UrodaJak prawidłowo zmywać twarz

Jak prawidłowo zmywać twarz

Demakijaż, który robimy pod koniec dnia, nie tylko usuwa z naszej twarzy warstwy kosmetyków kolorowych, ale również oczyszcza ją z kurzu i zanieczyszczeń. Twarz myjemy też rano po przebudzeniu. Oczyszczanie to podstawa pielęgnacji, dlatego warto je robić dokładnie i przy użyciu kosmetyków, które spełniają potrzeby naszej cery.

Jak prawidłowo zmywać twarz
Źródło zdjęć: © 123RF

Demakijaż, który robimy pod koniec dnia, nie tylko usuwa z naszej twarzy warstwy kosmetyków kolorowych, ale również oczyszcza ją z kurzu i zanieczyszczeń. Twarz myjemy też rano po przebudzeniu. Oczyszczanie to podstawa pielęgnacji, dlatego warto je robić dokładnie i przy użyciu kosmetyków, które spełniają potrzeby naszej cery.

Rano nasza cera potrzebuje oczyszczenia, ponieważ w nocy, gdy śpimy, skóra bardzo intensywnie pracuje – usuwa toksyny do układu limfatycznego, produkuje sebum, regeneruje włókna kolagenowe. Po przebudzeniu musimy więc usunąć z niej resztki nocnej pracy.

Do porannego oczyszczania skóry możemy użyć produktów o lekkiej konsystencji, takich jak toniki czy płyny micelarne. Pomagają one utrzymać odpowiednie Ph i dobrze nawilżają skórę. W przypadku cery tłustej i mieszanej ważne jest uregulowanie pracy gruczołów łojowych i oczyszczenie porów, dlatego dobrze jest umyć twarz żelem antybakteryjnym, który zmywamy dokładnie wodą. Skórę trądzikową można też oczyszczać żelem zawierającym drobinki ścierające. Tego typu preparat pomaga usunąć zrogowaciały naskórek zapychający pory. Dla skóry dojrzałej i dojrzałej kluczowe jest nawilżenie, więc można sięgnąć po preparaty myjące zawierające olejki np. tymiankowy, migdałowy.

Po umyciu przecieramy twarz tonikiem, by obkurczyć pory. Konieczne jest też użycie lekkiego kremu nawilżającego pod podkład. Do cery tłustej lub mieszanej można wybrać kremy lub emulsje matujące, by dodatkowo wyregulować pracę gruczołów łojowych i potowych oraz zredukować nadmiar sebum.

Czasami, gdy jesteśmy zmęczone, sięgamy po chusteczki do demakijażu, by ułatwić sobie pracę. Takie rozwiązanie można stosować jedynie sporadycznie. Nasączone chusteczki nie usuną makijażu dokładnie, a resztki kosmetyków i drobinki kurzu skutecznie zapychają pory, powodując podrażnienia. W żadnym wypadku nie należy oczyszczać twarzy chusteczkami do pielęgnacji niemowląt, są nasączone olejkami, które blokują ujścia gruczołów łojowych.

Kolejnym podstawowym błędem popełnianym przy demakijażu jest mycie oczu żelem do twarzy. Okolice oczu są wyjątkowe delikatne, nie chroni je bariera lipidowa, dlatego łatwo ją wysuszyć. Cienie do powiek i tusz do rzęs usuwamy, robiąc kompresy nasączone specjalnym płynem. Jeśli chcemy zmyć kosmetyki wodoodporne, musimy zastosować płyn dwufazowy. Płatek kosmetyczny nasączony płynem kładziemy na powiekę, lekko dociskamy i czekamy chwilę, aż kosmetyki się rozpuszczą. Następnie wymieniamy płatki, aż będą czyste. Nigdy nie trzemy powiek – to prosta droga do zmarszczek. Tłustą pomadkę zmywamy płynem dwufazowym, podobnie jak wodoodporny tusz do rzęs.

Cerę suchą można oczyszczać za pomocą mleczek i śmietanek, które nie tylko rozpuszczają makijaż, ale także natłuszczają skórę. Jednak po usunięciu kosmetyków kolorowych płatkiem nasączonym mleczkiem, warto przemyć twarz czystą wodą. Na koniec nie wolno zapomnieć o toniku.

Wrażliwa skóra wymaga szczególnej troski przy oczyszczaniu. By jej nie podrażnić, można sięgnąć po wodę termalną, mineralną albo przegotowaną. Jeśli cera jest podrażniona i zaczerwieniona możemy ją umyć naparem z rumianku, który ma działanie kojące. Do usunięcia makijażu używamy wyłącznie kosmetyków pozbawionych konserwantów i składników zapachowych.

Dobrze sprawdza się naturalny olejek arganowy. Kolejnym odpowiednim kosmetykiem, który odpowiada na potrzeby cery wrażliwej jest płyn micelarny. W składzie tego preparatu znajdują się mikroskopijne kuleczki – micele, które pochłaniają łój lub drobinki makijażu. Płyn jest bezbarwny i bezzapachowy oraz pozbawiony konserwantów, więc nie powoduje podrażnień.

Delikatne pianki do mycia twarz sprawdzają się świetnie w pielęgnacji porannej, lecz nie należy ich używać do demakijażu. Do usuwania warstw kosmetyków kolorowych nadają się mleczka, śmietanki, płyny micelarne lub olejek arganowy. Wśród nowości kosmetycznych można znaleźć też specjalne kremy o konsystencji wazeliny, które na skórze zamieniają się w olejek i usuwają makijaż. Makijażu nie usuną dobrze żele peelingujące, pianki lub płyny myjące.

Małgorzata Brzezińska/(mtr), WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
tonikżel do mycia twarzydemakijaż

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)