Jak optycznie powiększyć biust?
Pożądany efekt optycznego powiększenia i wyeksponowania biustu można uzyskać przy pomocy biustonosza i ubrań o odpowiednim kroju. Wbrew pozorom biustonosz typu push-up nie jest jedynym rodzajem biustonosza nadającym się do tego celu, i nie zawsze jest rozwiązaniem najlepszym, choć oczywiście dobrze dobrany push-up także najczęściej dobrze się sprawdza w tej roli.
Pożądany efekt optycznego powiększenia i wyeksponowania biustu można uzyskać przy pomocy biustonosza i ubrań o odpowiednim kroju. Wbrew pozorom biustonosz typu push-up nie jest jedynym rodzajem biustonosza nadającym się do tego celu, i nie zawsze jest rozwiązaniem najlepszym, choć oczywiście dobrze dobrany push-up także najczęściej dobrze się sprawdza w tej roli.
Jaki rodzaj biustonosza wybrać chcąc optycznie powiększyć biust? Aby powiększyć optycznie biust, należy wybierać biustonosze, które mocno go unoszą lub zbierają do środka oraz nadają piersiom zaokrąglony kształt. Generalnie piersi osadzone bardzo blisko siebie najczęściej sprawiają wrażenie większych same w sobie. W przypadku takich biustów nawet bra-fitterki często początkowo sięgają po miseczkę większą, niż jest potrzebna.
Push-up
Najpopularniejszy i najpowszechniej używany do optycznego powiększania piersi rodzaj biustonosza. Jego miseczki są wyposażone w różnego rodzaju wkładki powiększające – gąbkowe, które umieszcza się w specjalnych kieszonkach wewnątrz miseczek, lub wszyte w miseczkę na stałe – także gąbkowe lub żelowe.
Wkładki mają różną wielkość i kształt w zależności od modelu biustonosza. Opcja push-up występuje w wielu różnych krojach biustonoszy. Jednak efekt optycznego powiększenia biustu jest możliwy do uzyskania nie tylko przy pomocy wkładek. Odpowiedni krój biustonosza bez nich daje często równie dobry efekt.
Plunge
Usztywniany plunge jest jednym z krojów, które powiększają biust optycznie, choć nie muszą do tego celu być wyposażone we wkładki powiększające. Dzięki niskiemu mostkowi plunge pozwala na noszenie głębokich, eksponujących biust dekoltów, a silne zebranie piersi z boków do środka pozwala uzyskać wyraźną dolinkę między nimi.
Plunge pomaga uzyskać taki efekt przy biustach osadzonych szerzej. Ten krój zwykle nadaje biustowi kształt kulisty, który także sprzyja stworzeniu wrażenia, że biust jest większy. Jest to bardzo dobry fason dla pań z szerzej rozstawionymi piersiami.
Halfcup
Kolejny krój biustonosza, który pozwala uzyskać efekt optycznego powiększenia. Staniki tego typu mają jedno lub dwa pionowe cięcia miseczek, dzięki czemu nadają piersiom okrągły kształt. Mostek w halfcupie jest wyższy niż w plunge, a linia dekoltu jest bardziej pozioma. Halfcupy mniej zbierają biust do środka, ale mocno podnoszą go do góry. Hulfcup pozwala często uzyskać taki efekt, nawet, jeśli nie jest usztywniany. Taki krój jest dobry dla pań, których piersi są z natury osadzone blisko siebie.
Minimizer
Dla kontrastu i pokazania, jak różne efekty końcowe daje biustonosz w zależności od kroju, przedstawiamy ten sam biust, który jest ładnie wyeksponowany w plunge i w staniku typu minimizer, czyli pomniejszający biust. Klasyczny minimizer nie zbiera biustu do środka, raczej rozstawia piersi na boki i spłaszcza je. Model zaprezentowany na zdjęciu nadaje dodatkowo kształt bardziej stożkowy niż okrągły, co także odejmuje mu optycznej objętości.
Czego unikać podczas dobierania biustonosza chcąc optycznie powiększyć biust?
Przede wszystkim należy unikać większości krojów z poziomym cięciem miseczek. Często taki fason nadaje piersiom kształt stożka z wyraźnie zaznaczonymi wierzchołkami i choć może to wyglądać bardzo zgrabnie, nie da efektu powiększenia.
Wyjątkiem bywają niektóre bardotki, które mimo poziomego szwu dają zaokrąglony kształt i przy odpowiednio wąskiej fiszbinie mogą się sprawdzić. Radzimy także unikać większości biustonoszy miękkich, za wyjątkiem kroju halfcup.
Przy biustonoszach typu push-up zwracajmy także uwagę na umiejscowienie i kształt wkładki powiększającej. Optyczne powiększenie jest najłatwiej uzyskać wtedy, kiedy kształt wnętrza miseczki sprzyja wypchnięciu biustu w górę lub do środka. Niektóre staniki mają tak umiejscowioną wkładkę, że choć objętościowo uzyskujemy powiększenie, to biust nie jest ładnie wyeksponowany u góry, a wkładka sprawia wrażenie tylko doszytej do dołu miseczki.
Dla dobra biustu proponujemy unikać pokusy w postaci zbyt wąskich fiszbin. Im węższa fiszbina, tym lepiej biust jest zebrany do przodu, jednak jest to szkodliwe dla piersi, a poza tym często wtedy w okolicach pach tworzą się fałdki, których nie ma przy fiszbinach odpowiedniej szerokości.
Jakie ubrania nosić, by optycznie powiększyć biust?
Odpowiedni ubiór i dodatki to kolejne skuteczne narzędzie pozwalające na uzyskanie optycznego powiększenia biustu. Generalna zasada jest taka, że miejsca, które chcemy ukryć, ubieramy gładko, natomiast te, na których wyeksponowaniu nam zależy – podkreślamy odpowiednim dodatkiem, wzorem, aplikacją czy przyciągającym uwagę szczegółem kroju.
Polecamy bluzki, topy i sukienki z marszczeniami, falbankami lub innymi aplikacjami przy dekolcie – nie tylko fizycznie dodają objętości, ale także przyciągają uwagę. W połączeniu z odpowiednim biustonoszem dodamy piersiom objętości dość głębokim dekoltem w kształcie łódki, delikatnie odsłaniającym ramiona. Poszerzymy w ten sposób nieco górną część ciała, jednak to rozwiązanie nie jest odpowiednie dla pań z szerszymi ramionami, tu lepszy będzie dekolt głęboki o kształcie pomiędzy literą „U” a „V”.
Można także założyć ubranie z szerokim dekoltem i połączyć je na przykład z bolerkiem w ciemniejszym kolorze. Ubraniem wyjątkowo skutecznie dodającym biustowi objętości są także wszelkie ubrania wysoko zabudowane pod szyją – stójki, golfy i półgolfy.
Optycznemu powiększeniu sprzyjają poziome pasy na wysokości biustu, przykuwające wzrok nadruki czy błyszczące aplikacje. Można także skorzystać z odpowiedniej biżuterii, przydatne będą broszki przypięte przy dekolcie, wisiory i korale sięgające biustu. Korale powinny tworzyć raczej zaokrągloną linię. Biżuteria zakładana w tym celu nie powinna być zbyt drobna i delikatna, ale nie należy także przesadzać z jej wielkością, aby nie zdominowała i nie przytłoczyła piersi.