lasach, jak i terenach porośniętych mchem, nie brakuje - nawet w tych miejscach, w których grzybów jest obecnie najmniej. Z doniesień mieszkańców Puszczy Noteckiej, którzy dzielą się zdjęciami w mediach społecznościowych, wiadomo także, że łatwe do znalezienia są borowiki szlachetne (znane jako prawdziwki), podgrzybki, maślaki, kanie i koźlarze.
W jakich miejscach dokładnie znajdziemy wymienione wyżej grzyby?
borowiki szlachetne - lasy iglaste, pod świerkami i sosnami;
podgrzybki brunatne - lasy iglaste i liściaste, pod sosnami, świerkami, dębami i bukami;
kanie - lasy liściaste, obrzeża lasów, trawy i łąki;
koźlarze - blisko brzóz;
maślaki - lasy liściaste i mieszane, pod brzozami, topolami i grabami.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Zobacz także: Błąd wielu grzybiarzy. Mandat kosztuje krocie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.