Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Najlepsze ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
20.09.2018 08:52, aktual.: 18.12.2018 12:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mięśnie Kegla to mięśnie łonowo-guziczne, których wytrenowanie ułatwia poród, minimalizuje ryzyko zapalenia pęcherza, a także zapewnia większą satysfakcję ze stosunków seksualnych. Ćwiczenia na mięśnie Kegla polegają przede wszystkim na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu.
Ćwiczenia na mięśnie Kegla - dlaczego warto je wykonywać?
Ćwiczenia mięśni Kegla zostały stworzone w latach 40. ubiegłego stulecia przez amerykańskiego lekarza - Arnolda Kegla (stąd ich nazwa). Podstawowym celem ich wykonywania jest wzmocnienie i kontrolowanie mięśni dna miednicy. Przy ich opracowaniu naukowiec korzystał ze specjalistycznego urządzenia dopochwowego.
Systematyczne wykonywanie ćwiczeń na mięśnie Kegla wiąże się z wieloma korzyściami. Podstawowym plusem wyćwiczonych mięśni dna miednicy jest łatwiejszy i znacznie mniej bolesny poród, a także szybsza regeneracja pochwy po urodzeniu dziecka.
Warto wspomnieć, że kobiety z wytrenowanymi mięśniami Kegla znacznie rzadziej chorują na zapalenia pęcherza. Do zalet systematycznego wykonywania ćwiczeń na mięśnie dna miednicy należy zaliczyć również wyraźną poprawę poziomu zadowolenia z życia seksualnego obojga partnerów.
Ćwiczenia mięśni Kegla
Ćwiczenia mięśnia Kegla są bardzo proste. Polegają one na zaciskaniu pochwy i odbytu przez ok. 10 sek. i powtarzaniu tej czynności kilkakrotnie w krótkim odstępie czasowym. Ćwiczenia te zaleca się wykonywać trzy razy dziennie przez 5-10 minut.
W celu ich prawidłowego wykonania należy: napiąć mięśnie miednicy bez jednoczesnego napinania mięśni brzucha i pośladków. Niewskazane jest trenowanie mięśni Kegla podczas oddawania moczu, ponieważ znacznie utrudnia to proces opróżniania pęcherza, co w konsekwencji może wywołać infekcję okolic intymnych.
W jakiej pozycji ćwiczyć mięśnie Kegla?
Mięśnie Kegla można z powodzeniem ćwiczyć w różnych pozycjach, nawet podczas wykonywania codziennych obowiązków czy pracy przy komputerze. Jednakże zdecydowanie najlepszymi pozycjami do ćwiczenia mięśni Kegla są pozycja stojąca lub leżąca.
Początkowo trening dna miednicy może wydawać się bardzo trudny, ponieważ trzeba przywiązywać do niego dużą uwagę. Jednakże wraz z upływem czasu można bardzo szybko opanować tę sztukę. Po kilku tygodniach regularnego wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla będziesz je odtwarzać mechanicznie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, np. podczas oglądania telewizji, jazdy samochodem czy w poczekalni u lekarza.