FitnessJak pić whisky? Wszystko, co warto wiedzieć o whisky

Jak pić whisky? Wszystko, co warto wiedzieć o whisky

Whisky to napój alkoholowy wytwarzany ze sfermentowanych ziaren jęczmienia, żyta i kukurydzy. Wyróżnia się złocistą barwą oraz charakterystycznym zapachem i smakiem. Jak wybrać dobre whisky? Jakie są zasady podawania i picia whisky?

Jak pić whisky? Wszystko, co warto wiedzieć o whisky
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Whisky - najważniejsze informacje

Whisky to rodzaj wódki o mocy 40-43 proc. Nazwa trunku wywodzi się z języka gaelickiego szkockiego i oznacza wodę życia. W zapisie irlandzkim oraz amerykańskim stosuje się formę whiskey.

Whisky najprawdopodobniej narodziło się w Irlandii, gdzie w VII wieku mnisi przygotowywali napój z produktów pochodzących z destylacji owoców. Początkowo trunek ten wykorzystywany był w celach leczniczych.

W kolejnych stuleciach whisky trafiło na szkockie stoły, gdzie walory zdrowotne trunku zostały odstawione na drugi plan, a samo whisky było spożywane jako alkohol. Masowa produkcja whisky rozpoczęła się na przełomie XV i XVI wieku w Szkocji.

Jak produkuje się dobre whisky?

W produkcji dobrego whisky ogromne znaczenie ma jakość, pochodzenie oraz proporcja użytych składników. Podstawowym składnikiem w produkcji whisky jest ziarno, w tym głównie jęczmień, ale także żyto, kukurydza, pszenica czy nawet ryż. Pierwszym etapem produkcji whisky jest słodowanie, podczas którego ziarna zbóż ułożone w wilgotnym i ciepłym środowisku kiełkują. Po skiełkowaniu ziarna się osusza gorącym powietrzem.

Osuszony słód zalewa się gorącą wodą i miesza do całkowitego otwarcia ziaren i wymieszania skrobi. Wystudzony zacier zalewa się drożdżami i przelewa się do kotłów, w których fermentuje przez następne 3 dni. Otrzymany napój zawiera ok. 12-16 proc. etanolu i podlega procesom destylacji. Po okresie leżakowania gotowe whisky przechodzi proces mieszania, co pozwala na uzyskanie szerokiej gamy stylów i smaków tego trunku.

Rodzaje whisky

Whisky to trunek, który uległ regionalnym metodom produkcji i składnikowym nawykom. Z tego też powodu obecnie mamy do czynienia z wieloma rodzajami czy też gatunkami whisky. Dlatego zanim zaczniemy się rozkoszować smakiem i aromatem whisky, warto zapoznać się z najsłynniejszymi odmianami tego napoju.

  • Whisky szkocka - produkowana jest w 100 proc. ze słodu jęczmiennego, dojrzewa w dębowych beczkach przynajmniej przez okres 3 lat. Wyodrębnia się whisky szkocką słodową i whisky zbożową. Znanymi gatunkami whisky słodowej są: Laphroaig, the Balvenie czy Single Cask Whisky. Przykładem whisky zbożowej natomiast jest Invergordon.
  • Whiskey irlandzka - produkowana w Irlandii wyłącznie z jęczmienia i jego słodu. Whiskey irlandzka podlega trzykrotnej destylacji, a słód suszy się bez użycia torfu. Najsłynniejszymi producentami irlandzkiej whiskey są Irish Distillers czy Tylconell.
  • Whisky amerykańska - produkowana wyłącznie w USA z kukurydzy, pszenicy, żyta oraz słodu jęczmiennego, dojrzewa przez 2 lata w dębowych beczkach. Popularne gatunki whisky amerykańskiej to Jim Beam, Wild Turkey czy Jack Daniel’s.

Jak podawać i pić whisky?

Podawanie whisky jest zależne od gatunku oferowanego trunku. Whisky słodową najlepiej pić z czystą źródlaną wodą, bez gazu, w proporcji ⅓ do wody do ⅔ alkoholu. Są jednak tacy, którzy uważają, że pod żadnym pozorem nie powinno się rozcieńczać whisky i dolewanie wody traktują niemal jak zbrodnię. Woda dodana do whisky zmniejsza intensywność smaku. Whisky można pić także z lodem lub colą. Jednak picie whisky z colą często wzbudza kontrowersje. Whisky najlepiej pić z kielichów czy szklaneczek w kształcie tulipana.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)