Ile kosztuje utrzymanie domu w Hiszpanii?
Przeprowadzka do Hiszpanii? To z pewnością brzmi świetnie. Jednakże przed podjęciem tak rewolucyjnej decyzji warto rozważyć wszystkie "za" i "przeciw". Jednym z elementów, który na pewno trzeba wziąć pod uwagę, są koszty utrzymania domu w Hiszpanii. Najczęściej popełnianym błędem jest przenoszenie realiów z Polski do kraju o innym klimacie, cenach usług i uwarunkowaniach społecznych.
30.07.2018 | aktual.: 02.08.2018 16:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nieruchomość w Hiszpanii — na jaką się zdecydować?
Przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii należy przede wszystkim uwzględnić jej typ, ponieważ to właśnie ten element w największym stopniu wpływa na ostateczną cenę lokum. Do wyboru mamy: apartament, dom wolnostojący, dom szeregowy i mieszkanie w bloku. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja: jeśli zdecydujemy się na zakup domu w Barcelonie lub w Madrycie, to musimy liczyć się z tym, że jego cena będzie znacznie wyższa niż w przypadku np. zakupu domu na Costa Blanca.
Koszty utrzymania domu/mieszkania w Hiszpanii uzależnione są głównie od:
- Opłaty do wspólnoty mieszkaniowej, która przeznaczona jest na utrzymanie części wspólnych — ogrodu, basenu czy oświetlenia osiedla.
- Podatku od nieruchomości, który opłaca się raz w roku.
- Opłat za media — gaz, prąd i wodę.
Czynsz w Hiszpanii
Hiszpański odpowiednik naszego czynszu mieszkaniowego nazywany jest mianem: Comunidad de vecinos. Musi go płacić każdy właściciel obiektu należącej do tzw. strefy urbanizacji, a także właściciel mieszkania w bloku lub w apartamentowcu. Co wchodzi w skład hiszpańskiego czynszu? Przede wszystkim opłaty za utrzymanie części wspólnych: terenów zielonych, utrzymanie czystości na osiedlu, przycinanie drzew i krzewów, czyszczenie, uzupełnianie i wymianę wody w basenie. W przypadku mieszkań w bloku lub w apartamentowcu w Comunidad de vecinos musimy także zapłacić za utrzymanie czystości klatek schodowych, alejek na osiedlu, bram wjazdowych itp. W cenie hiszpańskiego czynszu znajduje się jeszcze składka na tzw. fundusz remontowy.
Wysokość Comunidad de vecinos uzależniona jest od wielu czynników. Największy wpływ ma wybór strefy urbanizacji — najdroższe będą te o wysokim standardzie (z basenem, siłownią, SPA i innymi bonusami) w Madrycie i w Barcelonie. W przypadku wyboru takiej opcji wysokość czynszu to ok. 200 euro. Z kolei, jeśli postawimy na urbanizację, np. na Costa Blanca, nasz comunidad de vecinos może wynosić zaledwie kilkanaście euro.
*Nie przepłacaj za meble do domu. Wejdź na WP radarOkazji i sprawdź aktualne oferty. *
Podatek od nieruchomości w Hiszpanii
Podatek od nieruchomości w Hiszpanii, czyli: Impestos sobre Bienes Inmuebles en Espana (I.B.I) jest płatny raz w roku (zwykle we wrześniu lub w październiku). Należy go opłacić osobiście w urzędzie SUMA (akceptuje się w nim wyłącznie karty kredytowe) lub przelewem bankowym, co jest bardzo wygodną opcją. Wysokość hiszpańskiego podatku od nieruchomości uzależniona jest od: regionu, lokalizacji i wspólnoty autonomicznej Hiszpanii, przy czym należy się liczyć z tym, że nie będzie to mała kwota. Najmniej zapłacą właściciele kawalerek (od 100 do 150 euro). Największe podatki czyhają na właścicieli willi, domów wolnostojących lub fincy o dużej powierzchni (nawet 600 euro!).
Zobacz także
Opłaty za prąd i wodę w Hiszpanii
Na liście kosztów utrzymania domu w Hiszpanii znajdują się także opłaty za media — prąd i wodę. Te dodatkowe koszty rozliczane na podstawie zużycia. Rachunki za wodę w większości regionów Hiszpanii przychodzą raz na trzy miesiące, przy czym warto wiedzieć, że na opłatę rachunku za wodę składa się także: koszt wywozu śmieci, oświetlenie ulic, a także odprowadzenie ścieków. Rachunek za prąd przychodzi raz na miesiąc do skrzynki pocztowej, jednak istnieje możliwość otrzymywania rachunku na e-mail - wystarczy zarejestrować się w serwisie internetowym Iberdrola Espana. Z reguły rachunki za prąd w Hiszpanii są wyższe od rachunków w Polsce, a to dlatego, że w przeważającej większości mieszkań zainstalowana jest klimatyzacja, która generuje dodatkowe koszty.