Trwa ładowanie...

Imię "mądrych kobiet". Polacy mają do niego słabość

Nadanie imienia dziecku to nie taka łatwa sprawa. Mimo że moda stale się zmienia, na podium wciąż królują tradycyjne imiona dla dzieci. Sprawdźmy, które są najpopularniejsze. Numer jeden nadano ponad ćwierć tysiąca razy w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Oznacza "mądrość".

Które imiona należą do najpopularniejszych w Polsce?Które imiona należą do najpopularniejszych w Polsce?Źródło: Adobe Stock, fot: Andrey Arkusha
d2jm921
d2jm921

Na rządowych stronach można już znaleźć dane statystyczne dotyczące imion najchętniej nadawanych dzieciom w pierwszej połowie 2023 roku.

Najwyższe pozycje w rankingu popularności mogą zdziwić wszystkich tych, którzy są przekonani, że imiona dzieci w Polsce stają się coraz dziwniejsze. Otóż wcale nie, rodzice nadal najbardziej cenią sobie klasyczne, tradycyjne imiona, które nie stanowią dla dzieci obciążenia.

Jakie imię będzie najlepsze dla dziecka?

Wybór imienia dla dziecka to zawsze poważna sprawa i wielkie wyzwanie. Na pewno warto je dobrze przemyśleć, aby nie skazywać pociechy na życie z imieniem, które będzie dziwne, obraźliwe lub narazi je na kpiny ze strony (niestety często bezwzględnych) rówieśników.

d2jm921

Mody na różne imiona pojawiają się i znikają, jednak jedno nie ulega wątpliwości: nadal największą popularnością cieszą się imiona tradycyjne, które już wieki temu trafiły do Polski i są dobrze osadzone w naszej kulturze. Częstą praktyką pozostaje nadawanie imienia po przodkach, dzięki czemu dawne imiona dostają nowe życie.

Imiona tradycyjne i biblijne nadal na topie

Według oficjalnych danych najpopularniejszym imieniem nadawanym dziewczynkom w Polsce w pierwszej połowie 2023 roku była dobrze znana i swojska Zosia. Imię to otrzymało aż 2626 dziewczynek. Zofia wywodzi się z języka greckiego i oznacza mądrość. To silne imię wiąże się z wieloma pozytywnymi konotacjami, dziewczynka nim obdarzona - jak wierzą niektórzy - na pewno wyrośnie na inteligentną i rozważną kobietę.

Na drugim miejscu znalazła się Zuzanna (2489 wystąpień), czyli hebrajska Szoszana, które wywodzi się od słowa oznaczającego lilię. Jest najbardziej znane dzięki biblijnej opowieści o Zuzannie i starcach. Trzecią pozycję w rankingu popularności zajęła Laura (2450) – łacińskie imię sięgające korzeniami starożytnego Rzymu. Bardzo delikatne i romantyczne, które oczywiście kojarzy się z sonetami Francesca Petrarki do jego ukochanej Laury.

Lepiej postawić na klasykę niż przemijającą modę

Poza podium znalazło się imię Hanna, którym nazwano 2389 dziewczynek. Kolejne piękne imię pochodzenia hebrajskiego, które oznacza łaskę. Z tego samego źródła wywodzi się zresztą najbardziej ukochane i najpopularniejsze polskie imię Anna. Dane statystyczne podają, że w 2022 roku nosiło je ponad milion kobiet, czyli mieliśmy wówczas dokładnie 1053032 An, Ań i Anek.

d2jm921

Dalsze pozycje w rankingu imion nadawanych dzieciom w pierwszej połowie 2023 roku zajęły imiona nowsze, które od paru lat cieszą się niesłabnącą popularnością: Maja (2255), Julia (2138), Oliwia (1983) i Pola (1844). Bardzo często można je usłyszeć na placach zabaw i wiele wskazuje na to, że ta sytuacja szybko się nie zmieni. Powyższe imiona chyba już na stałe weszły do parentingowego kanonu.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2jm921
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jm921