Trwa ładowanie...

Intensywny trening poprawia zdrowie starszych mężczyzn, ale kobiet już nie

Intensywne ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na układ krążenia i wydolność oddechową mężczyzn w podeszłym wieku, ale nie powodują podobnego efektu u kobiet - doszli do wniosku naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze. O ich odkryciu poinformowało Amerykańskie Towarzystwo Fizjologiczne (APS)

Share
Intensywny trening poprawia zdrowie starszych mężczyzn, ale kobiet już nieŹródło: 123RF
d10lju2

Intensywne ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na układ krążenia i wydolność oddechową mężczyzn w podeszłym wieku, ale nie powodują podobnego efektu u kobiet - doszli do wniosku naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze. O ich odkryciu poinformowało Amerykańskie Towarzystwo Fizjologiczne (APS).

Trening o wysokiej intensywności (ang. High Intensity Training, HIT) często zalecany jest osobom starszym jako sposób na poprawę wydolności oddechowej, kondycji układu krążenia i zmniejszenia tkanki tłuszczowej. Aktywność tę zaleca się zarówno kobietom i mężczyznom. Tymczasem okazuje się, że o ile panom HIT rzeczywiście pomaga, to u pań nie przynosi żadnego efektu.

Zespół dr. Steena Larsena obserwował grupę otyłych kobiet oraz mężczyzn powyżej 62. roku życia. Przez 1,5 miesiąca, trzy razy w tygodniu uczestnicy wykonywali zalecony im trening o wysokiej intensywności. Każda sesja zawierała pięć jednominutowych serii ćwiczeń wykonywanych na 125 proc. maksymalnego pułapu tlenowego (VO2max). Pułap tlenowy to podstawowy parametr wydolnościowy, określający zdolność pochłaniania tlenu przez organizm (maksymalną ilość tlenu, jaką organizm jest w stanie pochłonąć w danej jednostce czasu).

d10lju2

Okazało się, że podczas gdy u wszystkich mężczyzn po upływie sześciu tygodni trening HIT doprowadził do zwiększenia parametru VO2max, poprawy wydajności fosforylacji oksydacyjnej (procesu, który dostarcza energię do pracujących mięśni) oraz zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej, u ćwiczącej na równi z nimi kobiet nie przyniósł żadnych zmian.

Na razie naukowcy nie widzą, z czego wynikają tak duże różnice w tej kwestii między obiema płciami. Podkreślają jednak, że jest to niezwykle interesujące odkrycie, które może pomóc w przygotowaniu skuteczniejszych, dostosowanych do płci, metod poprawiania kondycji i wydolności fizycznej osób w podeszłym wieku.

PAP / (mtr)

d10lju2
d10lju2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10lju2
d10lju2