UrodaIdealnie gładkie nogi

Idealnie gładkie nogi

Czy piękne nogi, to tylko te sięgające do „samej szyi”? Czy może chodzi o gładką i zadbaną skórę? My skłaniamy się bardziej ku drugiej odpowiedzi - nie każda z nas może pochwalić się długimi i szczupłymi nogami. Dlatego atrybut kobiecości powinny stanowić te starannie wypielęgnowane.

Idealnie gładkie nogi
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Czy piękne nogi, to tylko te sięgające do „samej szyi”? Czy może chodzi o gładką i zadbaną skórę? My skłaniamy się bardziej ku drugiej odpowiedzi - nie każda z nas może pochwalić się długimi i szczupłymi nogami. Dlatego atrybut kobiecości powinny stanowić te starannie wypielęgnowane.

Czego nie lubią nogi?
Przede wszystkim braku ruchu, ciasnego i niewygodnego obuwia, zakładania nogi na nogę oraz nadliczbowych kilogramów. Nieprawidłowe odżywianie i siedzący tryb życia przyczyniają się do powstania cellulitu. Z kolei wielogodzinne, codzienne przybieranie pozycji stojącej (praca) może spowodować opuchnięcia i tzw. pajączki, czyli pękające naczynka krwionośne.

Gładkie nogi, to piękne nogi
Jeszcze całkiem niedawno kobiety nie depilowały nóg i mężczyźni uważali to za coś całkowicie naturalnego. Dziś jest inaczej, nikt nawet nie wyobraża sobie kobiety z owłosionymi nogami, a i same przedstawicielki płci pięknej wstydziłyby się komukolwiek pokazać z takim „futerkiem”.

Jednak sama depilacja nie wystarcza. Otóż wydepilowana skóra nóg może się łuszczyć, swędzieć, mogą tworzyć się małe, czerwone krostki, a na dodatek wrastające włoski potrafią doprowadzić do szewskiej pasji. Jednak to jeszcze nie koniec! Kolejnym problemem są szorstkie niczym papier ścierny kolana, które bywają niedokładnie wydepilowane, a skóra na nich jest zgrubiała.

Pierwszym krokiem do uzyskania gładkich nóg jest gruboziarnisty peeling. Skutecznie złuszczy stary i martwy naskórek i wygładzi skórę. Zabieg ten powinien być wykonywany regularnie, najlepiej podczas każdej kąpieli. Kolejnym krokiem jest wcieranie każdego dnia nawilżająco-ujędrniającego balsamu. Zasada jest jedna: im częściej wcierasz w nogi odżywczy balsam, tym lepiej. Zatrzymując się przy balsamach należy wspomnieć o grubej skórze kolan, której zwykły balsam może nie wygładzić. Do kolan/łokci/stóp używaj specjalistycznych kremów zmiękczających, które doskonale poradzą sobie z tym problemem.

Jeżeli borykasz się z pomarańczową skórką, musisz zaopatrzyć się w kosmetyki, które pomogą ją zwalczyć. Oczywiście samo wcieranie balsamu nie zlikwiduje cellulitu – trzeba zmienić tryb życia, dietę, ćwiczyć, a także korzystać ze specjalistycznych zabiegów, jakie oferują gabinety kosmetyczne (np. masaż próżniowy, drenaż limfatyczny, ultradźwięki). Fachowa pomoc przyda się także w przypadku rozszerzonych naczynek krwionośnych, niemniej trzeba pamiętać, że nieleczone pajączki mogą przekształcić się w poważny problem medyczny – wówczas pomoc kosmetyczki może okazać się nieskuteczna i trzeba zasięgnąć porady lekarza, który prawdopodobnie zasugeruje ich usunięcie (laser, skleroterapia, mikrokoagulacja).

* Depilacja*
Istnieje wiele różnych metod depilacji. Różnią się one od siebie m.in. ceną, sposobem wykonania oraz bolesnością. Najtańszą i wciąż najpopularniejszą metodą jest golenie nóg maszynką. Zabieg jest prosty, szybki i bezbolesny, jednak już na drugi dzień po depilacji poczujesz odrastające, twarde i kłujące włoski. A może zdecydujesz się na krem do depilacji? Jest droższy niż jednorazowa maszynka, ale i o wiele łagodniejszy. Rozpuszcza łodygi włosa i jednocześnie nawilża skórę.

Jednak i ta metoda nie należy do najskuteczniejszych, ponieważ krem rozpuszcza łodygę, a nie korzeń włosa. Skuteczniejszym, ale i o wiele droższym sposobem na pozbycie się niechcianego owłosienia jest depilacja woskiem. Włosy usuwane wraz z cebulkami są słabsze i odrastają wolno. Niestety, metoda ta nie należy do przyjemnych, jest bolesna, a u osób o wrażliwej skórze może spowodować zapalenie mieszków włosowych i zaczerwienienia.

Włoski wraz z cebulkami wyrywa także depilator elektryczny. Systematycznie wykonywany zabieg sprawi, że po pewnym czasie włosków będzie odrastać coraz mniej i będą one słabsze, a tym samym zabieg będzie mniej bolesny. Jednak zakup dobrej jakości depilatora wiąże się z niemałym wydatkiem. Poza tym, podobnie jak w przypadku depilacji woskiem, istnieje ryzyko zapalenia mieszków włosowych, pojawienia się czerwonych krost, uczucia swędzenia, a także wrastania włosków, dlatego też przed zabiegiem trzeba wykonać obowiązkowy peeling.

Jeżeli dysponujesz zasobnym portfelem, możesz zdecydować się na depilację laserową, którą wykonuje się w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Aby osiągnąć zamierzony efekt zabieg musi być przeprowadzony kilkukrotnie, co wiąże się z dużymi kosztami - jednorazowa depilacja laserowa samych łydek to wydatek rzędu kilkuset złotych. Skuteczną, ale jeszcze droższą metodą jest elektroliza. Podczas zabiegu włoski wraz z mieszkami niszczone są całkowicie (do cebulki włosa wprowadzana jest cienka igiełka), a skóra goi się szybko. Ale oprócz niepodważalnych zalet istnieją i wady tego zabiegu – ból, ogromne koszta (nawet kilka tysięcy złotych), ryzyko uszkodzenia tkanek skórnych, przebarwienia, blizny i opuchlizna.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)