Jak odkamienić czajnik? Sprawdzone sposoby
Odkamienianie czajnika to istotna sprawa. Mogłoby się wydawać, że ta czynność zajmie dużo czasu, ale nic bardziej mylnego. Zamiast pić niesmaczną herbatę, gotować wodę w zanieczyszczonym urządzeniu, sprawdź jak sprawnie odkamienić czajnik.
28.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:26
Są różne sposoby na odkamienianie czajnika. Kamień w urządzeniu tworzy się, gdy woda w naszym kranie jest twarda. Podczas jej podgrzewania na powierzchni tworzy się osad z wapnia, który następnie pokrywa wnętrze czajnika. Gdy wysycha, możesz dostrzec widoczny na przykład na grzałce czy ściankach biały nalot. Urządzenie od tego zanieczyszczenia staje się nie tylko nieestetyczne, ale woda w nim zagotowana niesmaczna.
Jak odkamienić czajnik? Z pomocą przyjdzie soda oczyszczona
Soda jest dobra na wiele bolączek. Dzięki niej odkamienimy czajnik ekologicznie, bez używania chemikaliów. To bardzo tani sposób na oczyszczenie czajnika.
Aby dobrze umyć dzbanek sodą, należy przygotować specjalny płyn. Do urządzenia trzeba wsypać 4 łyżki stołowe sody i zalać je wodą – całość pozostawić na godzinę. Po tym czasie czajnik należy opłukać pod bieżącą wodą. Jeżeli zapach wydobywający się z czajnika będzie zbyt intensywny, należy kilka razy zagotować w nim wodę – i gotowe.
Odkamienianie czajnika octem
Odkamienianie czajnika octem jest równie proste. Co należy zrobić, gdy zdecydujesz się na odkamienianie czajnika octem? Zmieszaj w równych proporcjach ocet z czystą wodą i wlej roztwór do czajnika. Zagotuj zawartość i odczekaj około 90 minut. Potem przepłucz urządzenie. Jeżeli w czajniku utrzymuje się specyficzny zapach, zagotuj w nim wodę kilkukrotnie.
Odkamienianie czajnika sokiem z cytryny
Jak odkamienić czajnik elektryczny sokiem z cytryny? Zalej czajnik wodą i dodaj sok z cytryny. Miksturę pozostaw na kilkanaście godzin lub nawet na całą dobę. Po wszystkim dokładnie wypłucz urządzenie. Zamiast cytryny możesz użyć również kwasku cytrynowego.
Jeżeli zależy ci na czasie, zamiast czekać, możesz zagotować wodę w czajniku z dodatkiem kwasku. Już po pierwszej takiej czynności zauważysz różnicę i brak osadu.