Inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim

Inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim

Inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim
Źródło zdjęć: © iStock.com | vicnt
13.09.2018 10:16

Styl skandynawski śmiało, można uznać za wiodący styl w domach Polaków. Jego charakterystyczną cechą jest prostota, minimalizm i funkcjonalizm. W salonie w stylu skandynawskim dominują jasne kolory, wyraziste dodatki, naturalne materiały i funkcjonalne meble.

Styl skandynawski — cechy charakterystyczne

Styl skandynawski został stworzony w połowie XX w. i stanowił odpowiedź na potrzeby przedstawicieli klasy średniej, którzy poszukiwali stylu, odpowiadającego im zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Wobec tego głównym kryterium towarzyszącym projektantom w tworzeniu tego stylu były preferencje masowego konsumenta — zwykłego, szarego człowieka. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że* styl skandynawski* odnosi się nie do wnętrz, ale także do artykułów gospodarstwa domowego, przemysłu elektronicznego i motoryzacji.

Salon w stylu skandynawskim — kolor ścian

Jedną z najważniejszych cech stylu skandynawskiego jest minimalizm, który przekłada się na wygląd poszczególnych pomieszczeń. Wobec tego ściany w stylu skandynawskim powinny być pomalowane na jasny kolor. W ramach ciekawostki można podać, że styl ten rozwinął się w głównej mierze w Szwecji i w Finlandii — w państwach, w których dominuje deszczowa i śnieżna pogoda przez większość czasu. Wobec tego celem ścian pomalowanych na jasny kolor jest rozświetlenie pomieszczeń zgodnie z funkcjonalnością, która jest jednym z wyznaczników w stylu skandynawskim. Ściany salonu urządzonego zgodnie z tendencjami dominującymi w tym stylu powinny być jasne, najlepiej białe, beżowe, szare lub błękitne. Co istotne, niemile widziane są ciepłe barwy.

Meble do salonu w stylu skandynawskim

Jeśli chodzi o meble do salonu w stylu skandynawskim mamy pozostawioną większą swobodę wyboru. Podstawą jest duża, funkcjonalna kanapa, która nie tyle będzie zachwycała swoim oryginalnym designem, co będzie wygodna i praktyczna. W salonach urządzonych w stylu skandynawskim bardzo często można spotkać narożniki, które pomieszczą całą rodzinę. Zazwyczaj nie wyróżniają się one kolorem — często są białe, szare, jasnobłękitne lub brązowe. Rzadziej można spotkać sofy w wyrazistych kolorach — żywoniebieskim, czy nawet żółtym. Ważną rolę w salonie w stylu skandynawskim odgrywa także stolik, który najlepiej, jeśli będzie wielofunkcyjny. Oprócz swojej prymarnej funkcji może on stanowić również biblioteczkę czy też miejsce do przechowywania różnych drobiazgów. Stolik w stylu skandynawskim charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i minimalistycznymi odnogami (często wykonanymi z metalu). Nieodłączną częścią każdego salonu jest również komoda i biblioteczka. Meble te powinny współgrać z innymi meblami w salonie — zarówno pod względem kolorystycznym, jak i funkcjonalnym (najlepiej, jeśli będą z tej samej linii).

Dodatki do salonu w stylu skandynawskim

W przeciwieństwie do mebli i koloru ścian, dodatki w salonie urządzonym w stylu skandynawskim charakteryzują się żywą tonacją kolorystyczną i oryginalnym wzornictwem. Ich rolą jest nadanie przytulnego i indywidualnego rysu konkretnym wnętrzom. Przy zakupie dodatków do salonu urządzonego zgodnie z tendencjami dominującymi w stylu skandynawskim, powinno się wybierać rzeczy, które wykonane są z naturalnych materiałów.

  • Żyrandol w stylu skandynawskim nie musi być minimalistyczny — wręcz przeciwnie, może zwracać uwagę swoim oryginalnym designem. W wysokich pomieszczeniach dobrze sprawdzi się wiszący żyrandol np. małe zwisające lampki w formie żarówki. Egzamin zda także lampa w formie płatków z poliwęglanu, które świetnie rozpraszają światło.
  • Świece to bardzo ważny dodatek wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim. Najlepiej, jeśli będą one umieszczone dużych słoikach. Dobrze sprawdzą się świece stojące w jasnej tonacji kolorystycznej. Oprócz tego styl skandynawski lubi różnego rodzaju latarenki, lampiony i inne elementy, które naturalne rozświetlą wnętrze.
  • Poduszki to wręcz niezbędny element salonu w stylu skandynawskim. Mogą przyjmować one różny kształt i wielkość. Bardzo ważne jest ich wzornictwo, które powinno stanowić kontrast do mebli. Świetnie sprawdzają się poduszki z zygzakiem.
  • Firany to kolejny dodatek na liście elementów do salonu w stylu skandynawskim. Powinny być one wykonane z naturalnych materiałów: lnu, wełny i bawełny. Ta sama zasada dotyczy również zasłon. Przy czym już na samym wstępie należy porzucić myśli o zakupie ciężkich tkanin w ciemnej tonacji kolorystycznej. Alternatywą dla firanek i zasłon w salonie urządzonym w stylu skandynawskim mogą być rolety dzień-noc.
  • Rośliny to element, który wprowadza nutę świeżość do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim. Najlepiej egzamin zdadzą kwiaty zielone, które mają liście o regularnych kształtach. Świetnie sprawdzą się paprocie, skrzydłokwiat, fikus Benjamina.
  • Plakaty i różnego rodzaju ozdoby ścienne o charakterze minimalistycznym to kolejny dodatek do wnętrz w stylu skandynawskim.