Dziewięciomiesięczny okres ciąży to nie tylko czas potrzebny twojemu maleństwu, by rosnąć i rozwijać się w twoim ciele, ale to też czas na to, by dobrze przygotować się na przyjście potomka na świat. Gdy niemowlak jest w domu, wszystko powinno być już gotowe, by mama i tata mogli sobie z nowymi obowiązkami dać radę. Przeczytaj, jak przewijać niemowlaka i jakie akcesoria musisz przygotować.
Codzienne przewijanie
Podczas pierwszego roku życia dziecko jest przewijane kilka razy dziennie, dlatego tak ważne jest to, by odpowiednio się do tych czynności przygotować, zarówno jeśli chodzi o wiedzę, jak i o akcesoria, które będą nam niezbędne podczas zmieniania pieluszek. Możesz być pewna, że przez pierwsze miesiące to właśnie pieluszki będą najczęściej kupowaną rzeczą dla twojego maleństwa.
Stół do przewijania
Przy wyborze stolika do przewijania pamiętaj o kilku ważnych rzeczach – twoje dziecko będzie bardzo szybko rosło, a stół nie. Musi on więc być na tyle duży, by zmieściło się na nim roczne dziecko. Dobrze jeśli będzie szeroki, by można było na nim położyć akcesoria, które trzeba mieć pod ręką w momencie, gdy zmieniasz dziecku pieluchę. Podczas przewijania nie można zostawiać dziecka samego, a dodatkowo dużym ułatwieniem będzie takie ustawienie stolika, aby był oparty o ściany, co będzie zwiększało bezpieczeństwo malucha.
Pieluszki w dużej ilości
Tuż po urodzeniu dziecko należy przewijać co około dwie godziny, dlatego tak ważne jest to, by nie doprowadzić do sytuacji, kiedy zabraknie pieluszki. Lepiej mieć ich za dużo, niż potem w panice szukać alternatywnych rozwiązań. Pieluszki kupuje się według wagi dziecka. Odpowiednie dopasowanie rozmiaru jest bardzo ważne, ponieważ gwarantuje to higienę i wygodę dla maleństwa. Nie wolno zapominać, że oprócz pieluch jednorazowych nadal funkcjonują tetrowe. Często można spotkać się z opinią, że warto stosować je na zmianę z jednorazowymi, jednak ze względu na wygodę mało kto jeszcze z nich korzysta.
Mycie pupy niemowlaka
Przy każdej zmianie pieluszki konieczne jest umycie dziecku pupy. Dlatego na stoliku do przewijania koniecznie trzeba mieć nawilżone serwetki, przeznaczone specjalnie do higieny maluchów. Można też stosować papierowe ręczniki oraz gąbkę do przemywania, ale wymaga to zawsze dostępu do ciepłej wody i ręczników. Pamiętaj też o tym, aby przewidzieć miejsce do wyrzucania brudów. Najgorsze, co można zrobić, to zostawić dziecko na stoliku i biegać do pokoju obok w poszukiwaniu kosza na śmieci.
Kremy
Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa i wymaga specjalnej troski. Jednak z kremami do pielęgnacji nie ma co przesadzać. Jeśli skóra jest w dobrej kondycji, lepiej nie stosować za dużo preparatów, wystarczy po kąpieli wysmarować dziecko oliwką a po przewijaniu zastosować specjalny krem, który zapobiegnie zaczerwienieniom.
Kilka ważnych wskazówek
Zanim położysz dziecko na stoliku do przewijania, sprawdź czy wszystko jest na miejscu, czy niezbędne akcesoria są w zasięgu twojej ręki. Nawet na sekundę nie pozostawiaj dziecka bez opieki, gdy leży na stole. Jeśli musisz się obrócić, zawsze trzymaj rękę na ciele maleństwa, żeby mieć pod kontrolą każdy jego ruch. Nie reaguj na dzwonek w drzwiach czy też dźwięk telefonu. Nic nie jest ważniejsze niż bezpieczeństwo twojego maleństwa.