Blisko ludziJak poprawić męską płodność?

Jak poprawić męską płodność?

Jak poprawić męską płodność?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
31.05.2010 14:46, aktualizacja: 31.05.2010 15:07

Mam 28 lat i od dłuższego czasu przygotowuję się do ciąży. Czy mój partner również powinien, np. zmienić dietę, zacząć przyjmować środki hormonalne? Jaki wpływ na jakość spermy ma spożywanie alkoholu i palenie papierosów przez mężczyznę? Jaki jest najbardziej optymalny czas, aby wyeliminować szkodliwe czynniki?

Mam 28 lat i od dłuższego czasu przygotowuję się do ciąży. Czy mój partner również powinien, np. zmienić dietę, zacząć przyjmować środki hormonalne? Jaki wpływ na jakość spermy ma spożywanie alkoholu i palenie papierosów przez mężczyznę? Jaki jest najbardziej optymalny czas, aby wyeliminować szkodliwe czynniki? Agnieszka

Uważa się, że czynnik męski ma udział w niemal połowie przypadków niepłodności. Jakość nasienia ma więc istotne znaczenie w chwili podjęcia decyzji o przyszłej ciąży. Główną przyczyną męskiej niepłodności jest oligoasthenospermia, a więc zbyt niska ogólna liczba plemników i za niski odsetek form ruchliwych, zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej.

Wiele czynników wpływa na jakość nasienia. Nałogi, takie jak nikotyna i alkohol, są jednymi z nich. Według większości danych nikotyna działa na zmniejszenie ilości i ruchliwości plemników. Również przeżywalność plemników znacząco zmniejsza się u nałogowych palaczy. Istnieje też wiele doniesień na szkodliwe oddziaływanie alkoholu na funkcję jąder.

Narkotyki typu heroina czy morfina doprowadzają do pogorszenia zarówno jakości nasienia jak i funkcji seksualnych. W celu utrzymania prawidłowej funkcji jąder, w których produkowane są plemniki, odradza się noszenie obcisłej, mało przewiewnej odzieży. Również siedzący tryb życia oraz zawody związane z przebywaniem w wysokiej temperaturze czy w zasięgu promieniowania jonizującego pogarszają funkcję jąder.

Celem polepszenia jakości nasienia odradza się stosowanie środków hormonalnych. Dość duże znaczenie przypisuje się odpowiedniemu spożywaniu witamin, przede wszystkim E, A i C. Warto jednak mieć na uwadze, że suplementacja witaminowa (typu „pro baby”) zalecana jest mężczyznom, u których badania wykazały złą jakość nasienia głównie w zakresie ruchliwości plemników. W razie próby poprawy jakości nasienia badanie kontrolne zaleca się wówczas minimum po 3 miesiącach.

Tomasz Olejniczak