Jak dbać o stopy podczas wakacji?
Problemy, które najczęściej dotykają nasze stopy latem to nadpotliwość, rogowacenie naskórka, odciski i grzybica. Ich występowanie właśnie o tej porze roku spowodowane jest nie tylko wzrostem temperatury, ale i zmianą w naszej garderobie, czy w sposobach spędzania czasu wolnego. Aby nasze stopy podczas wakacji prezentowały się pięknie i zdrowo musimy zastosować się do minimum trzech z poniższych rad.
12.07.2015 | aktual.: 17.07.2015 10:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Problemy, które najczęściej dotykają nasze stopy latem to nadpotliwość, rogowacenie naskórka, odciski i grzybica. Ich występowanie właśnie o tej porze roku spowodowane jest nie tylko wzrostem temperatury, ale i zmianą w naszej garderobie, czy w sposobach spędzania czasu wolnego. Aby nasze stopy podczas wakacji prezentowały się pięknie i zdrowo, musimy zastosować się do minimum trzech z poniższych rad.
Pielęgnacja stóp latem powinna opierać się przede wszystkim na odpowiednim nawilżaniu. Upały, słońce i klimatyzacja to czynniki, które przyczyniają się do utraty większej niż zazwyczaj ilości wody przez naszą skórę, także stopy, a w rezultacie do nadmiernego rogowacenia naskórka. Dlatego codziennością powinno być stosowanie kremów nawilżających i natłuszczających, a także nakładanie, co jakiś czas maseczek.
Pocące się stopy to problem, który latem dotyka nawet tych, którzy na co dzień się z nim nie zmagają. Pierwszym bardzo istotnym elementem walki z nadmiernym poceniem się stóp jest codzienna higiena, wysokiej jakości obuwie oraz lekka dieta. Do tych zaleceń należy dodać również odpowiednią pielęgnację: dezynfekujące i odświeżające kąpiele stóp oraz stosowanie specjalnych dezodorantów, które pomogą nam w zachowaniu komfortu w ciągu dnia.
Latem chętniej korzystamy z miejskich pływalni i częściej chodzimy boso, na przykład po plaży. Wilgotne miejsca, z których każdego dnia korzysta wiele osób, to doskonałe środowisko do rozwoju grzybów, najczęściej atakujących paznokcie oraz przestrzenie między palcami. Noszenie klapek to podstawa, do której warto dodać stosowanie preparatów zawierających składniki chroniące przed grzybicą, takie jak clotrimazol.
Nowe, letnie obuwie, takie jak damskie balerinki czy sandałki, często podrażnia skórę i doprowadza do powstawania odcisków. Tego rodzaju buty mają także cieńszą podeszwę, a więc nie zapewniają tak dobrej amortyzacji podczas chodzenia, jak te o grubszym spodzie. Komfort ich noszenia możemy jednak poprawić, dzięki zastosowaniu poduszek pod pięty lub poduszek do przedstopia. Jeżeli ucisk pojawia się na palcu, zabezpieczmy go z kolei za pomocą specjalnej obrączki, która przyniesie ulgę.
Uczucie ciężkości nóg i opuchlizna to problemy, które nasilają się, gdy na zewnątrz robi się gorąco. Ryzyko wystąpienia tych objawów zmniejszymy, gdy zrezygnujemy z butów na wysokim obcasie i zamienimy je na płaskie, wygodne obuwie. Jeżeli pracujemy w pozycji siedzącej to pamiętajmy również, aby od czasu do czasu wykonywać ćwiczenia, na przykład zataczać kółeczka stopami lub wyciągać i zginać nogi. Po ciężkim dniu warto także zafundować sobie masaż, który pomoże w pozbyciu się opuchlizny.