Trwa ładowanie...

Iran. Ojciec ściął głowę 14-letniej córce. Społeczeństwo domaga się sprawiedliwości

Policja w Iranie aresztowała mężczyznę, oskarżonego o zamordowanie swojej 14-letniej córki. Motywem było zabójstwo honorowe.

Romina Ashrafi została zamordowana w IranieRomina Ashrafi została zamordowana w IranieŹródło: Twitter.com
dq9ppje
dq9ppje

Romina Ashrafi uciekła z domu ze swoim 35-letnim chłopakiem po tym, jak ojciec sprzeciwił się ich małżeństwu. Według prawa, które obowiązuje w Iranie, już 13-latki mogą wyjść za mąż. Wystarczyło 5 dni, żeby parę odnalazła policja. Odesłano Rominę do domu. Dziewczyna już wtedy obawiała się o swoje życie. Jak donoszą media, prosiła, żeby tego nie robiono.

Romina Ashrafi została zamordowana przez ojca

Reza Ashrafi, jej ojciec, zaatakował ją 21 maja. Spała wtedy w swojej sypialni. Wszedł do pokoju i tam sierpem ściął jej głowę. Według strony Gilkhabar.ir chwilę po dokonaniu zbrodni mężczyzna wyszedł na zewnątrz z narzędziem zbrodni w dłoni. Oznajmił, że zamordował córkę i pozbył się plamy, która znajdowała się na rodzinnym honorze.

27 maja historia Rominy pojawiła się na pierwszych stronach światowych magazynów. Od tego tragicznego wydarzenia hasztag #Romina_Ashrafi został użyty na Twitterze ponad 50 tys. razy. Większość użytkowników potępia zabijanie i patriarchalny system społeczeństwa w Iranie.

dq9ppje

"Romina nie jest ani pierwszą, ani ostatnią kobietą, która padła ofiarą zabójstwa honorowego" – napisała na Twitterze Shahindokht Molaverdi, irańska feministka, która pełniła funkcję wiceprezydenta ds. Kobiet i spraw rodzinnych w pierwszym gabinecie prezydenta Iranu Hassana Rouhaniego.

Prawo islamskie nie wyraża jasnej zgody na zabójstwa honorowe. Jednakże w kodeksie karnym obowiązującym w Iranie przewidziane są ograniczone sankcje wobec ojców czy innych męskich członków rodziny, którzy dopuszczą się tego typu zbrodni.

Fala oburzenia, jaka pojawiła się w mediach, spowodowała, że ojciec Rominy prawdopodobnie stanie przed specjalnym sądem i być może otrzyma bardziej surową karę, niż przewidują obecne przepisy.

**Zobacz także: W Arabii Saudyjskiej brat próbował zabić siostrę. Nasłał płatnych zabójców**

 

**Zobacz także: Body mind z Agnieszką Aftyką. Poznaj najlepsze techniki relaksujące** (( video_player http://wp.tv/?mid=2052757 true #adv=1# ))

 

dq9ppje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq9ppje