Jak czyścić biżuterię?
Naszyjniki, broszki, pierścionki czy kolczyki nie tylko stanowią ozdobę kobiety, ale często są także sentymentalną pamiątką po mamie lub babci. Jednak nawet złoto i kamienie szlachetne kiepsko znoszą upływ czasu. Jak czyścić biżuterię, by odzyskała blask i zachowała go na dłużej?
Naszyjniki, broszki, pierścionki czy kolczyki nie tylko stanowią ozdobę kobiety, ale często są także sentymentalną pamiątką po mamie lub babci. Jednak nawet złoto i kamienie szlachetne kiepsko znoszą upływ czasu. Jak czyścić biżuterię, by odzyskała blask i zachowała go na dłużej?
Złoto czy kamienie szlachetne są coraz częściej wypierane przez tworzywa sztuczne oraz metale. W niemal każdej odzieżowej sieciówce możemy kupić kolczyki, bransoletki czy pierścionki w bardzo przystępnych cenach.
Taka biżuteria ma jeszcze jedną zaletę - bardzo łatwo o nią dbać. Gdy chcemy przywrócić blask tego typu świecidełkom, wystarczy przetrzeć je miękką szmatką, ewentualnie posypać proszkiem do pieczenia i oczyścić szczoteczką do zębów. Na koniec płuczemy w wodzie i suszymy.
Syntetyczne kamienie będą wyglądały jak nowe, gdy włożymy je na kilka minut do wody z octem.
Rafał Natorski/(rn)/(kg),WP Kobieta
_ Korzystałem z książki "Dawna wiedza odkryta na nowo", wydanej przez Reader’s Digest_
Złoto z blaskiem
W przypadku taniej biżuterii często nie mamy ochoty na drobiazgową pielęgnację, ponieważ bez dużych nakładów finansowych możemy zaopatrzyć się w nowe kolczyki czy bransoletki.
Większą uwagę warto jednak poświęcić czyszczeniu złotych przedmiotów, które z czasem również tracą blask. Jak go przywrócić? Na przykład natrzeć biżuterię sokiem z cebuli, a później dokładnie wypolerować. Warto także użyć wilgotnego wacika z dodatkiem niewielkiej ilości proszku do pieczenia.
Innym sposobem czyszczenia złota jest opłukanie go w miksturze przygotowanej z dwóch łyżek wodnego roztworu amoniaku oraz litra wody. Gdy zabrudzenia są szczególnie silne, myjemy biżuterię mieszanką przygotowaną z łyżki spirytusu dodanej do litra wody z mydłem. Później płuczemy ją i suszymy.
Szczególnej pielęgnacji wymaga też złoty łańcuszek. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie go w buteleczce z ciepłą wodą z mydłem i 1-2 łyżeczkami wapna, zamknięcie oraz mocne wstrząsanie przez około minutę. Później łańcuszek wyjmujemy i opłukujemy w wodzie.
Czyszczenie srebra
Srebro również kiepsko znosi upływ czasu. Gdy wykonane z niego przedmioty nosimy przez dłuższy czas, zachodzą procesy utleniania, a biżuteria ciemnieje lub pokrywa się zielonkawą patyną.
Jak usunąć mało estetyczny nalot? Srebrne przedmioty wkładamy do głębokiego talerza, posypujemy solą, zalewamy wrzącą wodą i przykrywamy folią aluminiową. Po godzinie wyjmujemy biżuterię i polerujmy miękką szmatką, aż znów zacznie błyszczeć.
Innym sposobem przywrócenia blasku srebru jest umieszczenie go w garnku z wodą z dodatkiem pół łyżeczki płynu do mycia naczyń. Powoli podgrzewamy płyn i gotujemy przez 2-3 minuty.
Srebro możemy też włożyć na noc do szklanki z wódką, piwem albo colą. Rano opłukujemy i wycieramy do sucha miękką szmatką. Niekiedy sprawdza się również wymoczenie biżuterii w wodzie, w której gotowaliśmy ziemniaki.
Jak dbać o kamienie?
Troski wymagają też kamienie szlachetne. Jeśli mają dość wysoką twardość (diamenty, szafiry, rubiny), możemy je czyścić w roztworze przygotowanym z litra wody i dwóch łyżek wodnego roztworu amoniaku.
Dobrze znoszą również krótką (15-minutową) kąpiel w wódce lub spirytusie, a nawet w gorącej wodzie z proszkiem do prania czy płynem do mycia naczyń.
Do wody nigdy nie wkładamy natomiast szmaragdów - na powierzchni tych dość miękkich kamieni często tworzą się bowiem rysy, które będą się powiększały pod wpływem wilgoci. Duże wahania temperatur kiepsko znoszą delikatne opale, najlepiej polerować je skórzaną szmatką. Gdy na tych kamieniach pojawiają się plamy, warto włożyć je na noc do sproszkowanego magnezu, a później oczyścić miękką szczoteczką.
Perły i bursztyny
Turkusy i korale przetrzyjmy ściereczką umoczoną w roztworze letniej wody i sody oczyszczonej (ewentualnie mydła), a na końcu wypolerujmy irchą. Korale będą błyszczeć, jeżeli włożymy je na 2-3 godziny do słabego roztworu soli, a później dokładnie wytrzemy.
Perły czyścimy miękką szczoteczką, w słabym roztworze wody z solą lub płynem do mycia naczyń. Co 2-3 lata można je natrzeć oliwą z oliwek, dzięki czemu zachowają kolor.
Zanieczyszczenia z bursztynu usuniemy dzięki papce ze zmielonej kredy i spirytusu. Taką miksturę nanosimy na szmatkę, a później delikatnie przecieramy kamienie. Po kilku godzinach polerujemy miękką, bawełnianą szmatką. Bursztyn możemy też namoczyć w letniej wodzie.